E merkure, 23.06.2021, 10:52 PM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Mikes për Shën Valentin!

E diele, 14.02.2021, 11:49 AM


Mikes për SHËN  VALENTIN  !

Nga Përparim Hysi

Herë më je si re puplore,

Herë më je si fllad maji

Tash, në dimër, flokëdëbore

Që rri fshehur në një pllajë.

Herë më dukesh rrezedielli

Si e plotë në ditëprilli

Unë të shoh, më pushton shendi

Se me ty ikën dhe dimri.

Ikën dimri,vjen pranvera

Rreth e qark veç gjallëri

Pse më  duket që tek dera

Po troket ti, tani?

Dhe zëmë dalim të dy tok

DITË E SHENJTË:-SHËN VALENTIN!

O mor çast,bëmu shok!

Të kënaqet shpirti im,

Unë vërtet që jam me thinja

Nuk kam moshë për SHËNVALENTIN

Por sa më shfaqet dhe më fton mikja

Behar bëhet shpirti im.

Tiranë,13 shkurt 2021(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora