Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Fahri Xharra: Putini dhe manipulimi i tij të ortodoksëve të rruzullit nga Mali Athos

| E diele, 15.05.2022, 02:27 PM |


Putini  dhe manipulimi i tij të ortodoksëve të rruzullit  nga Mali Athos

Nga Fahri Xharra

Gazeta gjermane “ Bild “ shkruan : Mali Athos është një vend i mbyllur, i shenjtë i Kishës Kristiano-Ortodokse - dhe fsheh një anë të errët: Kremlini blen gjithnjë e më shumë ndikim atje, oligarkët rusë vijnë dhe drejtojnë veprimtari kriminale!

Vetë Putin ka qenë atje disa herë - priftërinjtë flasin për një moment "të bekuar" për vizitën e tij.

BILD njeh një raport sekret të detajuar në lidhje me aktivitetet kriminale të murgjve pranë Kremlinit në malin Athos - përveç pastrimit të parave, merret edhe me trafikimin e qenieve njerëzore, armëve dhe kontrabandën e njerëzve.

https://www.bild.de/bild-plus/politik/ausland/politik-ausland/berg-athos-bild-enthuellt-geheim-bericht-zu-kriminellen-russen-im-heiligtum

BILD: Manastiret ruse me hije të keqe në Greqi : BILD ka parë raportin sekret për aktivitetet kriminale të murgjve të Kremlinit në malin e izoluar Athos Për priftërinjtë besnikë të Putinit, ishte një "moment i bekuar": Putin dhe Patriarku Kirill në Shën Panteleimon

Gazeta Bild e përshkruan kështu :” Një dhomë plot burra, në veri të Greqisë. Të gjithë përveç njërit janë të veshur me të zeza. Një murg po derdh verë. Një burrë thotë me zë të ulët: “Diçka e madhe do të ndodhë së shpejti. Mos u shqetësoni, mos u shqetësoni ose frikësoni. Do të përfundojë brenda disa ditësh.” Ajo që tingëllon si një skenë nga një roman i Dan Brownit ka ndodhur në të vërtetë - në malin Athos, një nga vendet më të shenjta të Kishës Ortodokse Lindore, e vendosur në një gadishull autonom në Greqinë Veriore. Disa ditë para sulmit rus në Ukrainë.

Dhe, isa ditë pas vizitës së tij, një grup rusësh të ekstremit të djathtë vizituan një manastir në malin Athos, duke valëvitur flamurin e Perandorisë Ruse.

Kjo ngjarje ilustron se Athosi, ky vend i shenjtë dhe shpirtëror, ka një anë të errët. Hulumtimi i BILD tregon shkallën në të cilën gadishulli është përmbysur nga Kremlini. Manastiri Esphigmenou në malin Athos. BILD foli me Abbatin e ligjshëm, Bartolomeun. Ai thotë: "Manastiri ynë është pushtuar nga rusët për vite me radhë"Ka qenë gjithmonë një sekret i hapur që Moska përpiqet të përdorë malin Athos si një kalë troje, në mënyrë që të fitojë një bazë në Evropë dhe të minojë BE-në. Megjithatë, shkalla e kësaj është tronditëse. “Për vite të tëra, manastiri ynë është pushtuar nga rusët dhe pro-rusët, dhe asnjë qeveri apo autoritet nuk ka guxuar të bëjë asgjë për këtë”, thotë Bartolomeu, Abati i ligjshëm i Manastirit Esphigmenou, për BILD.

Meqenëse gadishulli është territor grek, por autonom, për të zbatohen rregulla të veçanta. Një nga këto është se gratë nuk duhet të hyjnë në gadishull me 20 manastiret kryesore, dhjetëra kisha më të vogla dhe afërsisht 2000 murgj. Prandaj BILD takoi Abbatin jashtë gadishullit të izoluar, i cili mund të aksesohet ligjërisht vetëm me varkë.

“Të gjithë – jo vetëm unë – e dinë se rusët kanë qenë vizitorë të rregullt në Malin Athos, përfshirë këta të ashtuquajtur oligarkë. Ata kanë dhuruar shumë para për manastiret, veçanërisht për Manastirin e Shën Panteleimonit (manastiri më i rëndësishëm rus). Prania e tyre nuk ishte rastësi; dhe as donacionet e vazhdueshme. Këto vizita janë simbolike. Ato përshtaten me planet e zgjerimit që Rusia ka pasur gjithmonë për Malin Athos” e shpjegon prifti

Përveç lojërave gjeopolitike, Abati Bartolomeu dënon edhe aktivitetet kriminale të rusëve. “Ne u thamë autoriteteve greke për përdorimin e paligjshëm të skafeve, të cilat – ndryshe nga skafet e tjera – nuk u kontrolluan kurrë nga rojet bregdetare”, thotë ai për BILD.

“Kryetari i portit u thoshte gjithmonë pushtuesve kur varkat e rojes bregdetare ishin në patrullë ose dislokoheshin ndryshe. (…) Pasi policia kishte arrestuar zyrtarin e lartë të rojes bregdetare rajonale, disa gra u nxorën në breg. Nëse më kujtohet mirë, ata erdhën nga Ukraina…”, vazhdon Abati Bartolomeu. Dyshimi është se këto gra janë nxjerrë në breg nga një varkë trafikanti dhe janë lënë aty pas arrestimit të zyrtarit.

Abati Bartolomeu është Abati i ligjshëm i Manastirit Esphigmenou, i cili është pushtuar nga murgjit pro-rusë dhe rusë për vite me rradhë.Christos, një informator (emri i ndryshuar, red.) konfirmoi për BILD se incidenti me komandantin e rojes bregdetare dhe trafikimi kishte ndodhur në të vërtetë. Ai di edhe më shumë: “Një nga anëtarët e stafit të tij më të afërt (…) është zhdukur pas arrestimit dhe tani zotëron një lokal në Gjermani”. Christos konfirmoi gjithashtu për BILD se një oligark dinte për pushtimin e Ukrainës nga Putini kur ai vizitoi manastirin dhe përgatiti murgjit për të.

Ai thotë: “Mali Athos është një vend i shenjtë dhe ata e bënë qendrën e tyre të biznesit. Oligarkët rusë dhe elitat qeveritare vazhduan të mbërrinin në Selanik. Ndërsa gratë dhe fëmijët e tyre i kalonin pushimet në vendpushimet e Kalkidikisë në Egje, burrat udhëtuan për në Athos.” Sipas Christos, arsyeja është: “Në mjedisin fetar, është e sigurt që ata të diskutojnë ose të bëjnë atë që duan”.

Shumë nga "mysafirët" në Athos janë sanksionuar nga Perëndimi për shkak të luftës në Ukrainë. Kjo vështirë se është një rastësi. Aktiviteti kryesor i shumë prej rusëve në Athos është pastrimi i parave.

Një zyrtar grek, i cili pranoi të fliste me BILD në mënyrë anonime, e përshkruan pastrimin e parave ruse si "babushka": "Ne e dimë se si kanë ardhur paratë, por nuk e dimë se si janë zhdukur. Por ne do ta gjejmë atë. Ne kemi një listë të personave që hetohen. Sigurisht, kjo përfshin edhe personat që i përkasin Kishës.”. “Problemi me Athosin është se ne kemi akses të kufizuar në vend për shkak të natyrës së shenjtë. Ne as nuk mund të monitorojmë telekomunikacionin – as amerikanët nuk munden”, thotë zyrtari.

BILD ka parë një raport sekret nga autoritetet greke që jep emrat e rusëve të njohur që kanë vizituar Athosin; lidhjet e tyre me diktatorin e Kremlinit, Vladimir Putin; cilat manastire u bënë donacione; dhe cilat role luajtën abatët e këtyre manastireve.Raporti liston gjithashtu manastiret që hetohen nga autoritetet. BILD e ka parë listën, por nuk mund ta bëjë publike për sa kohë që hetimi vazhdon.

Në Manastirin e Vatopedit, Abati Efraimi u përfshi në një skandal të madh korrupsioni midis qeverisë greke dhe kishës, në të cilin u lanë qindra miliona. Ai është shumë i afërt me Patriarkun Kirill. Kur Efraimi u arrestua, një protestë publike në Greqi – e kryesuar nga udhëheqja e Kremlinit – çoi në lirimin e tij.

Përfundimi i raportit: “Kremlini ka kapitalizuar fenë e përbashkët (kristiano-ortodokse). Për të arritur qëllimet e saj, ajo përdor nëpunës civilë dhe oligarkë që përpiqen të forcojnë praninë ruse përmes donacioneve për manastiret dhe mbështetjes për disa abatë dhe udhëheqës të tjerë ortodoksë. https://www.doxologiainfonews.com/2022/05/bild-the-shady-russian-monasteries-in-greece/

Ja kjo është shenjtëria e malit Athos !

Fahri Xharra, 10.05.22 Gjakovë