E enjte, 07.12.2023, 01:13 PM (GMT)

Kulturë » Mehmeti

Hazir Mehmeti: Mbahet Gara e Diturisë në Vjenë

E premte, 17.06.2016, 06:55 PM


Mbahet Gara e Diturisë  në Vjenë

Nga Hazir Mehmeti, Vjenë

I. Lladrovc: “Ne duhet të zgjohemi nga gjumi e të dërgojmë fëmijët në mësimin shqip.”  Aktivitet kulturore e afirmojnë mësimin shqip në diasporë. S.Krasniq:”Apeloj tek mërgimtarët t’i dërgojnë fëmijët e tyre në mësimin shqip”

Shoqata e Mësuesve Shqiptarë “Naim Frashëri” në Austri mbajti garën e diturisë në Vjenë. Në sallën e bukur në bashkinë e dhjetë u mblodhën nxënës e prindër nga disa rrethe të Austrisë. Ishin të pranishëm Nuhi Gashi, koordinator për mësimin shqip në diasporë pranë Ministrisë së Arsimit të Kosovës, Shqipe Shasivari e Sabit Krasniqi nga Ministria e Diasporës,   Imer Lladrovci, konsull në Ambasadën e Republika e Kosovës mes tjerash tha: “Austria është vendi i rrallë si shembull se si përkrahet mësimi i gjuhës amtare. Kjo sallë e bukur do duhej të ishte e mbushur sot, kur dihet numri i mërgimtarëve tanë. Ne duhet zgjohemi nga gjumi dhe ta mbështesim mësimin e gjuhës amtare.” Ai falënderoj organet vendore për mbështetjen e vazhdueshme të mësimit shqip.  Sabit Krasniqi, këshilltar ministri, përshëndeti në emër të ministrit Murati. “Apeloj tek mërgimtarët që t’i dërgojnë fëmijët e tyre në mësimin shqip ”shtoi mes tjerash Krasniqi.   Arten Hanku nga Ambasada e Republikës së Shqipërisë  përshëndeti në emër të ambasadorit Roland Bimo. “Është për t’u vlerësuar puna e mësuesve dhe veprimtarëve, një traditë e mirë në mësimin e gjuhës amtare”. Nuhi Gashi përshëndeti në emër të Ministrisë së Arsimit të Kosovës.  Me pjesëmarrjen e tyre e nderuan kremten.     Ishin prezent edhe Anton Marku, kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve e Krijuesve Shqiptarë  në Austri, Ejup Murseli, aktivist nga Shoqata “Iliria”; Dr.Sabri Osmani e Januz Saliuka,, Mirela Shira, Drita Cocaj. Kuizin e diturisë hapi me fjalë përshëndetëse kryetari i Shoqatës Ismet Sinani,. Rreth kuzit  foli mësuesi Ibrahim Hasanaj.  Moderator, si gjithnjë, ishte mësuesi Osman Ademi, në gjermanisht studentja Albana Hasanaj.

Në Ciklin e Ulët garuan shtatë ekipe, kurës në Ciklin e Lartë vetëm katër ekipe nga i cili   “Dukagjini” fiton pikë më shumë dhe do merr pjesë në garat simbolike që do mbahen në Prishtinë muajin e ardhshëm. Mësuesit  pjesëmarrës ishin Mark Demaj, Ibrahim Hasanaj, Miradije Berisha, Roza Nrecaj, Osman Ademi e Hazir Mehmeti, Ismet Sinani  të ndihmuar nga prindër e veprimtarë.     Nga cikli i ulët morën pjesë ekipi “Dardania” me nxënësit: Delvina Haziri, Fiona Haziri dhe Dinete Halili. Ekipi "Fluturat" Blina Gashi (kl.4), Blerian Istrefi (kl.4), Stela Paskali (kl.3), Valon Tefiki (kl.4) Fiona Murseli (kl.3).  Ekipi “Yjet” Gentian Halimi, Valesa Arifaj,  Alma Mehmeti, Ajmone  Ibra, Leoni Zendeli. Ekipi “Dielli” Jon Bicaku, Besnik Memedi, Vesa Ajvazi,  Ester Kraja. “Anadrini” me nxënësit: Deline Krasniqi, Benart Krasniqi, Artine Seta, Habibe Seta.: Ekipi “17 Shkurti” me nxënësit Hatixhe Alili, Gresa Miftari, Dea Xhelili, Viola Gashi dhe Kaltrina Ramaj. Pas rundit të dytë të pyetjeve me pikë u rëndit i pari “17 Shkurti” nga Badeni i pasuar nga “Yjet” e “Dardania”. Në  Ciklin e lartë ekipi “Flamuri" me nxënësit Elvis Qafleshi, Enis Qafleshi,  Ensar Emini. Ekipi “Dukagjini” me përbërje Largesa Istrefi,  Antigona Azemi, Besiana Memedi, Elona Kabashi. Ekipi “Afrim Zhitia”  nxënësit : Jehona Skeraj, Elona Shurdhani, Leonita Ramaj dhe Elmedina Zhugolli.  Më shumë pikë mori ekipi “Dukagjini” nga Tullni i pasuar nga “Flamuri” , “Afrim Zhitia” e “Rozafa”. Në program pati dhe recitime dhe valle të luajtura nga nxënësit. Juri ishin mësuesit Mark Demaj, Roza Nrecaj e Miradije Berisha. Pytejet ishin të përgatitura në formë alternative, çka e bënë lojën tërheqëse për nxënësin.  Në fund fituesit e pjesëmarrësit u shpërblyen me dhurata modeste.    Ishte e pa arsyeshme, si asnjëherë më parë, pjesëmarrja aq e vogël e mësuesve me ekipet e tyre dhe një publik kaq i vogël, kur dihen harxhimet e mëdha materiale e kohore që kërkon përgatitja e mbajtja e një gare të tillë.  Kjo do një analizë të mirëfilltë e të shëndoshë nga vetë anëtarësia e shoqatës. Shabllonizmi i përsëritur gjatë, përsonalizimet e pa nevojshme të kuizit, po e dobëson atë, në vend të ngritjes së cilësisë, kur dihet mbështetje materiale me 2 mijë Eu nga Ministria e Diasporë dhe nga 14 donator shumica nga të cilët mbështetës të përhershëm.

Në fund u dha drekë me ushqime nga kuzhina shqiptare të gatuara nga nënat e motrat tona të mrekullueshme, për çka Shoqata e Mësuesve i falënderon.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora