E enjte, 29.07.2021, 10:51 AM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Krenaria e Kombit - Distria Krasniqi

Emri yt, Distria, na përkujton publicisten dhe shkrimtaren rumune me prejardhje shqiptare, Elena Gjikën, të njohur në qarqet kulturore evropiane si Dora d’Istrian (1828-1888). Edhe emri i këtij personaliteti të shquar të periudhës së Rilindjes Kombëtare, do të na përkujtojë emrin tënd...

Kozeta Zylo: Lamtumirë poeti kombëtar Agim Shehu

Poeti, shkrimtari, eseisti, publicisti i jashtëzakonshëm Agim Shehu iku në parajse atje ku e ka vendin ky soj poeti.  Në këtë ditë të mbrame më shfaqesh me penën në dorë duke shkruajtur dhe nderuar mësuesit e parë, ashtu siç dinte të nderonte një poet si ju.  Ju i nderoni me përulësi si në këto vargje:  “A” e madhe e shtypi...

Tahir Bezhani: Dhimbja qe nuk pershkruhet me fjale

Ishte i rende lajmi per ikjen nga kjo bote e poetit, kritikut letrare,  publicistit, personalitetit te shquar te jetes kulturore letra te Malesise se Gjakoves e jo vetem. Haki Zllami ishte mbi te gjitha nje njeri e mik i dashur, nje burre i shquar ne Malesi, veteran i arsimit neper kohe te veshtira te jetes se tij, ku la gjurme...

Xheladin Mjeku: Diskursi i narracionit modern

Mehmetali Rexhepi (1951), poet, prozator dhe studiues, në opusin e tij krijues ka numër të konsiderueshëm veprash letrare dhe studime në fushën e letërsisë, që dëshmojnë për punën kreative për shumë dekada, gjithnjë në përpjekje të prurjeve të reja sa më cilësore. Ai, kolanës së veprave letrare ia shton edhe romanin e radhës “Kallinjtë...

Nikoleta Kovaçi: Mos ta harrojme ngjarjen e Klosit!

Pak dite ma pare ne Klos ka ndodh nji ngjarje e randë! Nane e bije kane vra bashkeshortin-baba! Te tre me probleme te theksuara mendore dhe jo vetem! I vrami u varros e dy femrat, prokuroria, kerkon te dergohen per izolim ne psikiatri! Deri ketu duket se gjithçka asht e njohun, ose pervereset e pushteteve dhe te shtetit...

Edison Ypi: Shkartisje

Meqënse nuk shkulen edhe po tua mbash në lule të ballit, që të vazhdojnë të jenë po ata por me të tjera cilësi, prerja dhe ndërrimi i kokave me njëritjetrin, pra shkartisja e kokave, duket e vetmja zgjidhje.Për të dalë nga bataku ku kemi ngecur, për ti dhënë fund pritjes së pafundme për rezultat të...

Albert Zholi: Intervista e fundit me shkrimtarin Agim Shehu

Njohja me shkrimtarin, poetin, studiuesin,  z. Agim Shehu ishte e rastësishme. Ashtu siç njihen shumë shqiptarë tashmë të shpërndarë si zogjtë e korbit udhëve të botës. Njohja erdhi nëpërmjet internetit dhe pse në mendjen time kishte mbi dy dekada që emri i tij ishte fiksuar si një ndër krijuesit më të spikatur shqiptarë të periudhës...

Fahri Xharra: Historia e fshehur, e vërteta shqiptare

Nuk po shkoj aq larg në kohë, se kudo të prekësh del shqiptari; na del shqiptari gjatë gjithë historisë njerëzore herë si i mirë e herë si njeri i keq. Por ti mblidhnim të gjitha veprat e shqiptarëve, si ato të mirat ashtu edhe ato të këqijat e ti futnim në një kompjuter “gjigant” për analizim; ne sot do ta udhëhiqnim botën...

Gjokë Dabaj: Jastëkët e nënave të larë me lot

U dha njoftimi që do të deportohen nga Mbretëria e Bashkuar, që disa i thonë Angli e të tjerë Britani e Madhe, për në Republikën e Shqipërisë, 1400 të burgosur shqiptarë. Njëmijë e katërqind!  Sigurisht që dhimbja e parë, thikë që ther në tru, do të shkojë, siç ka shkuar që kur janë burgosur, te familjet e atyre të burgosurve...

Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie

Lexoni këtë pjesë të letrës së datës 22 prill 1944, të adjutantit të Shtabit të Korçës, Stefo Grabocka, mbi luftimet në Pogradec dhe Dersnik për të kuptuar se çfarë thelbi përbën në të vërtetë “lufta”, aspak nacionalçlirimtare, por vetëm civile:“Nga robërit thuhet se janë dënuar dhe ekzekutuar 20 ballistë. Në...

Fahri Xharra: Zbulimet e reja e ndërrojnë historinë njerëzore dhe atë shqiptare

«Mjerisht, kemi edhe sot publicistë, analistë dhe opinionist  shqiptarë,- shkruan Fahri Dahriu, që duke mos u nisur nga kriteret të vërteta shkencore, rrëshqasin në rrugët që ndërtohen nga të huajt për të baltosur historinë dhe prejardhjen e etnisë tonë, me goditje të forta pikërisht në të vërtetat e lavdishme të shqiptarëve...

Fazli Maloku: "Dykëmbëshat" Shqiptarë Muslimanë Kokën në Stamboll e Bythën n'Evropë

Propoganda e fuqishme për festat fetare muslimane në gjithë trojet shqiptare e përcjellur në mënyrë euforike nga mediat shqiptare si ato elektronike edhe të shkruara, duke e krijuar në sytë e botës një klimë të rreme se Shqipëria, Kosova e trojet shqiptare janë një filialë e Turqisë, të cilat janë futur si "mish" i egër në Ballkan e në Evropë...

Frank Shkreli: Luigj Çekaj - Poeti i përndjekur i Shkrelit

Luigj Çekaj ndërroi jetë në fillim të këtij viti në moshën 70-vjeçare. Ai vinte nga Çek-Dedajt e Shkrelit të Malësisë së Madhe -- fshati Bzhetë -- nga e ka origjinën edhe familja ime. “Në Shkrel te shtëpia e prindërve të mij”, është një ndër poezitë e Luigjit, dedikuar vendlindjes. Atje, ku “Te muri në vend të lahutës, bimë vjerrëse...

Gëzim Llojdia: Në Radhimë për lashtësinë

Kur shkon në gjirin e Vlorës, një ndër fshtrat turistikë të saj quhet Radhimë:Ish ushtaraku Neki Lameborshi   një njeri me kulturë dhe  horizontë ka bredhur ,dere me dere dhe shtëpi më shtëpi të fshatit ,për të gjurmuar të dhënat historike, që nga lashtësia deri në kohët e reja.Mirepo ku shtrihet Radhima?N.Lameborshi thotë...

Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë

Në praktikat e letrave të shqiptarëve të Kosovës të emigruar në Shqipëri, drejtuar Komitetit Qendror, vërehet një racizëm dhe antikosovarizëm nga udhëheqja e Partisë së Punës. Gjuha e përdorur ndaj tyre është fyese. Në të gjitha rastet, ata përgjithësohen duke u quajtur “emigrantë jugosllavë”. Në asnjë rast...

Saimir Lolja: Fritz Radovani - Father Pjetër Mëshkalla

The reader can touch the first book dedicated to an Albanian Catholic priest's life and deeds. The book saw publication after the collapse of communism in Albania in 1991. Fritz Radovani is passing on to readers his collections for an impressive and noble figure from the Albanian Catholic clergy. He was Father Pjetër Mëshkalla S.J. who...

Kalosh Çeliku: Revista letrare Stili '97 me traditë 24 vjeçare

Ditë më parë me vapë korriku dhe Pandemi në Shkup, e pa dritën revista letrare STII  ’97 nr. 59/60 2021, si organ i Lidhjes të Shkrimtarëve Shqiptar, në Shkup. Numër përkujtimor, që pas përkushtimeve të disa personaliteteve të Letërsisë Shqipe, si: Naim Frashëri, Gjergj Fishata, Asdreni, Lazgush Poradeci, Frederik Rreshpja...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora