E marte, 22.06.2021, 11:36 PM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Autobusi më harroi te “Parku i Grave”

E merkure, 18.11.2020, 08:33 PM


AUTOBUSI MË HARROI

TE “PARKU I GRAVE”

NGA KALOSH ÇELIKU

(Thashë)

Xhadia, nuk më do për burrë

E prita, te “Parku i Grave”?!

Nuk ka problem. E dua Unë

Si Grua besnike. Kurvë pazari:

Me Dy shtambaverë në dëllinja

Dhe, e përcolla Natën! Hënën.

Jo, nuk ka problem. E dua Unë

Xhadinë e “Bit-Pazarit”. Kurvën:

Me Dy shtamba verë në shtrat!...

(Dudumka me Covid -19)

Dudumka, del nga burgu qeveritar

Dhe, pyet: Kush, është i fundit?

Unë, i përgjigjem duke pritur radhën

E konkursit të shpallur nga ministria.

Nuk ishim shumë pas dere, pesë veta

E, arhiva e tyre punonte vetëm tre orë?!

Ora: 09 deri në 12.00. Radha, në rrugë.

Në kohë Pandemie. Rregulla Qeverie:

Laj duart me sapun! Mos dil nga shtëpia!

Larg, dy metra edhe me Gruan besnike!

Ballë për ballë luftë me Koronavirusin

E, pak shpresa për të hyrë në Evropë.

Pas pak kohe, del Dudumka. Thotë:

Kush, ishte i fundit?! I përgjigjem:

Unë, që nga dita e djeshme në radhë.

Dudumka, e mbylli derën me çelës

Edhe, pse: Radhë prisnim pesë veta.

Gati të gjithë ministra. Ministresha

E, pak veta shërbetorë administrativ

Ika jashtë. E lash për ditën e nesërme.

Shteti, që do punë administrative. Liri

Nateditë, është në shërbim të popullit:

Pa orar pune, merr rroga në shëtpi.

Sot, po shkon në Evropë i papunë:

Banorët, i vdesin për bukën e gojës...

(Vaksina kundër Koronavirusit)

Shkenca, ende nuk e zbuloi vaksinën

Kundër, Koronavirusit. E zbulova, Unë:

Tri gota raki rrushi në mëngjes. Dy

Shtambaverë të Mikes Di, në mbrëmje.

Ushqim i shëndetshëm mbretëror

Gjumë, i rehatshëm. Ëndrra e poezi

Pak diell. Vitaminë D, gjatë ditës.

Dhe, një shtambë birrë Rrapi pas buke

Në vend të aspirinave. Vaksinës Mjekut:

Miken Di me Dy shtamba verë në shtrat...

(Unë u kënaqa me “Xhehnetin”

një ditë do ik në “Xhehnem”)

Imzot, u kënaqa me “Xhehnetin”. Një ditë

Do ik në “Xhehnem”. Vërtetë, është Rilindje:

Pash më pash, Sot dua vetë t’i bie Ferrit!

Gji, ku më jepë Mikja Di. Dy shtamba verë

Dhe, një ibrik me raki rrushi për Ringjallje.

Imzot! Nuk e dua “Xhehnetin” me lule

Po, e dua “Xhehnemin” me zjarr - flakë!...

(Zonja Vdekje patjetër

është “muslimane”)

Poezitë, nuk shkruhen me çaj rusi

Zonja Vdekje, është “muslimane”.

Edhe, nuk me do për burrë Xhadia

Armët i trashëguara brez pas brezi:

Dy shatmba me verë. Mike, nën Rrap.

Nuk ka problem. E dua Unë Xhadinë

Përinatë, nateditë e rrëzoj në shtrat.

Zonja Vdekje, është Xhadi. Rrospi

Sot: Nuk do Poet rebel. Dhe, Poezi...

(Autobusi më harroi

te “Parku i Grave”)

Përmes ëndrrave, gjumë varri. Qetësi

Pasmesnate, vetë vijnë poezitë. Gratë.

Edhe, ende nuk di kush m’i përcjellë:

Babashehu. Apo, Nana dhe Babai

Mes Dy shtambaveverë. Mikes Di.

Qeveria, më dënon me masa policore:

Duart laj me sapun! Mos dil pa maskë!

Dy metra, rri larg me Gruan Besnike:

Valle hiq, këngë këndo te “Parku Grave”!

Burg, me Koronavirusin, në karantinë

Edhe, tinëz m’i vodhi: Zanën e Malit

Djemnushën, Dhe, Ashikun e Rrapit.

Moti, jam nisur për në rrugë. BabaTomor

Autobusi, ikë. Udhëtar, më lë në rrugë:

Te “Parku i Grave”, Dy shtambave Mikes.

Dhe, një ibriku me raki rrushi. Pajtohem:

E pres tjetrin. Nesër, do të vijë në Shkup...

(Unë nuk do marr pjesë

në varrimin Tim)

Kurrë, nuk i kam dashur dot varrimet

Po, vetëm Lindjet. Luftën me Penë!

Nuk i dua fjalimet. Nderimet. Lulet

Patetikën politike, kur qajnë mbi varr:

Me dy-tre familjar. Dhe, policë partiak.

Shkaku, se: Nuk mora pjesë në varrime

Të miqëve poetë. Pandemisë botërore.

Koronavirusin nuk e kam pasur armik

Po, Shtetin e “përbashkët” - mik besnik.

Unë, nuk do të marr pjesë në varrime

Shkaku, se: Ende, nuk kam vdekur:

I varrosur me katër-pesë veta. Lexuesë.

Koronavirusin, nuk e kam pasur armik...(Vota: 21 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora