E diele, 10.12.2023, 05:09 PM (GMT)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Po a lajthi

E shtune, 01.10.2022, 04:06 PM


Po a lajthi

Nga Edison Ypi

Mu çfaq befas gjatë një muzgu vjeshtak si Magjistricat Makbethit diku mes Moglicës dhe Lozhanit.

Seç po bënte mbi ca degë varur anës udhës.

-Çfarë po bën në këtë yrt të shkretë vëlla faqendritur i mistereve të Gorës ?

-Po a lajthi.

Mornica nga koka te këmbët.

Dialekti i tij mozartian m'i lujti ment e krytit, aq i bukur.

E folura e tij e butë, e ngrohtë, e javashme, e njerzishme e pandotur, vinte nga kohët e vjetra kur Shqipëria ishte e pastër.

Kishte ardhur aty nga katundi i vet me pesë shtëpi prapa maleve diku rrëzë Valamarës, pasi kishte kaluar nëpër pesë fshatra.

Kishte udhëtuar si ikanakët e sotëm nga Kalaja e Dodës në Londër, pasi kalojnë nga Roma, Milano, Vjena, Berlini.

Fatkeqët rrënjëshkulur duke belbëzuar gjuhë të huaja, që nuk i mësojnë kurrë, e duke kafshuar hamburgera, që ua shkatërrojnë shëndetin duke i bërë të duken 50 ndërkohë që janë 30.

Madhështori i Gorës nga Valamara në Lozhan duke folur dialekt të vjetër të pastër ik e ik e a lajthi.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora