E marte, 18.06.2024, 11:48 PM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Thashë nuk e shes oxhakun e babait

E enjte, 28.04.2022, 09:00 PM


THASHË NUK E SHES

OXHAKUN E BABAIT

(Ankand publik)

NGA KALOSH ÇELIKU

Shkupin Historik, përveç partive politike, hajdutëve mes dite plaçkitës, dhe korrupcionit patiak para syve të policisë të shtetit “përbashkët”, e rrezikon edhe një organizatë e re “humanitare”: “staro kupujem” (Vjetërsira blej)! Edhe mua, pas gjithë kësaj tregtie policore partiake, më hidhet të bërtas në Shkup”: edhe, Unë: plehëra, blej!...

Edhe, të dal haptas para syve të policisë të shtetit “përbashkët”, se:

plehëra blej (“staro kupujem”)! E, në realitet t’i palçkis vedbamenimet dhe oborret e shtëpive shqiptare mes dite para syve të policisë të shtetit të “përbashkët”, në Lagjet shqiptare. E, askush mos e çaj kokën, për këtë veprimtari “humanitare” anti shqiptare, dhe shtetërore “ ekonomike”në shtetin e ”përbashkët, në “Liri”?!

Dukuri e rrallë publike, në Shkup. E, sidomos në vendbanimet shqiptare. Edhe, atë: para syve të policisë të shtetit të “përbashkët”. Grupimeve rome kriminalistike, “maqedonase”, shqiptare, apo “turq”, terrorizojnë nateditë Shkupin Historik Shqiptar: me ato thirrjet e tyre të përditshme serike partiake “staro kupujem” (blej vjetërsira’), nateditë nëpër “Bit-Pazar” të Shkupit.?!

E, në realitet: edhe, pse e prishin qetësinë dhe rehalitibinë e lagjeve shqiptare të Shkupit Historik, që nuk ndodhë një dukuri e këtillë në lagjet “maqedonase”, matanë Vardarit. Ata, nuk blejnë gjësende të vjetra, po vjedhin mallëra të harruara oborreve komuniste partiake, dhe shtëpive shqiptare, në pikë të ditës, po edhe natën me hënë. Përpara, syve të policisë, në shtetin e “përbashkët”.

Publikisht, e them këtë, se: para meje në Shkup, Babai ma solli një kamion me dru Lisi Rrapi, Nationarial. Kamin, Hekur, i rëndë me kilogramë, që asaj kohe kushtonte shumë shtrenjtë me mijëra marka. Nuk e di, Babai e kishte shitur ndonjë lopë, mëzat, apo ndonjë Dash me brirë rreth veshëve për djalin e tij antikomunsit beqar në Shkup. Katër veta, mezi e zbritën në sallonin e banesës, në “?air” të Shkupit. Dhe, e zbritëm para dyerve të Shtëpisë të Gruas besnike, në Shkup. Edhe, ato magarët: Sot, dalin me thirrje publike  partiake para popullit shqiptar: “staro kupijem” (blej vjetërsira. - “ekonomike”: “staro kupujem”! (Vjetërsira blej) për të ma vjedhur mes dite pasurinë e Babait:  Shqiponjën Dykrenre. Atdheun, burrë pa Grua!

Thashë, nuk e shes pa para Shtetin Shqiptar. As, Oxhakun e Babait. Shkaku, se: nuk është mall i atyre tregtarëve politik të “Bit-Pazarit”,  po popull i Shtetit Shqiptar. Edhe, i Babait. Hasmit, që e priste para Derës të Shtëpisë Shqiptare, nuk ia shes pa para. Kohë, kur pasuria e shtetit Shqiptar, dikur e shiste edhe me mijëra marka.

Ditë, më vonë para Shtëpisë  në rrugë e dëgjoj një hajdut partiak: “staro kupujem” (Vjetërsina blej). E pash se diçka, sipas tij në shtetin e përbashkët”, nuk është në rregull: “starjo kupujem” (vjetërsira blej)?! Non-stpop, provokimet e tyre të përditdshme partiake: “staro kupujem” (blej vjetrsira”)?! Non Stop në Shtetin e “përbashkët ”Shqiptar?!

E hap dritaren e shtëpisë puplike, (jo oxhakun), dhe me sy e kërkoj pëmes googles sistemin komunist. Edhe, atë neokomunist. Pushtetin komunist, që e kam urryer me shpirt dhe zemër. Edhe, Sot”: e dua marrëzisht! Nuk ishte Dera e hapur e Shtëpisë Publike. Aqmëpak, nuk kishte as dritare. I kishte, po me hekura mu si në sistemin komunist. Sot, Neokomunist. Mos, them: edhe ende pa Oxhak mbi çati të shtëpisë Babait. Tymeflakë me xixa mbi shtëpitë shqiptare, në Katund.

E pash se, partititë plolitike shqiptare e kishin emëruar një këlysh me zgjebe të sistemit komunist si anëtarë komisioni për botimin e librave. Këlysh me zgjebe si partizan partiak me ”Din e iman”, i shkolluar dhe shëtitur nëpër redaksi komuniste, ente punsimi, dhe kohën e fundit edhe në Angjecinë për zbatimin e gjuhës Shqipe partiake. Nuk pritsha azgjë të re partiake Neokomuniste, nga ky këlysh me zjgebe  në politikën dhe kulturën shqiptare matënë Bregut të Vardarit.

Thash me vete: “maqedonasit”, nuk vjedhin libra. Shkaku, se, i kanë me bollëk edhe në oborr përpara shtëpive: biblioteka, universitete. Nuk kanë lexuesë. Mos them, edhe nëpër shkolla. Shqiptarët, janë ata që vjedhin libra nga bibliotekat e tyre uneversitete në shtetin  “përbashkët”.

“Maqedonasit” e sotshëm, nuk vjedhin më libra, po poste politike pasuri?! Para. Dhe, pushtet! Që, poashtu i kanë me bollëk edhe nëpër oborre, përpara Shtëpisë të shqiptarëve.

Thashë: i kam shitur arat e Babait, malet me lisa. Nuk e shes Oxhakun e Babait me kalë me shalë...(Vota: 15 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora