E diele, 25.02.2024, 01:28 AM (GMT)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Ku e keni ndjeshmërinë njerëzore?

E diele, 10.01.2021, 11:04 AM


Edison Ypi:

Kur 30 vjet të shkuara zbarkuat me mijëra në Itali e gjetkë, u sollët sikur italianët dhe të tjerë ua kishin borxh tu mbanin e tu sajdisnin, tu vishnin, tu mbathnin, tu ngopnin, tu gjenin edhe punë.

Sot sirianët që po ikin nga lufta dhe nga diktatura, nuk duan të rrinë këtu, ata thjesht po kalojnë.

Pse nuk bëni për sirianët as 1 të mijtën e asaj që bënë për ju italianët ?

Ku janë pedagogët, akademikët, doktorat, profesorat, llapaqenat që flasin nëpër televizora për të drejtat e njeriut ?

Ku është shoqëria civile e parazitëve të zyrave që merret me këto punë ?

Ku janë në këtë rast OJQ-të e karakurvave që majmen me paret e taksapaguesve ?

Pse po i fusni ata të mjerë nëpër burgje dhe spitale ?

Pse s'pipëtini, pse strukeni, pse bëni sikur s'i shihni ?

Ku e keni ndjeshmërinë njerëzore, mikpritjen legjendare, kanunin, respektin për fatkeqin që troket natën se ka humbur rrugën ?

S'keni fare të tilla.

Trimërinë dhe Besën i keni vetëm nëpër lahuta dhe çiftelira.

S'keni ndryshuar aspak.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora