E marte, 18.06.2024, 02:19 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: 13 dhjetor 1990

E merkure, 16.12.2015, 08:18 PM


13  DHJETOR  1990

SHKODRA PERSHËNDETË DEMOKRACINË

25 VJET  PA  TIRANIN  ENVER  HOXHA !

Nga Fritz RADOVANI

13 DHJETOR 1990

?Edhe njëherë plot dritë kjo ndertesë e Prefekturës së Shkodres!

Ishte zgjue Shkodra mbarë me një mendim 46 vjeçarë në kokë: “Deri kur surrati i këtij tirani të pashoq perballë Prefekturës sonë?!”...

Vlonin rrugët e Shkodres, vlonin rrethinat, vlonin urat lidhse të qytetit... Rinia ishte zgjue nga gjumi gjysëshekullor... Pushkët dhe kazmat i kishte kraheqafë Ramiz Alia!

?Doli nga Instituti Pedagogjik i Shkodres një djalë me një suazë të madhe në dorë, dhe mbas tij disa studentë... Sa mërrijti tek shkallat e hymjes kryesore, veç kur i dha krah asaj korrnizë, e shkoj tek trotuari copa e grima xhami bashkë me surratin e Enver Hoxhës!

Mendova me vete: “Sot i erdhi fundi edhe këtij qen e bir qeni!”...

Eca nga Dugajt’ e Reja, ku takova një grup djelmësh të rij, që shpejtonin hapin...

?Nga të katër anët Pjaca Fusha e Çelës, po vershohej nga njerzit që shpejtonin me shkue tek Prefektura e Shkodres. Ferdinand Temali në ecje më tha këto fjalë: “Po shkojmë me rrëzue bustin e diktatorit, mirë u pafshim!..”

Të gjithë ishin aq të gëzuem, sa ndoshta, u dukej, se po shkojnë në darsem...

U bashkuen tek Banka e Shtetit me një grup tjeter që me Flamurin e Shqipnisë “pa yll”, thërrisnin: “Liri Demokraci!”, “E duem Shqipninë si gjithë Europa!”, “Enver Hitler!” ishte shperthimi i fundit që pritej me brohoritje nga turmat e Popullit të Shkodres...

?Rinia Shkodrane po realizonte andrren e sa e sa viktimave të Gjenocidit të tiranit Enver, e nder të fundit ishin Djelmët e Vajzat që pak ditë perpara kishin la me Gjakun e Tyne Rinor, piramidat kufitare të Shqipnisë cungueme nga “Europa plakë”, që i pat thurë një vjerrshë edhe Poeti Kombtar At Gjergj Fishta, që as Ai nuk “zehët me gojë”!!

?U hap fjala e mori dheun... Në Shkoder Rinia rrëzoi bustin e diktatorit Enver Hoxha!

?Ka “disa shqiptarë” që, “as sot nuk e dijnë, se Ai... që e zhguli e pshurri!”

?Një Shkoder Loce, uroj me zemer: “Enver Hoxha e pastë thye qafen, e kurrma mos ia pashim surratin, e i daltë fara e tij kudo në Trojet Shqiptare të Gjergj Kastriotit!”(Vota: 17 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora