Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Luan Kalana: Amerikania

| E shtune, 03.08.2019, 06:12 AM |


AMERIKANIA

...Mesueses kolege,pedagoges time te Anglishtes ,ne kolegjin amerikan,Waterbury CT -USA.

Kur mbritem Amerike,prap ne shkolla e studente, bote e panjohur ,dije papushim ,shoqeri e re, u njohem nga afer me nje femer tipike amerikane , ne pak kohe nga afrimiteti i saj,na dukej shqiptare, me nje fytyre te paster bardhore,me sy eksplorues, inteligjente,fisnike e urte ne sjellje por serioze, me nje qeshje nen buze, kur te salutonte, me floket honde brune,te modes klasike mbi supe, dimer dhe vere me funde e bluza ngjyra kalteroshe, me njemoshe te pamatshme ,as vajze e as grua, as e shkurter e as e gjate,me nje shtat elegante.

Na deshte te gjitheve s’bente dallim,te bardhe e te zinj, Ne studentet e ritur te huaj, si ne klasen e pare, te ardhur nga te gjitha,kombet kontinentet e varfer, ishte kureshtare per vendet tona,per jeten,kulturen na dukej sikur “na mbante me ane”ne studentet shqiptare, mesuesja e anglishtes,kjo ishte pedagogia  e pare amerikane, ish studentja e shkelqyer e Universitetit te  Havardit, ”Doktore” profesore ,studjuese e shkencave shoqeore. ..

Me nje familje te regullt,modele jetes amerikane, bashkejetonte me nje burre,profesore te zi afrikan, e kish njohur kur ishte me korpsin e paqes, per pese vjet mesuese ne shkollat afrikane, kishin dhe nje vajze si kukull ,te adaptuar, me nje emer simbolik te kontinentit- “AFRIKA”.

Amerikania u miqesua me ne si te ishim familjare, kishte simpati per shqiptaret,te mencur dhe bujare, cuditej me ne qe u ambjentuam me jeten amerikane, te ardhur vetem”me luge ne brez”,por nikoqire ,punetore te pashoq,bleme makina dhe shtepi, ishte krenare qe mesuam kompjutrin, anglishten, megjithese i “rame murit me koke”me veshtiresi, qe ishim shembull me normat dhe traditat amerikane, me femijet tane te shkelqyer ne shkolla “as”, te paret, na theriste me respekt:-”Motra e Vellezer Shqipetare”, e paharuar per Ne, mesuesia ”Doktoria” gjuhetare, pishtare e miqesise vellazerore shqiptaro-amerikane !

@ Luan Kalana  1997-2001

ish student,ne kolegjin Adult Edukation-Waterbury CT-USA.

P.s.- Doktore e shkencave sociolege,Mis.Joeen.L., pasi kish qene ne Tanzani,Afrike e Kolumbi ,Ameriken e Jugut, vullnetare ne Korpusin Amerikan te Paqes ne vendet ne zhvillim, Mesuese e Anglishtes ,njekohesisht studjonte per per mbrojtur temen e e Aspiratures.Prof.Doc.”Lindja e gjuheve tek njerezimi i lashte” duke mbrojtur tezen se Afrika eshte djepi i lindjes te njerezimit dhe te gjuheve te folura e te shkruara.Ishte kjo arsyja qe ajo kishte erdhur me synim ne kolegjin tone, pedagoge me studente te huaj nga te gjitha kontinentet me konglamerat gjuhesh te huaja.Studimi i saj historiko-social-gjuhesor e afronte me shume me mua , si ish Mesues dhe studjues i gjuhes shqipe ne Shqiperi , duke e orientuar me litaruten perkatese,(se pak e njihte gjuhen shqipe,as qe e dinte qe pelllazgishtja dhe ilirishtja e folur dhe e shkruar,ishte nena e Shqipes..).Studimi im , qe mbroja tezen qe “Gjuha Shqipe nje nga gjuhet me te vjetra te njerezimit,dege e vecante ,ne familjen indoeuropiane”ne shume pika bashkoheshim ne hipotezat e mija shkencore gjuhesore...Ishte nje kenaqesi e vecante ,qe u njoha me te,kolege,nje bashkepunim ,mbeshtetese ,perkrahes,nxitese  ,gjuhetare profesionale ,referim edhe per gjuhen shqipe ,studujese sociologe e historise-gjuheve te vjetra te njerezimit.Ajo enderonte per pasionet e saj,te ngjitej ne malin e Kilimanxharos ne Afrike,ishte alpiniste amatore ...dhe te vizitonte Kosoven dhe Shqiperine,te jepte mesin ne Univesitet Shqiptare,me shprese se do ti realizonte sa me shpejt.-L.K.