E hene, 15.04.2024, 08:06 PM (GMT+1)

Sport » Sporti

Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios

E marte, 07.01.2020, 01:53 PM


Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios

Përgatitur nga Alfred Papuçiu

Roger Federer nuk ndalet në moshën 37 vjeçare të përgatitet për të marrë trofe të tjera. Ai kërkon që në Lojrat Verore Olimpike në Tokio të marrë medaljen e artë, e cila i mungon në koleksionin e tij.

Ai në një dalje të fundit para mediave ai ka treguar se është shumë euforik në fitoren e lojërave në Japoni 2020.

“Duhet të punoj më shumë dhe të përgatitem për Tokio. Natyrisht do të futem në turneun në Japoni me mendime për medaljen. Dua të shfrytëzoj këtë rast. Ndjenja është e veçantë kur fiton një turne të madh, mirëpo Lojërat Olimpike, është një ndjenjë e veçantë”, ka deklaruar Federer.

Roger Federer  është lojtar profesionist që nga viti 1998, dhe mban rekordin për 310 javë në vendin e parë, në renditjen botërore të tenisit në ATP World Tour, duke përfshirë rekordin për 237 javë rresht, si dhe rekordin e meshkujve për 20 fitore në turnet e Grand Slam. Ai ka përfunduar vitin kalendarik i pari në botë pesë herë  (në 2004, 2005, 2006, 2007 dhe 2009). Ai fitoi medaljen e artë në dyshe për meshkuj me tenistin tjetër zviceran, Stanislas Wawrinka, në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008, më pas nënkampion olimpik i vetëm në Londër në 2012. Më në fund, në 2014, ai fitoi Kupën Davis me ekipin zviceran, duke mundur  skuadrën franceze.

Roger Federer ka fituar 103 tituj ATP, përfshirë 26 turne të mëdha dhe 28 Mjeshtra 1000. Fitorja e tij në Roland-Garros në 2009 e lejoi atë të arrijë Grand Slam në karrierë, në katër sipërfaqe të ndryshme. Pastaj duke fituar Australian Open në 2010, ai bëhet lojtari i vetëm në histori që ka fituar të gjitha titujt e  Grand Slam, në gjithsej pesë sipërfaqe, që nga zëvendësimi i Australian Bounce Ace, nga një sipërfaqe e re: Plexicushion. Ai mban rekordin për finalet e luajtura në Wimbledon (12), dhe fitoret në këtë turne me tetë suksese midis 2003 dhe 2017. Ndër rekordet e tij të shumta, mund të veçojmë edhe dhjetë finalet e tij, njëzet e tre gjysmëfinale dhe tridhjetë e gjashtë çerekfinalja e njëpasnjëshme në turnetë Grand Slam. Ai është i vetmi lojtar në historinë e tenisit që ka fituar të paktën pesë herë tre turne Grand Slam (Australian Open, turneu Wimbledon dhe US Open), mban rekordin e titullit me Björn Borg radhazi në turneun e Wimbledon gjatë sezonit të hapur (pesë), dhe ka realizuar Petit Slam tri herë (në 2004, 2006 dhe 2007). Ai është gjithashtu i pari dhe një nga vetëm dy lojtarët që ka luajtur finalen e secilit turne Grand Slam, të paktën pesë herë, dhe i vetmi që ka fituar 6 herë Masteret e fundvitit. Ai mbeti gati pesë vjet pa fituar një trofe në turnet e mëdha pas fitores së tij në Wimbledon 2012, por pas gjashtë muajsh jashtë fushës së tenisit, në vitin 2016 për shkak të lëndimit, ai fitoi, në moshën 35 vjeç, ai fitoi Australian Open 2017, duke mposhtur rivalin e tij të madh dhe mikun e tij, Rafael Nadal, në një finale antologjie me 5 sete. Me këtë rast, ai mundi katër 10 lojtarët kryesorë, duke e çuar rekordin e tij të suksesit të Grand Slam në tetëmbëdhjetë. Ai më pas e rriti këtë rekord në nëntëmbëdhjetë tituj me Wimbledon në 2017 (të cilin e fitoi pa humbur asnjë set të vetëm) pastaj Australian Open në 2018, ku vendosi një rekord të ri me 30 finale të diskutuara në Grand Slam, si dhe titulli i tij i njëzetë i Grand Slam.

Roger Federer gjithashtu bën përshtypje me jetëgjatësinë e karrierës së tij. Më 19 shkurt 2018, ai u bë numri 1 në botë, në renditjen më të vjetër të ATP në histori, në moshën 36 vjeç 6 muaj dhe 11 ditë. Ai e përmirësoi këtë rekord në të njëjtin vit në 14 maj dhe më pas 18 qershor, në 36 vjet dhe 10 muaj. Ai fitoi turneun e 100-të në ATP të karrierës së tij në 2 Mars 2019 në Dubai. Më 23 qershor 2019, ai fitoi turneun e Halle për të dhjetën herë; Fitimi i të njëjtit turne dhjetë herë më parë ishte realizuar vetëm nga Rafael Nadal. Ai fitoi ndeshjen e tij të 100-të në Wimbledon më 10 korrik 2019, duke mposhtur Kei Nishikori në çerekfinale. Rezultate të tilla bëjnë që shumica e tenistëve dhe specialistëve ta konsiderojnë atë lojtarin më të mirë të të gjitha kohërave dhe një nga sportistët më të mëdhenj të historisë. Turneu i tenisit në Lojrat Olimpike në Tokio do të zhvillohen prej 25 korrik e deri më 2 gusht 2020.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora