E shtune, 22.06.2024, 05:55 PM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Shtriga zbriti nuse me koçi e krushka

E premte, 27.05.2022, 07:55 PM


SHTRIGA ZBRITI NUSE

ME KO?I E KRUSHKA

(Përgjigje, funksionerëve partiak

me paga të majme në Qeveri).

NGA KALOSH ?ELIKU

Gjith? jet?n të fshehur n? dimi t? grave. E, n? realitet me “veprat” e juaja sakate “artistike”, u kemi pasur kudo, na jeni ngat?rruar me vite n?p?r k?mb?. Asgj?, nuk keni b?r? p?r arsimin dhe kultur?n shqiptare. Përveçse, e keni sakatuar dhe shkatrruar deri në palcë. P?rm?tep?r, n? em?r t? tyre s? paku t’i jepnit dikujt nj? kafe. Veten, e keni shitur n? Vet?sh?rbime p?r nj? vend pune, post partiak, një torb? taxhi. Dhe, sa her? q? jua kan? b?r? me gisht pronar?t (“vëllezërit”), jeni nd?rsyer me t? katra kund?r personaliteteve publike shqiptare. Edhe, m? keq: keni lindur k?lyshë Buqe me pjella nëpër këmbë. Dhe, do t? cofni nj? dit? si qenë me gjithë këlyshë me zgjebe.

Edhe, kjo ?sht? “vepër” - pun? “artistike - policore - patriotike”?! Nuk kam asgj? kund?r veprimtarisë juaj partiake “patriotike”, bile edhe paguhet shum? mir? n? k?t? shtet “demokratik” Neokomunist. Nuk e di, a do të më bleni edhe mua nësër si disidentë partiak?! E sidomos, kur u nd?rsehen pas shpine intelektual?t,  kryengritësit shqiptar?. Personalitetet tona, q? ende nuk e kan? shitur veten p?r nj? asht shp?rblim. Një gorbë taxhi. Kurr?, nuk kemi pasur probleme sociale n? jet?. F?mij?t, pa buk? t’i v?më n? gjum?. T? nes?rmen, pa libra t’i d?rgojmë n? shkoll?. E keni pasur grazhdin plot me taxhi përqafe. Edhe torb?n e kanapit, arnë përmbi arnë të mbushur me gryk? në grazhd. Arsye, q? ju ua jepni hakun kund?rshtar?ve politik: nd?rseni k?lysh?t me zgjebe, t? han? një copë buke, hudhur për dritare.

Brek?, ende nuk keni n? byth?. Mjeran?, q? lehni rrug?ve me nj? asht n? goj? pas shp?rblimit Shtetëror. Bishtin, duke futur n?n k?mb?. Gjuh?n e keni nxjerr? jasht? dy p?ll?mb? nga vapa. Jarg?t u shkojn? çurg para dyerve t? hallkut, “v?llez?rve” të Njerkës. P?rm?keq, i keni harruar rilindasit tan?, se: ishin bejler?. Aristokratë. Burra t? pushk?s, bes?s dhe pen?s. E shkrin? gjith? pasurin? e tyre p?r arsimin dhe kultur?n shqiptare. Atdheun, kur ishte n? rrezik. Edhe, Mëmëdheun. Çfar? pasurie do t? shkrini ju, o trusakat?, p?rveçse brekëve të kanapit arnë përmbi arnë, dhe kontejnier?ve t? b?rllokut rrug?ve të Shkupit?! Grazhdin, ku e keni futur kok?n dhe i keni ngritur byth?t pa brek? n? hava. Asgj?. Asgj? nuk keni n? em?r t? juaj personal, mos e teproj shum? n? k?t? shkrim publicistik, as edhe pa brek? n? byth?.

Ehu, “miku” im besnik qen me zgjebe, pa hallkën e hekurit me gjemba të Babait përqafe! Ike. Duke i marrë me me vete edhe këlyshët e Buçës Katundit?! E di, se: un?, edhe e kam çmuar profesionin t?nd t? p?rzgjedhur n? jet??! Besnik?rin? t?nde ndaj pronar?ve t? Sht?pis? Publike. Flijimet e tua “artistike” n?p?r Vet?sh?rbime t? “v?llaz?rim - bashkimit”. Edhe m? tep?r do ta çmoja, po t? ishe n? sh?rbim t? popullit dhe Shtetit shqiptar. Fatkeqësisht, ti kurr? nuk ke qen? n? sh?rbim t? popullit, dhe Shtetit shqiptar. Gjith? jet?n e ke shitur veten shum? lir? p?rpara Vet?sh?rbimeve t? “v?llaz?rim - bashkimit”, t? mos them lirë: edhe, pa pare.

E di, edhe pse nuk del si burrat n? fush?n e mejdanit, nxjerrësh lapsin nga brezi, po fshihesh n? dimi t? grave. Gjith? jet?n me shkarravina anonime arn? përmbi arn?. Shpifje. E k?rc?nime fizike. Shkaku, se: përsëgjalli, asgj? nuk ke b?r? t? haj?rt n? jet?. Populli, thot?: e hudhë gurin dhe e fsheh dor?n. Nat? e dit? n? pusi pas porte, duke na i nd?rsyer k?lysh?t me zgjebe edhe p?r nj? asht shp?rblim. Frik? kam, se: nj? dit? do t? t? shoh edhe me pashterk? t? kuqe. Shami kuqezi me oja mbi kok?. Ferexhe t? zez? deri n? fund t? k?mb?ve. E di ti fort? mir?, se: çka do t? thot? p?r mua Nusja me pashterk? t? kuqe. E kam kudo, si personazh letrar andej - k?ndej mes rreshtave, të dalldisur dhe arratisur n?p?r librat e mi q? rrin? kok? m? kok? n? bibliotek?. Kopilat e saj, q? n? koh?n e “art?” komuniste na i lenin para dere, te pragu i sht?pis?. Edhe, n? koh?n e soçme neokomuniste “demokratike”, ende na i leni para dere lyrek? me nga nj? biberon n? goj?. Djep. Vall?, kurr? nuk u ka shkuar mendja, se: mu ti mund t? jesh ajo Nuse me pashterk? t? kuqe, në koçi?!

Nusja me pashterk? t? kuqe n? komuniz?m, edhe n? koh?n e soçme n? “demokraci” (neokomunizëm), n? ball? t? partive tona politike, q? shumica i jan? turrur dhe i turren p?rmbrapa Nuses me pashterkë të kuqe si Xhadi, se: i ka mashtruar me bukuri. Edhe, na e ka b?r? me sy pas perdeve t? dritareve t? vog?la t? haleve n? Katund. Shami t? kuqe. E kemi marr? nuse me shkus?. Krushq e krushka në koçi t? mbuluar me qilima t? q?ndisur me k?mb? arushe. K?ng?n e njohur t? krushqëve para koçisë nëpër dasmat tona shqiptare:

Hajdeni bini djemt? e Shal?s

P?rmes, Sarajeve t? Pash?s!...

Ose, Xha Habibi para koçis? me flamurin kuqezi me  shqiponjën dykrenare n? dor?:

Haj – haaaj, kasolla me kasht?

Sot nj? jav? nja pesa - gjasht?!...

Nat?n e Madhe, kur kemi hyr? dh?nd?r n? od?, ia kemi hequr shamin?, gati na ka r?n? t? fik?t, kur e kemi par?, se: na e kan? nd?rruar nusen mes maleve. Cuc? tjet?r, na kan? nxjerr? pas perdeve n? dritare. E, cuc? tjet?r na kan? futur n? koçi si nuse.

P?rçudi, kur kemi hyrë dhëndërr në odën e burrave, ia kemi hequr duvakun nga koka, dhe: pasi e kemi rr?zuar n? shtrat… Ose, ia kemi ngritur k?mb?t përpjetë n? hava n?p?r err?sir?, Nusja: na ka dal? kurv? me rruza kuqezi përqafe…

Dhe, t? nes?rmen i jemi ankuar Xha Habibit: pse, bre burr? me k?ng?, pushk? e gjith? ata krushq na e fute k?t? nuse - shtrig? n? Sht?pi?! Plaku me mustaqet vesh m? vesh, pasi buz?qeshi na u p?rgjigj? me ironi: “Vallahi - bilahi”, ç’k?t? pun? nuk e kam ditur, se: po ta dija udh?s, mes maleve do ta zbrisja me gjith? krushka nga koçia…(Vota: 15 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora