E premte, 23.07.2021, 05:19 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Vikendi festiv

E diele, 14.02.2021, 11:52 AM


Satirike

Vikendi  festiv

Ky vikend i shkurtit

Na vjen me fitore,

Me Shën Valentinin

Dhe votat zgjedhore!

Askujt s’i ka shkuar

Në mend asnjëherë,

Se brenda një nate

Do t’puthim dy herë!

Një për këtë festën

Më të dashur n’botë,

E tjetrën për zgjedhjet

Që na sillen rrotë…!

A s’jemi një shoqëri

Me politikanë arushanë,

Që për një plesht

Të djegin jorganë?!

Harxhojmë energji

N’debate e mbledhje,

Brenda një mandati

I mbajmë disa zgjedhje!

Sa para shpenzohen

Nuk e merr me mend,

Në luftën pa fund

Për një grusht pushtet !

Po sikur këtë prirje

Ta kishim krejt drejt,

Ndryshe do të ishim

Edhe ne si shtet?!

Sevdail Hyseni

(Karikatura marrë nga internet)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora