E hene, 15.04.2024, 05:54 PM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Shqiptarët

E diele, 10.01.2016, 02:34 PM


S H Q I P T A R Ë T

 

Në këtë  çast    vet-bashkimit

Kosovë, protesto me sa fuqi ke

në dhomë, në banjo, në balkon

protesto      gjitha  shtëpitë

mbushi  rrugët  me veten tënde

    dëgjoj   toka  dhe   qielli

mbroj të mbjellat tua, mos falë

tokë nga toka atdheut, deli  zot

vetes, mbushe gojën me thirrje

Kosovë e përbashkimit kombëtar

lajmëroj    gjitha  qytetet  dhe

fshatrat, lajmëroj  Univerzitetet

dhe  shpalle  Kosovën, Shqipëri

që serbi të mos na futet në asht

Në këtë  çast    vet-bashkimit

mbushni sheshet  me veten tuaj

dhe këndoni të dëgjojnë të rënët

s´e  këtu  jemi ! Dhe gjallë jemi !

 

Rrustem Geci - Dortmund, 2016(Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora