Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Luan Kalana: Shqipëria na bashkon!

| E hene, 25.02.2019, 04:32 PM |


SHQIPERIA NA BASHKON !

cikli -TAKIME  TE PAPRITURA -TIRANE

...takimet e papritura,vecse jane Befasuese, me Supriza,por dhe Mbreselenese te Paharruara.

Lexoni fragmente  te shkurtera,disa prej tyre, per kenaqesine dhe respektin tuaj

Nga Luan Kalana

1-ME SHKRIMTATIN PEGASIAN President prof Kristaq Shabani

-Pas trembedhjet vjetesh mezi munda te kthehem per vizite ne Shqiperi ,per arsye shendetesore.Mall i madh i papershkruar per Nenat ,motrat ,mbesat niperit ...Nostalgji per vendlindjen ,dhe takime te shumta me miq e shoke dhe ish nxenesit e mij,por takimet ,e papritura me te panjohur ishin me mbreselenese dhe te bukura.

Po ecja ne mengjes ,pas nje shiu te lehete te nates, ne trotuaret e ngushta ne Rrugen e Barikadave ,pasi ishim akomoduar ne nje hotel familjar aty perballe gjimnazit “P.N.Luarasi”,per tu shlodhur e mbledhur veten pas atij udhetime te gjate me aeroplan qe nga Amerika,rreth 14 ore.U mbusha me ajer te paster dhe me gezim ,kur pashe Tirane time te rilindur e te transformuar,si dhe ato vende ku kisha jetuar ,shkolluar ne Tirane ,nuk shmallesha dot as me guret e sokakut,pa le me njeresit.

Perpos kesaj gjalleri shpirterore ,shfaqet ne rruge duke ecur ,nje fytyre e njohur .Sa me shume afrohet aq me shume memeoria punonte me shpejtesi ...deri sa me ne fund i dola perpara dhe e ndalova,i zura pusi.Mora kurajon dhe i fola .Ai shtangu ne vend disi i tronditur.I thashe me ze mekur dhe si me turp ,pasi ende nuk isha i sigurte,i nxirja fjalet nje nga nje .

-Me fal zotni,..mos jeni ju Prof ...Kristaq Shabani...Pegasi -si me gjyesem zeri ia thashe emerin.Ai u clirua dhe u gatit duke m’u pergjigjur prere me nje ze burri dhe me seorizet,dhe tha:

-Po-kaq u desh dhe u clirova dhe une nga emocionet ,Kur po behesha gati ti thosha batuten e dyte,prezantimin ,paraqitjen time.Ai menjehere foli me nje ndjenje sigurije,qe me befasoi,pasi me kete person nuk isha takuar kurre ne jeten time ,vec Friend ne Facebook ne miqesine  tone letrare .

-Ah-po ju jeni Luani,Luan Kalana nga Amerika.-tha ai me nje buzeqeshje fisnikerije .U takuam u perqafuam e biseduam si miq e shok te vjeter ,sikur njiheshim nje jete te tere. Ai nxitone te takonte vajzen,kishte nje porosi per vajzen studente.Nxori nga canata nje liber “Lodrimi i vdejkjes” te porsa botuar dhe e kish promovuar ne Tirane ,duke shkruar disa fjale autografe ne shenje respkti.M’u lut qe here tjeter kur te vish ne Shqiperi,planifiko kohe me shume se do bejme promovimin e Librave te tua.-Shpresoj dhe me kenaqesi ,-ia ktheva mikut e kolegut tim te nderuar,-pasi kete vit -i thashe ,-nuk kam kohe,do shkoj ne Korce do shmallemi me Nenat tona tetedhjetvjecare (se tani u bene nentedhjetevjecare).Me pas takimet e bisedat tona vazhdojne  si dy miq te ngushte si vellezer ,por virtulisht,na bashkon miqesia jone e sinqerte artitike letarare dhe Pegasi Albania Lnpsha Pegasi Albania, rreth se ciles jane grumbulluar me qindra artiste e poete jo vetem nga Shqiperia e Diaspora ,por mbare nga Bota,qe percjellin tek lexuesi krijimtarine e tyre me te bukur artistike letrare ,President prof.Shabani,kalorsi yne  letrar shqiptar.i letersise tone kombetare ne pararoje me Letresine Boterore.Urojme miqesi vellazerore te pa ndare,mirenjohje dhe suksese.

(vazhdon)

* * *

2-SHQIPERIA , NA  BASHKON !

...me Intelektuali patrioti z.Ilirjan Dhima-Kryetar i Shoqates Shqiperia Greqi

-Nje takim tjeter i papritur ,me te panjohur  me nje mik virtual,me ndodhi ,pas pese vitesh te tjera ,po ne Tirane .Aty ne rrugen “Mine Peza”,perballe gjimnazit te “Harry Fullcit”,po prisja nje shok te takohesha dhe ecja trotuarit.Kesaj here u nderruan rolet ,pozicionet.Personi ,nje meso burre i veshur me nje kostum “fringo”me gravate blu ,deputet  a tregetar mund te ishte ,se mbane nje cante te vogel ne dore,me doli perpara e me pyeti qete qete me nje buzeqeshje te embel ne fytyre por i sigurte:

-A jeni Ju ,Luan Kalana,ai qe shkruan ne Amerike ?!-Po One...iu gjegja shkurt ..

Pasatj u prezantua,miku imi Facebookut ,z.Ilirijan Dhima,prersident i shoqates Shqiperia,nje admirues dhe lexues i shkrimve te mia ,mis te tjera me tha,jo per mburje,por per arsyet e lidhjes e te takimit,sikur pereshendette nga nje podium:

-I nderuari miku yne Luan,vecse te falenderojme per postimet me fryme te larte patriotike e atdhetare,ne Ju ku kemi zili per aktivitetet tuaj qe beni aty ne emigrimin ne komunitetin tuaj shqiptar ne Florida,per te mbajtur gjalle traditat dhe gjuhen shqipe,me brezin e ri.Kete mundohemi te bejme edhe ne ne me emigrantet ne  Greqi,po kemi pengesa te medha nga shteti.E falenderova me modesti,duke i premtuar qe ne duhet te bejme sa me shume larg Atdheut,jo vetem qe mos asimilohemi por ti cojme me tej traditat e kulturore shqiptare dhe shkollimin e femijve mbesa e niperve tane , pa haruar gjuhen shqipe.

U takuam me mall dhe me bisede te perzemert,u ulem e pime dhe kafe me familjen ,beme e disa foto me kerkesen e tij.

-Kam erdhur ne Tirane ,nga Athina,per punet e mija ,por dhe kastile dola nga kjo rruge,per t’ju takuar juve, se pashe nje postim tendin ne facebook ne nje kafe ne keto ane .

Duke pire kafen e prezantova me gruan,si miku tim i ngushte ne Facebook,z.Ilirian Dhima, i panjohur me pare ,por qe na lidh e na bashkon Shqiperia..Edhe z.Dhima ,ma la porosi,qe here tjeter planifikoj dite se do bejme nje takim letarar per Ju ,me Shoqaten.E falenderova  perzemersisht pa e kundershtuar,duke perdorur fjalen e dendur e shpresedhenese-“,me kesmet”!, dhe duke i dhene me autorgtaf librin “PRELUD KRENARIE,mozaik letrar”,i cili e mori me kenaqesi te madhe,si nje dhurate te cmuar. Iliriani eshte ne pritje kete vit ,te lajmit per ardhjen time ne Shqiperi,le te shpresojme .

* * *

3-TAKIM  BREZASH

“E ardhmja i takon Brezit te Ri,te talentuar dhe pasionante per  Artitin ,Kulturen dhe Shkencen,pishtare te Lirise dhe paresise te mbare Kombit  Shqiptar.”

-Artisti i ri ,romancier dhe piktorin ikonograf ARTAN MULLAJ,Tirane.

-Do te vecoj dhe nje takim mbreselenes,kesaj here te mirepritur .Kisha degjuar dhe kisha lexuar ne internet ne websidet letare,per shkrimtarin e piktorin ikonograf , tejet te  talentuar Artan Mullaj,artisti i fjales dhe ipenelit,mendimtar , psikollog dhe filozof.

..Me te pyetur mora vesh se ishte devolli,nga anet tona.U lidhem Friends ne facebook por nuk shkembyem njohjet personale,vetem komentonin njeri tjetrin,ai eshte nje gjeni talenti.Kur takova ne Tirane mikun ,krushkun dhe kolegun tim Fred Mullai studjues i gjuhes shqipe dhe mjeshte kritik letare,autor tekstesh te letersisne per shkollat e mesme,punonjes prej vite ne Ministrine e Arsimt  Tirane,nga qyteti i Bilishti,e pyeta per Artanin.U zura ngushte.

-Po si nuk njeh Artanin,njeri nga visaret e Poloskes  ,djalin e ish kolegut tone, e ke pasur te atin drejtor shkolle  ne Vishocice te paharruarin nga Poloska ,Njazi Mullaj…

Je !-,ia keputa nje idiome ne anglisht,pohim dhe cudi.-Po -i thashe Fredit -Ai kishte dy djem ,i madhi Berti e kisha nxenes ne klasen e trete kur erdhen nga Vernikuj,dhe ky djali Tani ishte femije 3-4 vjecar ,e kam  mbajtur ne krahe,si me mburje.

-Ja prit -tha Fredi dhei ra celularit ,numerit te tij.-Ajde tani -i tha,-se ka erdhur nje mik i vjeter i familjes ,kerkon te takoje ty,mos u vono.

Ne vazhdonin pinim kafe ai u shafaq papritur,nje djale i beshem trup atleti dhe i qeshur ne fytyre.Zbrit nga bicikleta pasi me ate leviste neper Tirane.-Ky eshte “Bensi “im -tha,dhe e vendosi ate buze trotuarit .Ne zgjatem doren... ,por ai me nxitim na perqafoi me perzmersi.

-Po e njoh profesor,-  i tha Fredit,-ky eshte profesor Luani,e njoh nga fotografite ne facebook dhe ne librat,dhe te degjuar nga bisedat e prinderve te mij.Shkembyen biseden duke e pyetur per prinderit,per familjene tij ne Tirane dhe perkrijimatin e pasur letrare dhe ate te piktures.Ne fund kur u ndame na dhuroi me autogaf me fjale zmemre e respkti,romanin e tij ‘“Dashuri ne Kosove”,nje liber brialnt i dashurise njerzore.nga nje pene mjeshterore dhe me tallent dhe me nje penel piktori gjeni.

Pasi ka punuar me vite ne Greqi,piktor ikonografik ne kishat ,ku ka shkrire dhe ka lene gjurme talentin e tij famos,so kohe Artani ndodhet ne Amerike per pune ,i ftuar nga kishat ortodokse te Bostonit dhe New Yorkut,per rikonstruktimin e pikturrave murale ikonografike ne to duke u marre dhe me takimet e shprendarjen e librave te reja te botura kohet e findit,,aq te kerkuara nga mbare lexuesit ,si  romaiet e reja “Enigma e Dhimbjes”,”Cmimi i Ppafajesise”.

Ne e presim me Fredin,te takohemi ta pime kafen  ne Florida.Kush deshiron ta lexoje apo ta kontaktoje ,mund ta kape ne internet apo ne profilet e tij ne Facebook :-Artan Mullaj,/Miqte e Artan Mullaj,/Thenie nga Artan Mullaj,/Artan Mullaj Group,/dhe Hari Mulla.

4-SUPRIZA-TAKIMI  ME VELLEZERIT KOSOVARE.

Mbas konfrences letare ,me shoqaten Devolli ne Tirane,pasi i takoi te gjithe shoket e miqte e mij te vjeter e te rinj,pas vitesh,ne fund ,ne dalje tek dera e Salles ,na priste nje cift simpatik,dhe mezi prisnin te takoheshim me ne.

I njohem,suprize per ne ,por i tham qesi eshte e mundur ju ketu.Jemi nisur nga Gjakova erdhem enkas  per ketu,e arritem konferencen dhe deshem t’ju takonim juve .U takuam me mall dhe rezervuam kohe me shume per te biseduar ,pasi me te tjeret u ndame per tu takuar te nesermen.

-E bre Luan,ja u takuam dhe ne Shqiperi,jo vetem ne Amerike-tha Ismeti Grezda nje burre i qete dhe fjale pak,por intelekt ekonomist nga nje familje patriote nga Gjakova.Edhe Milihate ,gruja e tij e qeshur dhe popullore u perqafuan me gruan time dhe nuk shmalleshin dot.

Vellezerit tane kosovare,Ismeti dhe Millhate Grezda  nga Gjakova ,na bene suprizen e dyte,u befasuam ,kur erdhen serish pas nje viti ne Tirane ,kesaj here ,ne dasmen e djalit tone .Pas dasme ata nu luten ,per te shkuar ne Kosove,por e lame per nejhere tjeter..Kujitime te paharuaruar.Ata vijne per vit tek djali ,ketu ne Florida dhe takohemi dendur per kafe dhe per gezime,si  miq komshinj te vjeter .Sa te mire qe jane,te dashur e bujare ,miq te beses.Keto dite i kishim per vizite ne shtepine tone ketu ne Palm Harbor Florida.Me Ismetin na lidh dhe letersia.Ai eshte nje dashamires letrar,dhe shpesh shkembejme libat qe lexojme, ai i sjell nga Kosova.Do te vecoja nje thenie rastesie por lapidare ne bisedat tona vellazerore .

“..Ja keshtu te bashkohet Shqiperia me Kosoven ne nje Atdhe ,sic jemi Ne ,te lidhur e te bashkuar familjarisht,me miqesi vellazerore” …

5-DASMAT-Tradiat na bashkojne e vellazerojne

...me Artistest e vegjel te valles te “devollices” nga qyteti i Bilishtit.

-Kam shkruar dhe me pare me gjate ,shenimet dhe mberesat e mia dhe i kam hedhur edhe ne libra,per Artistet e vegjel devollinj te vendlindjes time,por kesaj here sa te skicoj fragmnete te paharuara ne kujtesen  e te gjitheve te pranishem ne dasmene djalit ,te Elionit me Erisen ne Tirane.

Kur dasma kishte arritur kulmin gezimi e harreja ,kenga e vallja nga dasmoret e dy paleve bashke te dhenderit e te nuses,si nje familje  ,s’ka me bukur,miku yne ,intelektuali popullor nga Arreza e Devollit,me banim ne Tirane,President i shoqates “DEVOLLI”,z.Guri Seferi,me mikrofon ne dore ,flet dhe ben suprizen me te bukur te dasmes.Ai lajmeron dasmoret,per pershendetjen  ne emer te shoqates te devollit,dhe vecanerisht familjen Kalana,te erdhur nga Amerika , duke ftuar ne salle ,suprizen.

-Hyjne ne salle duke vrapuar ,si pellumbat,artsite e vegjel  valltare,te veshur me kostume kombetare ,fustanella e devollit.Te gjithe u ngrtitem me kembe nga tavolinat dhe i shoqeruam me duarttrokitje ,artsitet e vegjel qe dukej sikur fluturonin si profesioniste te vertete,duke interpretuar valle e burrave .krahinore tashme te njohur “devollicen”.Gezim dhe kenaqesi e papapaershkruar.Ata lojten dhe valle te tjera te bukura ,si “Gorarcen”,te “Osman Takes” vallen e Kukesit  e te tjera,duke ngritur ne peshe sallen ne brohoritje “bravo -bravo,Devolli!”

-Dua te pergezoj dhe falenderoj dhe njehere koreografin e talentuar ,artsitin Agron Kordalli,perperkushtimin e madh profesional,ne mbajtjen gjalle te traditave kulturore artistike te treves te devollit,ne brezat e rinj.

Dasma kaloi ne disa momnte kulmante deri pasmenate.I paharuari,85 vjecari ,miku yne,ish robaqepsi specialist, i qytetit te Blishtit,i njohur nga te gjithe ,i ndjeri Gani Hoxha,pasi pergezoi artistet e vegjel te devollices duke i puthur ne balle,dhe i hodhi dhe leka ,sipas tradites,luaji vallen e Devollices ,sikur te ishte ndonje djale i ri,bashke me vallataret profesioniste ,Agronin,Bekimin,e tetjere.Pamje manhitese dhe duartrokitje pa mbari.

Dajot e mij,nga Leskoviku,Asllani,valltar i grupit te Kolonjes ne festivalet folklorike kombetare,bashke me tezete mija ,kercyen bukjur vallen tradcionale te Leskovikut,mall e nostalgji,kengen e preferuar te mamase time leskoviqare.

Edhe krushqit ,prinderite e Erises,na befasuan me vallen tiranase “ciftateli”,me kercimin profesionit te Radiont ,nje valltar i talentuar.

Mbyllja me bukur,djegjia e shamise te beqarit dhe vallja simbolike e ciftit,kulmore dhe mrekulli ,duke vazhduar me pas “napolonin” ku u ngrten te gjithe ne valle,ec e ndalo, papushim.Falenderoj grupin e xhirimt te dasmes kameramanet e TV Klan,dhe regjizorin Erald Bulku,i cili na beri suprize ,dhuraten befasusese videoklipin e dasmes ,nje realizim te perkryer artistik qe mund ta shikoni ne Youtube….

Takime te paharuara ,me kujtime mbresa  jetesore te papershkruara

vazhdojne pa mbarim.