Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: Per Kushtrim Janinen dhe te tjeret...

| E diele, 06.07.2008, 07:59 PM |


Per Kushtrim Janinen dhe te tjeret...

Nga Ilir Dardani

Shqiptaret jane evropiane. Pas ringjalljes se Krishtit Evropa u be e Krishtere, ku nuk u perjashtuan as te paret tane. Krishterimi ne Shqiperi eshte aq i vjeter sa ne Itali, Gjermani, France, Angli dhe ne te gjithe Evropen. Nese shqiptaret e moren krishterimin me dhune nga romaket, atehere kemi te bejme me mbare Evropen dhe jo vetem me Shqiperine. Por edhe nese do kishte ardhur me dhune, perderisa e pranuan dhe jetojne me te e gjithe Evropa, pse pikerisht ne (dhe boshnjaket mjerane) te perqafojme islamin e paqes se tehut te shpates?!!!
E kuptoni dot se cfare ka ndodhur me kombin tone qe kur na shkeli turku me islamin e tij?!!!

Apostulli Pal verteton me se miri se krishterimi eshte perhapur njeheresh ne mbare Evropen, ku perfshihet edhe Iliria.
Nuk do te perqendrohem ne kete pike, sepse nuk eshte qellimi im te mbroj nje fe, por vetem te mbroj me nder gjakun e paster qe eshte derdhur, njekohesisht te mbroj idjotet shqiptare qe i servirin vetes nje jete te vdekur, kur eshte e domosdoshme shija e vertete e jetes se gjalle perendimore!

Gjergj Kastrioti ka luftuar turqit se bashku me islamin e tyre. Kemi shume fakte per kete, por nuk do hy t’i permend!
Sikur te ishte Gjergji gjalle, asnje nga ju s’do guxonte te dashuronte turqit sepse s’do gjenit vrime per tu futur, sic nuk kane gjetur as disa nga te paret tuaj, tradhetaret e kombit tone, te cilet perfunduan ne nje varr me turkun, nga shpata e kryeheroit te shqiptareve.

Po largoj ndonje shqipfoles nga Gjergj Kastrioti, me kete qe them? E kujt i behet vone! Nese Shqiperia ka mbetur vetem me 10 shqiptare te vertete, mjaftojne qe ta percjellin brez pas brezi lavdine e tij. Mjaftojne qe te ndjehen evropiane sic jane dhe jo hale anadolli.

Kam fjale te ashpra, por nuk pershkruhet ndryshe turpi historik, shtriga parazite osmane. Eshte nje nga menyrat e pastrimit te gjakut te prishur!

A e kuptoni ju te mencurit e mi se sa gjak shqiptar eshte derdhur pikerisht nga islami i juaj?!!! (Pa te drejte, kuptohet, por ka ardhur vetem sepse shqiptaret jane bere myslimane)
A e kuptoni dot se cfare katastrofe eshte komunizmi islam?!!!
A e kuptoni dot se sa femra shkelen nga islami i juaj?!!!
A e kuptoni dot se sa femije jane pa te ardhme nga islami i juaj?!!!
A e kuptoni dot se c’do te thote te te pushtojne 500 vjet, te vdesin mijera shqiptare nga shpata turke dhe ne fund  te te lejne Kopil ne dere islamin dhe kulturen e tyre harbute?!!!

Jo, aspak s’jam penduar per ato qe kam thene. Me vetedije te plote kam shkruar dhe do shkruaj, biles do shkoj me larg se shkrimi!
Une Shqiperine nuk e quaj te cliruar, kur feja dhe emrat jane turq, kur gjysma e gjuhes eshte turke, kur mentaliteti harbut turk sundon ne Shqiperi (‘’mentaliteti harbut turk’’ nuk sundon vetem te myslimanet, deshen apo s’deshen edhe te krishteret kane pjese te harbuterise, biles edhe ne diten me te bukur te nje cifti, por edhe ne morte!).

Mjaft filozofise bojedale se gjoja, nese thua te verteten mbi historine dhe aktualitetin, krijon percarje! Sidoqofte une i percare jam me anadollaket shqipfoles. Nese edhe ata jane shqiptare, une nuk jam i tille, por nese une jam shqiptar, ata per mua kurre s’do te jene shqiptare!

Te jesh shqiptar s'do te thote te flasesh shqip!

Nuk dua te flas per veten, por me mbetet te ju kujtoj se per aq mundesi sa kam, per shqiptarizem dhe per zemer te madhe s’ja kam zili askujt ne bote. E theksoj: Per aq mundesi sa kam!

Nuk flas per interesa personale, por per kombin tim. Nuk jam cmendur qe ta adresoj ne rruge te gabuar (e kam fjalen per ata qe do i marrin parasysh fjalet e mia, per te miren e tyre, dhe jo se jam baba i kombit!). Une jeten time e bej pa shqipfolesit dhe larg tradhetareve te kombit, por une shkruaj, ngrej zerin ne emer te femijeve tuaj, ne emer te grave dhe motrave tuaja, ne emer te zotit te vertete, i cili ne asnje menyre nuk quhet allah! Ngrej zerin ne emer te shpirtit ne drite te Gjergj Kastriotit. Ngrej zerin ne emer te shpirtit te qindra-mijera shqiptareve qe kane lindur dhe vdekur skllav nga turku dhe islami juaj. Ngrej zerin (edhe me shume se kaq po te jete nevoja) kunder pasardhesve te Hamza Kastriotit!!!

Jeni ju, qe me ate ‘’tolerancen’’ tuaj mjeroni shqiptaret. Nuk jam une ai qe i do te keqen shqiptarit, jeni ju qe mbyllni sy, veshe e tru! Nuk eshte koha te heshtet, por eshte koha e ekzekutimit te turpit historik. Nuk eshte vetem turp, por eshte edhe mjerim, te cilin shqiptareve nuk ua deshiroj kurren e kurres.

Perendimi nuk shikon te shqiptari nje njeri serioz, nje njeri me dinjitet, prandaj edhe na perdorin si te duan, duke na mohuar edhe flamurin tone dhe per hir te vertetes, nje pjese e madhe shqipfolesish nuk e meritojne flamurin kuqezi dhe as ate bluverdhbardh, por vetem ndonje jeshil te zhgarravitur arabisht!
Perendimi shikon pak shqiptare qe te fleje i qete nga rreziku islamik!

Heret a vone do ja degjoni zerin terrorizmit islamik shqipfoles dhe atehere s'do kete Kushtrim qe s'me jep te drejte, por do te jete vone sepse kanceri islamik do ja kete kalbur zemren Shqiperise. Pas aktit te pare terrorist, shqiptaret do te derdhin gjak perseri dhe do i rikthehen skllaverise. Vetem nje arsye do  shkau-rus qe t'ja mbylle gojen Evropes ne lidhje me rrezikun islamik shqiptar dhe te hidhet perbindshem mbi shqiptaret! Nese s'doni veten tuaj, s'ka Evrope t'ju doje! Apo do keni shtetet islamike qe do ju ndihmojne, shtete te cilat jane vegla te ruseve?!!!

Nese shqiptaret vriten e poshterohen perseri, do e kene merituar.

Turqit gjithmone kane bashkepunuar me serbet per te ushqyer krimbat me mish te njome shqiptari.

Nuk ndaluat se kritikuari Evropen nga qe s'ju le lirshem dhe te lire plotesisht. Keni te drejte, por me cudit fakti qe nen pushtimin turk vazhdoni te jeni dhe nuk ju ben pershtypje aspak. Nese doni pushtim, atehere gjithmone do te jete me i preferuar pushtimi civilizues evropian sesa ai anadollako-parazit!

Fatkeqesisht ose edhe fatmiresisht, une e kisha trashegim ate fene tuaj islame, por kur u rrita pak, kur mesova se Gjergj Kastrioti ishte heroi yne kombetar, pikerisht se kishte luftuar turqit, ne vendin e tij, per te mbrojtur njerzit e tij, reflektova dhe u largova nga turma e cmendur, ne te cilen bejne pjese edhe disa nga te paret e mi.

Tani kercenohem une dhe te gjitha ata qe i largohen palacllekut sepse shpirtin tuaj e ka sh*** injoranca perbindeshe e globalizmit islam. Por une perball jush jam Gjergj Kastriot dhe vdes vetem kur ta kene thene zoti dhe s'me plas per asnjerin nga ju. Kush do kerkoje varrin tim, sigurisht do gjeje varrin e tij, i cili me vone s'do gjendet me ne asnje harte!

Nje pjese e madhe e Shqiptareve nuk kane mbetur shqiptare nga dashuria e madhe per atdheun, por vetem rastesisht, ose s'i ka dashur turku dhe kane mbetur jetime. Ata qe duan turkun, shembesin e kombit shqiptar, vampirin e ushqyer me gjakun e paster shqiptar do te jene armiqte e mi edhe pasi te kem nderruar jete, kushdo qofshin ata!

Ok, ishim si pula te lagura e kokekeputura nen turkun, por kur e shporren evropianet, c’do ky popull i mjere qe vazhdon me te njejtet emra, fe e kulture?!!!
Them populli dhe jo te gjithe shqiptaret, sepse te gjitha kokat me te medha shqiptare jane larguar nga islami dhe gjithcka turke.

Eshte islami i juaj qe pengon edhe Bashkimin Kombetar.

Faqet shqiptare ne internet jane mbushur me islam dhe kete islam na e sjell pjesa me e prapambetur e shqiptareve te Kosoves dhe Maqedonise (S’ka emocione ketu por vetem vertetesi)! Sa ndot!
Shqiptaret e vobekte, pasi kane humbur c’do shprese per te qene qytetar te denje te botes se qyteteruar (te cilen ti i kushtrimeve e urren sepse je antizhvillim dhe arab ne zemer me maske te tejdukshme), futen ne te njejtin thes mbeturinash me kombet qe ja prishin imazhin planetit toke!

Te gjitha ata qe mbrojne turqit, nuk jane shqiptare, por kopila turqish qe i kane lene si lopa bajgen, duke filluar me ate akademikun tuaj! Ata qe s’jane shqiptare dhe flasin ne emer te Shqiperise meritojne nje Gjergj dhe sigurisht do e gjejne sepse gjaku i tij nuk eshte shuar dhe s’do te shuhet ndonjehere.

Ata qe jane historiane te vertete reflektojne dhe e ndihmojne shqiptarin e paditur, te fshehur ne injorance. Rrufeja nuk eshte rreze e arte dielli, por eshte shi erresire qe ben drite ne trupin shkrumb te njeriut!

Dhe e dini cfare? Nuk me behet vone se ca mendoni ju. Kam marre pervec mesazheve kercenuese nga turko-islamiket, te cilet jam gati t’i pres me grusht dhe me c’te jete e nevojshme, edhe mesazhe urimi nga disa koka me te vertete te medha shqiptare, me emra dhe mbiemra mysliman, dhe nuk jane pak!

Gjergj Kastriot/Shqiperi dhe Islam/Turqi nuk ka. Eshte e thjeshte dhe mund ta kuptoje kushdo. Shqiptaret e tradhetuan dhe vazhdojne ta tradhetojne heroin e tyre kombetar, gjithashtu edhe kombin e tyre, dhe kjo nuk ka ndodh tek asnje komb tjeter ne bote!!!

Une jam krenar qe jam shqiptar, por jo ju! Ju e urreni Shqiperine, kurse une e dua, jap jeten per te!