E diele, 25.02.2024, 07:46 PM (GMT)

Kulturë

Luan Kalana: "Paradise of Love", 2015

E diele, 10.01.2016, 02:47 PM


BUQETE  ME   POEZI, dhurate e krijuesve te talentuar

Nga Luan Kalana

Fituesit e  KONKURSIT Letrar,   "Paradise of Love", 2015

Ju falenderojme per pjesmarjen ative dhe cilesore ne konkursin letrar 'Paradise of Love", duke I dhuruar  lexuesve te facebook, nje buqete poezish lirike, urimi  per Vitin e ri 2016.Poezite dhe ciklet me poezi qe u derguan dhe u postuan jane te shumte, ato moren dhe vleresimin e Friends, me  Like dhe komente dashamirese dhe reale.Perfundimisht Fituesit e konkursit  letrar, jane :

Stavri Hima -             "Pse ma prishe gjumin"

2-Zabit  Sulo-                "Me vjen te pelcas"

3-Alba Zysha  Poete      "Te kerkoj"

4-Jonida Titi Ligu         "Ulur prane detit"

5_Axhi Anxhela            "Per vajazat e reja"

6-Ilmi  Dervishi             "Pyet  zemren"

7-Gezim  Manelli           "Nenes"

8-Karim Kad                   "Esse-imazh"

9-Sergio  Hizma              "Une dhe limoni"

10-Petra Floriri                "Erdhi nje dite"

Krijuesit me te rinj te talentuar per vitin 2015, krenaria e se ardhmes,

-Andrea Danglli,  -publicist

-Nexhi Hasani. -prozatore

Pershendesim fituesit me vargjet e krijueses te talentuar,  Enkeleda Pashaj Murataj, pjesmarres ne Konkurs,

Poeti fjalët i nanuris i ledhaton, / i përkund timbrit të shpirtit/ si të kenë frymë./

Poeti fjalëve u jep ngjyrë/ i sodit/ të padukshmen e kthen në telajo/ dhe telajon në magjinë pikturë./

-"Poeti fjalën e skalit/ e fisnikëron/ e ngre në altarin madhështi.

Ndriçon shpirtrat e plagosur njerëzorë/ dhe rizgjon ndjenjat e venitura reflekson./"..

Gjithashtu pergezojme poetet,  penat e afirmuara qe konribuan me krijmet e tyre brilante, Ardian Malaj, Pullumb Ahmeti, Luljeta Pashollari, Marsida Murati, Seti Vladi, Ajete Pavata e shume te tjere..

Falenderojme shkrimtarin, Ali  Bregu, Kryetri I Klubit letrar, Bota e re, per perkrahjen qe i beri Konkursit letarar.

Urojme krijime edhe me  te bukura ne te ardhem, pjesmarje me massive ne Konkurse te tjera.

Mirenjohje dhe Gezuar Vitin e Ri, me krijimtari te begatee te pareshtur.

Me modesti  e respekt, Urime per krijimtri te magjishme me dashuri njeresore !(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora