E enjte, 22.02.2024, 08:19 AM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Një shtëpi muze model!

E enjte, 15.09.2016, 07:17 PM


Nga Fritz RADOVANI:

NJË  “SHTËPI MUZE”  MODEL  PËR  ATDHETARËT  E  VERIUT

???? ????a ??????, ?????? 2016.

KËTU KA KENË SHTËPIA E NANËS TEREZA, SHKUP 2016.

***

???? ???? ?????? ??????, ??????? 2016.

SHTËPIA E AT GJERGJ FISHTËS, ZADRIMË 2016.

20 SHKURT 1946 ...

?“... Kallxon nji zojë e cila, aso kohe bante punën si përkthyese në shërbim përsonal të sekretarit të Partisë Enver Hoxhës, në marrëdhanje diplomatike me ambasadën e Jugosllavisë në Tiranë, si nji ditë me nji bashkëfjalim ndërmjet ambasadorit titist e Enverit, ky i fundit shend e verë i paska pasë kumtue përfaqësuesit të Beogradit gati-gati si tue u krenue: “E mbytëm Patër Anton Harapin e, me té kemi plagosë për vdekje Klerin Katolik!..” Simbas rrëfimit të grues, ambasatori diplomat i vjetër pan-serbian i paska pasë përgjegjë: “Po, po! Po keni endè gjallë Patër Gjon Shllakun, i cili peshon shumë, duhet” - vazhdoi ai “si mbas porosisë që kam prej qeverisë sime, të zhdukni Shllakun dhe të shkatrroni kulm e temel çerdhen e Klerit Katolik në Shkodër, me në krye Françeskanët!” Shkruen At Daniel Gjeçaj O.F.M. tek libri “Martirizimi i Kishës Katolike Shqiptare 1944 - 1990” fq. 36, 1993.

***

2016...VAZHDON POROSIA...

?Na lajmëroni datën e ekzekutimit dhe vullnetin e tyre të fundit.

Ministri i Luftës dhe i Mbrojtjes Kombëtare

Gjeneral Kolonel Enver Hoxha d.v.

?Dëshira e tyre e fundit ishte:

?“Ah sikur... të kisha lindur në Gjirokastër!!!”

SHTËPIA KU KA LINDUR DIKTATORI ENVER HOXHA 2016...(Vota: 15 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora