E marte, 16.07.2024, 06:24 AM (GMT+1)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Zero Nder

E hene, 15.11.2021, 05:51 PM


Zero Nder

Nga Edison Ypi

Zero idealizëm, zero nder, zero principialitet, zero frymëzim, zero përkushtim, zero talent, zero përmbajtje, zero stil.

Paradë e shëmtuar e pandershmërisë, fukarallëkut të mendjes, mediokritetit, mungesës së fantazisë, kreativitetit.

Vetëm hajdutllëk, sherr, vanitet, superficialitet, budallallëk, karagjozllëk, aheng.

Frika e diktaturës ishte e lemeritëshme, por serioze, madje edhe solemne para këtij turpi kolosal, kësaj palaçiate të ndyrë zagarësh langaraqë me përmasa të frikshme, këtij shpërdorimi skandaloz të gjësë më të shtrenjtë e më të shenjtë që ekziston, Lirisë, që mezi e arritëm, pasi u mbytëm në gjak.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora