E merkure, 24.07.2024, 11:19 AM (GMT+1)

Kulturë

Ramiz Lushaj: Atdhetarit të shquar, Harry Bajraktari

E premte, 22.01.2021, 04:16 PM


ATDHETARIT TË SHQUAR, HARRY BAJRAKTARI

Nga Ramiz LUSHAJ

Fjala m’u baftë bajrak,

Udhës tande me guxim Vranoci.

Ditëlindja jote në kalendar të kohës.

Je plis i bardhë dardan në grataçielat e Nju Jorkit.

Vitet me sakrifica t’i lexoj në thinja

Me rrënjë tek Kosova

Me dritë tek Pavarësia.

Plis të bardhë të ka Historia.

Gjithnjë të buron buzëqeshja

Si një Lumabardhë…

Me mendje, zemër, hapa...

Lartohesh Plis i Bardhë.

Të yllton në gjoks dekorata:

“Nderi i Kombit” Shqiptar.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora