Zemra Shqiptare

  http://www.zemrashqiptare.net/


Reportazh nga Pogradeci

| E shtune, 21.06.2008, 04:43 PM |


Pogradeci sot kishte veshur petkun e festës. Mijëra qytetarë pogradecarë dhe mysafirë nga Ohri dhe Struga kishin ardhur në Pogradec për festën e liqenit.

Bardhyl Berberi

Pogradeci sot kishte veshur petkun e festës. Mijëra qytetarë pogradecarë dhe mysafirë nga Ohri dhe Struga kishin ardhur në Pogradec për festën e liqenit. Çdo 21 qershor është caktuar nga tre qytetet e Pogradecit –Ohrit – Strugës të festohet dita e liqenit dhe njëherazi edhe të çelet sezoni turistik. Festa bëhet më rotacion një vit në Pogradec një vit në Ohër dhe më pas në Strugë. Tre kryetarët e Bashkive, Artan Shkëmbi i Pogradecit, Ramiz Merko i Strugës dhe Aleksandër Petrevski kanë përshëndetur qytetarët duke kërkuar që ta ruajmë këtë pasuri që na ka falur natyra. Më pas janë shijuar gatimet tradicionale.

Pogradeci dhe liqeni

Sapo ngjitesh në Qafën e Thanës, befas para syve të shfaqet një hapësirë e kaltër e liqenit të Ohrit. Vështrimi vetiu ndjek valët dhe brigjet përgjatë rrugës dhe pas pak kilometrash shfaqet qyteti i Pogradecit.

Qyteti i Pogradecit i përket lashtësisë dy mijë vjeçare para erës sonë. Dikur qyteti është quajtur “Lyhnida “ që do të thotë (dritë). Pogradeci është një qytet magjik, qytet i turistëve të shumtë, i adhuruari i poetëve, i shkrimtarëve, i piktorëve. kënaqësia e admiruesve të ujit të ëmbël.

Por Pogradeci njihet edhe si qytet i koranit, peshkut të rrallë që gjendet vetëm në këtë liqen, i verës artizanale dhe gatimeve tradicionale. E reja dhe e vjetra, moderrnia dhe tradicionalja bashkëjetojnë pranë njëra tjetrës.

Një verë ndryshe këtë vit

Ky  sezon veror i ka dhënë Pogradecit prurje të veçanta të një qyteti turistik. Këtë vit është kthyer në një kantier të madh pune. Projekti gjerman i ka siguruar ujë të pijshëm 24 orë si asnjë qytet tjetër turistik në Shqipëri.P o punohet me intensitet për të përfunduar kolektorin e ujërave të zeza dhe të gjitha rrugët dhe sheshet e qytetit po shtrohen me një pllakë të veçantë dekorative duke i dhënë qytetit një pamje krejt të veçantë. Pogradecit në verë i dyfishohet popullsia dhe ndryshe njihet si kryeqyteti i verës.

Plazhet

Uji i kaltër i liqenit dhe plazhet janë një nga të veçantat e qytetit të Pogradecit. Shumëllojshmëria e tyre i ve pushuesit në dilemë se ku duhet të ndalojnë. Është një vijë liqenorë prej 24 km nga fshati Lin deri në Tushemisht.

Plazhi i Shkëmbit të Linit

Fillon atje tek gadishulli i fshatit Lin, ka ujin e pastër si kristal i vendosur në këmbët e një mali që sjell papushim fresk karakteristik në breg dhe nuk e ndjen fare bezdinë e vapës. Ka një guzhinë skare dhe është një nga plazhet e krijuara gjatë viteve të fundit, është një mrekulli e natyrës dhe frekuentohet shumë nga Elbasani .

Plazhet Piskupat –Hudënisht dhe Mëmëlisht
Janë tre palzhe të njëpasnjëshëm me lokale të shumta luksoze dhe fshatra turistike ku nuk mungojnë as pishinat. Kanë ujë të pastër dhe frekuentohen shumë nga të ardhurit sidomos nga korçarët. Ashtu si plazhi i Shkëmbit të Linit janë plazhe shkëmbore.

Plazhi i Fortesave

Është një nga plazhet në këmbët e kalasë së qytetit i cili frekuentohet kryesisht nga pogradecarët vendas. Është rreth 1 km larg qytetit prandaj është shumë i populluar pasi nuk kërkohet makina për t`ë shkuar në plazh. Edhe këtu uji është i pastër dhe është vazhdimësi e plazhit shkëmbor.

Plazhi i Vjetër

Është plazhi tradicional që qyteti e ka në gjirin e tij. Është i gjithi plazh ranor por cilësia e ujit nuk është në standardin e plazheve të tjera. Pas mbarimit të kolektorit të ujërave të zeza që sapo ka filluar dhe mbaron pas 18 muajsh ky plazh popullor që dikur ka qenë shumë i mbipopulluar për shkak të distancës të afërme me qytetin dhe cilësisë së rërës do t`i kthehet mbipopullimit si dikur.

Plazhi i Vilave

Plazhi i Vilave deri në Drilon është plazhi më i ri  i ri i krijuar këtë verë  me parametra bashkëkohorë. Të gjithë bregut i është trefishuar sipërfaqja e rërës përgjatë gjithë gjatësisë prej 5 km duke ngritur trotuare dhe ndriçim përgjatë shëtitores deri në Tushemisht.

Tushemishti

Është një nga fshatrat turistike model i cili çdo verë mbi popullohet me të huaj. Në të gjithë fshatin është shtrirë turizmi familjar me kushtet nga më komodet. Plazhi i Tushemishtit është nga më të populluarit. Plazhi është ranor me një ujë të pastër dhe ka shumë hotele dhe lokale luksoze në breg të liqenit. Aty ndodhen shumë hotele luksoze me kuzhinë tradicionale  dhe karakteristike pogradecare me një lulishte të sistemuar bashkëkohore mes karafilave dhe trëndafilave.

Driloni, larg vapës mes mrekullisë së pyllit dhe lumit

Një relaks i vërtetë nënë mrekullinë e një pylli në bregun e liqenit në një park gjigand prej 20 ha me lumin e Volorekës, në mes me ishujt të ndarë që mund të vozitësh me varkë përgjatë lumit dhe një gjelbërim të harlisur që të duket vetja sikur je në përrallat e Andërsenit.
Aty ndodhen tre lokale që të servirin nga tavat tradicionale e koranit deri tek mishrat e pjekura në hell. Në këtë park vijnë vizitorë nga të gjitha rrethet dhe kalojnë orë të tëra në formën e një pikniku familjar.

Jeta e natës

Pasi ke shijuar ujin e liqenit dhe plazhet e bukura, drekën e shijshme dhe çlodhjen në hotel mbrëmja të afron një fresk karakteristik që në orët e mbrëmjes duhet edhe një triko rezervë. Surpriza të tjera shëtitorja buzë liqenit me parkun e madh prej 340 mijë metra katrorë lulishtet e shumta me muzikë live. Gjithashtu janë edhe tre disko midis tyre dhe një verore e porsa përuruar në breg të  liqenit dhe dy të tjera në qendër të qytetit. Hyrja në këto disko shkon deri në 500 lek për person ndërsa më të larta janë çmimet e pijeve që shkojnë nga 300 deri në 500 lekë .

Çmimet

Çmimet e një dhome variojnë. Mund të gjesh në hotel dhomë me 2 mijë lek nata, ka dhoma me 3000 dhe dhoma luksoze qe shkojnë deri në 5000 lekë.

Por në Pogradec ka edhe turizëm familjar sidomos në fshatin turistik të Tushemishtit. Për 15 ditë çmimet shkojnë nga 25 mijë lek deri në 35 mijë lek për një familje. Këto janë shtëpi me oborre dhe afrojnë kushte nga më komodet për të pushuar. Çmimet e ulëta janë pasojë edhe e konkurrencës së fqinjëve.


Çfarë mund të vizitoni në Pogradec

Qyteti i Pogradecit rezulton që në kohën e neolitit 6 mijë vjet përpara erës sonë .Ju që do të pushoni në Pogradec mund të vizitoni :

1-Kishën palokristiane dhe mozaikun e Linit të ndërtuar në shekullin e V e VI të erës sonë
2 –Urën e Golikut ,ura e rrugës Egnatia
3 - Kalaja e Pogradecit që i përket shekullit të V të erës sonë deri në shek XIX
4 - Kulla e Shpatit të Blacës që ka një shtrirje kohore nga shekulli XII para erës sonë deri në shekullin e III të erës sonë
5 - Varret monumentale të Selcës që datojnë shekullin IV para Krishtit .

Gatimet

Padyshim që tava e koranit me zarzavate është një nga specialitetet që e kanë të gjitha lokalet në Pogradec. Në disa lokale korani mbahet i gjallë në vaska dhe gatuhet i freskët pasi është zgjedhur më përpara nga klienti. Edhe mish i pjekur edhe pulat e fshatit në gatime tradicionale nuk mungojnë në shumë lokale .
Padyshim pijet karakteristike si vera artizanale dhe rakia perlë dhe muskat gjenden nëpër lokalet pogradecarë .

Pasaporta e qytetit të Pogradecit

Popullsia e qytetit 45 mijë banorë në sezonin veror dyfishohet nga pushuesit vendas dhe të huaj. Qyteti ka një sipërfaqe prej 13 km2, rrugë të asfaltuar 14 km, sipërfaqe të gjelbëruar 340 mijë m2

Emri –Liqen i Ohrit

Mosha- 4 milion vjeçare
Gajtësia -30 km
Gjërësia -14,5 km
Thellësia max -289 m
Breg liqenor 88 km
Lartësia mbi nivelin e detit 595 m
Sipërfaqja e liqenit 358 km2
Tejdukshmëria e ujit – 18 m,uji i liqenit ndërrohet një herë në 60 vjet
Ushqimi -70 % liqeni ushqehet nga liqeni i Prespës dhe 40 lumenj dhe përrenj që derdhen në liqen
Në liqen rriten 40 specie të rralla dhe mbi të gjitha peshku i rrallë i koranit që gjendet vetëm në këtë liqen
Temperatura mesatare në verë 27 gradë C

Shekulli