E hene, 27.05.2024, 07:21 AM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Ç'do të ndodhte sikur në Kosove dhe Shqiperi të mos kishte më shqiptar të besimit katolik?

E shtune, 06.03.2021, 04:41 PM


Ç'do të ndodhte sikur në Kosove dhe Shqiperi të  mos  kishte më shqiptar të besimit katolik?

Shkruan Fahri Xharra

Një gjë të jemi të sigurt qe numri i tyre për ditë e me shumë po zvoglohet. Sikur ata mos te ishin më, ne  do te ishim si Maqedonia vëtëm shqiptar musliman, te cilët janë deshira dhe shekullore e sllavëve dhe osmanëve.

Me shqiptar musliman është lehtë, iu jep disa kacidhe dhe e  harrojnë kombin.

Rugoves iu deshtë 10 vjet qe të bindë boten se ketu frymojne edhe shqiptarët katolik.

Nuk qëndruen së koti në zyrën e tij modeste dy foto emblematike, ajo e Shën  Nënës Tereze dhe Papes Gjon Pali.

Sa më shumë ti mëshojmë admirimit për sulltanët, Europa do këthehet viteve te para Kongresit të Berlinit 1878 apo Konferences se Londres 1912, 1913, kur pa ndihmën e Austrisë do te ishim Islamic Republic of Albania, me nje territor me të vogël se sot Kosova.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora