Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: Po, hej!

| E diele, 19.10.2008, 07:30 PM |


Vrasesit e shqiptareve, diktatoret Hoxha dhe Tito
Po, hej!

 

Nga Ilir Dardani

 

Regjimi komunist jugosllav, konkretisht serb, Shkeli shqiptaret me dhune, dhunoi gati gjysmen e kombit shqiptar, plackiti, turturoi dhe ekzekutoi nektarin e shqiptarizmit! Kjo tragjedi e gjate ndodhi edhe me ndihmen e shqipfolesve qe sot na krenohen me patriotizem duke na numeruar mijera here librat qe kane botuar!

 

Regjimi komunist shqiptar, konkretisht enverian: Mbylli Shqiperine ne kafazin gjenocidial, ku te vrasesh nese nuk te pelqen fukaralleku, por pelqen jeten e mire, ishte dicka normale.

U ekzekutuan mijera shqiptare nga ''shqiptari'' pa bere asnje krim, u denuan e persekutuan mijera shqiptare qe kundershtuan, kryesisht me pene dhe me goje, sistemin diktatorial.

 

Clirimi i Shqiperise nga nazo-fashistet ishte rikthimi i pushtimit osman, por pothuaj me i eger. Shqiptaret u lane me gjak perseri, por kete here pjesa me e zgjedhur e popullit shqiptar!

 

Ishin te paditur dhe te rraskapitur brez pas brezi shqiptaret, por jo te gjithe. Bijte me te mire te saj kundershtuan, por nuk mjaftoi kryengritja e Malesoreve te Shkodres dhe klerit katolik shqiptar qe te thyhej monstra!

 

Me kalimin e kohes nektari i kombit u zgjerua dhe gjeografia anti-komuniste mori permasa kombetare, por pa organizime, mbeti thjesht individuale dhe rezultati ishte i dhimbshem: vrasje, denime, internime, kercenime, terror, mjerim ekonomik, abuzime te ndryshme, deri tek ato seksuale! Hoxha ekzekutoi kombin shqiptar!

 

Enver Hoxha ishte pjella me e cmendur shqiptare gjate te gjitha kohrave, por fatkeqesisht faren e ndyre e ka lene trashegim dhe kjo trashegimi shfaqet edhe ne Dardanine martire! Adem Jashari luftoi pushtuesin per shqiptaret, kurse Enver Hoxha luftoi shqiptaret per pushtuesin! C’fatkeqesi kur krahasohen! C’fatkeqesi kur shqiptaret veterrenohen!

 

Enver Bastardi u be vegel e komunisteve sllave dhe realizoi aspiraten e tyre, duke plumbosur shqiptaret!

Po, hej! Shqiptaret andej e kendej ne kasaphanen e perbashket komuniste! Bashkim Kombi!

 

Nje Shqiperi e mbyllur nga bota, e pafuqishme per asgje, ishte ‘’shi ne kallamoq’’ per pushtuesit e Dardanise, serbet, gjithashtu edhe per gjakpiresit e Camerise, greket!

Nese Shqiperia do te ishte e hapur me boten perendimore, Dardania s’do e fitonte pavaresine 2008 vjet pas lindjes se Krishtit, por kohe me pare, pa derdhur aq shume gjak! Edhe Gjaku Cam s’do ishte ftohur sic eshte ftohur nese Shqiperia demokratike do kerkonte drejtesi ne kohen e duhur!

Po, hej! Ne gjithmone punet i bejme me vonese dhe pasi notojme ne gjakun tone!

 

Shqiptaret e Malit te Zi dhe ata te Maqedonise nje dite do i bashkohen Shqiperise, sic do beje edhe Dardania dhe kjo do te ndodhe pa derdhur asnje pike gjak. Por per kete duhet te presim derisa te pastrohet politika nga komunistet dhe shqiptaret te ndjehen dhe te jene shqiptaro-evropiane.

 

Enver Perbindeshi, njeriu qe vuri 3 milion shqiptar te punonin per te dhe ne mbremje nuk kishin me cfare te mbuloheshin, pasi hanin buke misri e hjerre (nen-nen-nen produkt, mbeturina qumeshti) te blere ne kooperative, nuk mund te nderohet, por vetem t’i urinohet mbi varr! Ne fakt ky perbindesh nuk meriton as varr!

Po, hej! Armiku i shqiptarit eshte miku me i mire!

 

Nje pjese e shqiptareve (a shqiptare jane a?!) te Dardanise nderojne Enver Hoxhen, Milloshevicin e Shqiperise!

Komunistet e Dardanise nuk kane zemer, nuk kane tru, nuk kane as njerezine me te vogel, jane kafshe klasike enveriane qe argetohen me ceremoni mortore, hedhin valle mbi varre! Ptu!

Duket sikur ‘’shqiptaret’’ e Dardanise duan nje Enver qe t'ua kalle qumeshtin e nenes, t’i marre zvarre, t’i shemb ne dru, t’ju heqe me pince mish nga trupi, pastaj me nje plumb ballit t’i coje ne te semes! Po! Pastaj e pranojne se Hoxha ishte nje katilo-bastard i pashoq!

 

Hoxha dhe Miladin Popovici
E kur na paska bere dicka (pozitive) Hoxha per dardanet? Kuku per ju per mendet qe (s)keni! Ju zemer e tru – miope harroni si pederastizohej  kasapi shqipfoles me ate serbfoles! Harroni se ju shiti, si dicka pa vlere dhe ju riblene serbet!

Ah po! Pasi Enveri filloi te pederastizohej me komuniste te tjere, ju kujtua se Dardania i duhej atij, duhej shkelur mbare kombi shqiptar nga kemba monstruoze sepse plumbi serb nuk mjaftonte. Monstra shqipfolese ju donte sepse nuk mjaftohej me pirjen e gjakut brenda Shqiperise  (se mbetur), donte me shume ky Drakul i uritur!

 

E zhdukem diktaturen ne Shqiperi. Erdhen dardanet te toka meme! Pane shume. Mesuan se kush ishte diktatori, sapo kaluan kufirin.

Edhe malet s’kishin bar, Shqiperi e mbushur me varre, kasolle e hambare!

Mesuan se ekonomia e Dardanise nen Serbi ishte shume me lart se ajo e Shqiperise, edhe pse Shqiperia udhehiqej nga nje ‘’shqiptar’’.  Dardanet  shijonin suxhukun e mrekullueshem shtepiak, kurse ne Shqiperi quhej aktivitet privat nje prodhim i tille dhe thyeje ligjet e partise dhe si pasoje perfundoje ne hekura!

Dardanet ne Shqiperi pane shume varre, shume jete te shkaterruara, pane edhe eshtrat e Fishtes ne lumenjte e Shkodres antikomuniste. Shkuan edhe ne Librazhd per te kerkuar nje varr te dy poeteve! Pershendeten dhe shprehen keqardhje per rrudhat dhe zbehjen e shume intelektualeve qe diktatura i shtypi vetem sepse donin nje Shqiperi si Evropa.

Edhe qane dardanet qe vinin te veshur si ‘’Bushi pa W’’, kur ne rruge shikonin femije te leckosur dhe syte e vegjel (te femijeve) shikonin gjithe lemoshe, dhimbje, por mbi te gjitha pafajesi. Dardanet dukeshin se ishin shqiptare dhe te mire sepse hynin mes grumbullit te femijeve dhe dhuronin Marka.

Pasi u zhgenjyen mire e mire, erdhi kjo dite, ku palacoja adhurohet!

Po, hej! Lotet jane thare!

 

U punua ne Shqiperi? Epo dicka do behej se perndryshe Shqiperia do shuhej dhe Enver Horrori s’do kishte gjak per te pire!

Ne Dardani u punua, edhe pse flamuri nuk ngrihej dot! Ne Shqiperi ai flamur (me yll) urrehej sepse ne emrin e tij beheshin krime makaber shteterore. Ne shpirt, Dardanet kishin dashuri (per flamurin), kurse shqiptaret e Shqiperise kishin urrejtjen para syve, flamurin komunisto-sllav duke ju ngrene shpirtin cdo dite!

 

Ne fshatrat e Shqiperise akoma dhe sot, pervec mjerimit total, mungon edhe linja e telefonit, kurse ne Dardani s’ka fshat pa te!

Ne diktaturen tito-millosheviciane kishte Universitet, si ne Shqiperi, elektrifikimi (komunistet po permendin Hidrocentralet) mbulonte te gjithe Dardanine, kurse Shqiperia asnjehere nuk u mbulua teresisht, sidomos ne Veri!

 

Diktatura serbe futi ne varr bijte me te mire te Dardanise, sic beri diktatura enveriste me shqiptaret e Shqiperise.

Faleni gjakun tuaj, falini perdhunumet, vrasjet e femijeve ne bark te nenes, faleni shtypjen e shfrytezimin, pastaj kerkoni nga ne qe te falim krimet e njejta te bera nga nje ‘’shqiptar’’! Festoni ditelindjet e Titos dhe te Milloshevicit, vrasesve tuaj, pastaj edhe ne do festojme ditelindjen e vrasesit tone.

Po, hej! Shqiptaret kane xhami (shtepine e zotit) me emrin ‘’Sulltan Mehmeti’’ (vrasesit dhe degjeneruesit te kombit shqiptar) dhe asgje nuk eshte shume e cuditeshme!

 

Disa palaco qe gjoja flasin per bashkim kombetar, kane emigruar, jane ''tradhetare'' te kombit dhe Enveri do i fuste ne biruce, do i perdhunonte, femra e meshkuj, do ju copetonte trupin me thike dhe ju kriposte, por duke marre fryme akoma!

Keto palaco qe jetojne neper vendet e ''imperializmit amerikan'' kane thyer cdo ligj te diktatorit Hoxha dhe s'do ishin ne jete sot, nga ana tjeter e duan Enverin!

Ok qyqe e qyqane, sorra e sorrane, ishte Serbia, por tani Dardania eshte e lire, pse nuk ktheheni?! Apo se ''porta e larte'' ka rene poshte dhe demokracine e vendit tuaj nuk e doni, por per vete e keni zgjedhur!

Po, hej! Une e di se cfare doni ju!

 

Dardanet nuk jeni ju. Le te keni vrare mijera serbe, ju nuk jeni dardane! Dardane jane ata qe sic ja kthyen pushken shkaut dhe e urryen se bashku me komunizmin, urrejne edhe ate qe vrau vellezerit dhe motrat e tyre ne Shqiperine e zeze komuniste!

 

Shqiptaret vuajne nje mallkim, qe pervecese eshte i dhimbshem, eshte edhe shume i cuditshem!

Pse o zot?! apo Pse o djall?!

Pse shqiptaret gjithmone nderojne ate qe i vret?! Kane filluar me Turqit, te cilet kane vend nderi ne kete toke tru-djerre, duke filluar tek enet e kuzhines dhe duke mbaruar te WC-te, dhe turpin e vazhdojne duke nderuar turkun e fundit, EnverSulltanMehmetin!

 

Deri kur do te vazhdojme keshtu?! Deri kur ne do jemi kombi me i percare ne Evrope?!

Kane probleme te tilla brenda kombit vendet e tjera?! – Jo,  sepse ata nuk jane si ne, ose ‘’embelsisht’’ ne nuk jemi si ata!

Me kujtohet nje ‘’perralle’’, ku thuhej se zoti e kishte harruar Shqiperine dhe perfitoi djalli dhe e mori!

Deri tani kjo ‘’perralle’’ nuk eshte perralle por realitet qe e kane perjetuar dhe perzezuar shqiptaret brez pas brezi!

 

Hajdutet e vegjel qe nga uria vjedhin nje presh perfundojne ne pranga, kurse bishave komuniste, qe kane notuar ne gjak te pafajshem shqiptar, nuk ju ka hyre ferre ne kembe sepse Shqiperine vazhdojne ta udheheqin komunistet apo bijte e tyre.

 

Dosjet e komunizmit nuk u hapen! Nuk u denuan as ata qe haptazi kane bere krime! Nuk denohet vetvetja dhe as babai! S’ka si ta denoje veten ish-dhe-eshte-komunisti Fatos Nano, s’ka si ta denoje veten ish-dhe-eshte komunisti Sali Berisha, as komunistet e tjere Edvin Rama, Ilir Meta dhe ai, qe me shume ngjason me lavire komuniste, Erjon Veliaj! Nje fare Bamir Topi rri si kukull, ose me mire si statuje, Jozefina Topalli flet shume por rezultati eshte ‘’fjalet e shumta jane fukarallek’’!

Dosjet nuk u hapen, por te hapura mbeten plaget e shqiptarevet, qe sic duket, me keta ‘’shqiptare’’ qe kemi, vone do te mbyllen!

Po, hej! Ne nuk jetojme dot pa dhimbjen, e kemi ne gjak, e kemi edhe ne jo-gjak, ne varr!

 

Vejusha e zeze edhe tani pak para se te shkoje ne ferr nuk u vra aspak nga ndergjegja sepse nuk eshte njeri. Doli gjithe zezellek (hije e zeze edhe gazetarja qe e intervistoi) dhe shfaqi ate shpirtin e shker*** sllavo-aziatik duke lenduar shumicen e shqiptareve!

Edhe ai prag-varri tjeter vijon fjalimet e partise qete – qete, pa ja prishur qejfin askush ne nje toke shqiptare, ku edhe domatja eshte patriote!

Po, hej! Ndoshta edhe Kryeministri i Dardanise fle me Foton e Enverit nen jastek!

 

Ju Hamza Kastriotet jeni mbjellja e mallkimit, kurse korrja jemi ne, Gjergj Kastriotet! Derisa te shuheni, me ndihmen e zotit apo te djallit, shqiptaret do e kene te veshtire te behen shtete apo nje komb.

Po, hej! Jete eshte kjo! Kafshe dhe njerez ne toke, po ne qiell? – Nje ‘’zot’’ thone eshte, por ne ate qiellin shqiptar nje djall me shume shoke me grusht na pershendet!

Po, hej! Po, hej! Po, hej!...