E shtune, 18.05.2024, 03:55 AM (GMT+1)

Përjetësi » Kripa

Reshat Kripa: Foleja e vjetër

E diele, 16.06.2019, 10:06 AM


Reshat Kripa

FOLEJA E VJETER

Shtrirë në shtratin pleqëror,

Kujtoj kohën e kaluar,

Nëpër shi, baltë e borë

Brenda telave rrethuar.

Falmëni, o mëmë e atë,

Veç telashe kam shkaktuar,

Zgjodha rrugën nëpër natë,

Kurrë s’ju kam turpëruar!

Edhe ju , motra të mira,

Që më ndenjët gjithmonë pranë,

Në të ngrysur, në të gdhirë,

Dhe në fllad, dhe në tufan.

Ju, vëllezrit, tretur thellë,

Brenda telash, a kanale

Nëpër mendje po ju sjellë,

Tok kemi kaluar halle.

Vjollcën, shoqene  rinisë,

Nerin, zjarrintimtëparë

N’atë shtrat të pleqërisë,

I kujtoj mbushur me mall!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora