E enjte, 24.06.2021, 07:14 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Agron Tufa: Kakademikët - ''Në anën e duhur të historisë''

E enjte, 12.11.2020, 08:58 PM


JO PO FLASIN KËTA PËR "ANËN E DUHUR TË HISTORISË"...

Nga Agron Tufa

Kakademikët si Xhufi-Milo-Qosja, gjithë enveristët, marksisto-stalinistët, maocedunistët e titistët shqiptarë të Shqipëri-Kosovës, të qendrës e periferisë nga Kuçi në Ferizaj, le ta mbajnë si nuskë këto faqe, sa herë duan të këndellen në mastrubim patriotik e kombëtar me Enverin.

Sa për kakademikët që shtrojnë domosdonë e rivlerësimit të figurës së Enverit, ju propozojmë, që rivlerësimin e tij t'ia nisim pikërisht nga kjo letër përgjëruese, që të bashkohen, pa pushtim, me Jugosllavinë. Mirëpo ke parë ti, që ky Tito nuk ia begenisi as vetëofrimin!? Jalla pse? A thua Tito ka qenë më patriot proshqiptar se Enveri?

Këso kohe duhet ta ketë ngritë rapsodi popullor këngën me çifteli:

Enveri, Koçi kanë pa andërr,

Shqipnin' nuse, Titon dhandërr,

Me e shtrue i rrugë t'gjanë -

Beligrad deri m'Tiranë...

Çoç deshën të sosin të tillë me Kosovën dhe bastardët e tyre të sotëm politikë - Sasha, Edi e Shimi. Po nënk u heci. U prishi punë Trampi, gjet belanë...(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora