E merkure, 24.07.2024, 09:56 AM (GMT+1)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Zavalina pi

E diele, 27.09.2020, 10:30 AM


Zavalina pi

Nga Edison Ypi

Zavalina ndodhet në mes të kurrkundit.

Zavalina është fshati më i bukur i botës.

Në Zavalinë mund të shkosh nga Gjinari duke zbritur, ose nga Gramshi duke u ngjitur.

Duke zbritur a duke u ngjitur, çdo herë që arrin në Zavalinë, të gjithë janë duke pirë, të gjithë i gjen të dehur.

Bujku dhe blegtori i Zavalinës pijnë sepse s'dinë nga t'ja mbajnë; Me i shit produktet bujqësore blegtorale në Gjinar, për shkak të afërsisë me Elbasanin ku tregu është i madh, çmimi është i lartë, por halli rruga është e përpjetë.

Për me i shit ato produkte në Gramsh, rruga është e tatëpjetë, por halli se Gramshi është treg i vogël, dhe çmimi është i ulët.

Prerësi i pyllit pa leje ja ka fut me raki për të hequr frikën se një ditë do ta kapin duke bërë krim dhe do ta rrasin në burg.

Një të ri e ka hedhur në krahët e avujve të rakisë konstatimi cfilitës se në një vend kaq të bukur sa Zavalina mami dhe babi nuk e bënë bilbil gjyzar të këndonte duke fluturuar nëpër qiej, por njeri që duhet të punojë tokën dhe kullosi bagëtinë.

Një mesoburrë pi nga mahnitje që i shkakton një fakt historik; Procesi i islamizimit nisur me pushtimin turk, në Zavalinë ende nuk ka mbaruar. Prandaj gjysmën e banorëve të Zavalinës e quajnë "Mark", gjysmën tjetër "Hasan". Për këtë arsye, e gjithë Zavalina në kishë, e gjithë Zavalina në xhami, të gjithë Zavalinasit në pijetore.

Besimtari kristian rrëkëllen raki nga inati që Xhamia i duket më e madhe se Kisha.

Muslimani nga zilia që Kisha i duket më e bukur se xhamia ?

Fanatikët politikë pijnë sepse gjatë fushatave elektorale asnjë parti nuk vjen ta asfaltojë rrugën.

Zavalinasit që ëndërrojnë të bëjnë biznes ja kanë rras me të pime në pritje derisa paret për të ngritur ferma dhe baxho të bien nga qielli ose t'i sjelli era nga Sulova.

Ka edhe zavalinas që pijnë nga keqardhja për luftrat në Lindjen e Mesme, dyndjet migratore nga vendet e varfëra drejt vendeve të pasura, terrorizmi që kërcënon qytetërimin.

Një numur edhe më të madh zavalinasish, në prehërin e rakisë i ka hedhur meraku për Reformën në Drejtësi; Kujt do ja fusin hellin, cilit do ja rjepin lëkurën, kujt do ja pjekin mishin në prush ?

Në Zavalinë askush nuk është esëll.

Në Zavalinë të gjithë janë të dehur.

Në Zavalinë të gjithë pinë që të mos çmenden.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora