Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: Z. Gezim Murajza, t’pergjegjun

| E diele, 20.04.2008, 11:23 AM |


Z. Gezim Murajza, t’pergjegjun

Nga Ilir Dardani

(E kisha ne mend te beja nje shkrim per ‘’vellezerit turq dhe shqiptaret e cmendur’’, por duke qene se nuk kam kohe te mjaftueshme, po te pergjigjem shkurt ty dhe e vazhdoj shtimin e numrit te atyre qe me urrejne javen tjeter)

Gjuha qe perdor une eshte e pazevendesueshme dhe shkruaj kunder te keqes shqiptare, pjese e se ciles eshte edhe ai qe ti mendon se e ngrej ne qiell une, kryeministri Sali Berisha. Nese do te ishte per te folur ne baze te partive, une ne thelb jam…, ose emri i partise qe preferoj quhet ‘’Partia Demokratike’’, por kjo sdo te thote qe pajtohem me ata qe nuk bejne per shqiptaret! Edhe nese do te ishte per te shikuar krahinen, jam nga Tropoja sic eshte edhe Sali Berisha.
Edhe pse Sali Berisha eshte nje anadollak dhe teorikisht, dhe pak praktikisht, tradhtar, anti-gjergjkastriot, nuk mund te mohoj gjithcka te tijen. Cdo njeri meriton aq sa ben dhe ne lidhje me ftesen ne NATO, edhe pse i ngushtuar mbetet ta pergezoj sepse sot ne boten e qyteteruar korrupsioni luftohet shume dhe Berisha e ka luftuar ate. Nuk mohoj ‘’perendimoret’’, por gjithmone duhet te kemi parasysh se nese nuk ja shtrin doren dikujt, dora e huaj do rrije ne xhep, kur nuk ka interes.

Une fe kam Shqiptarine (jo se e ka thene dhe si e ka thene Pashko Vasa),  dhe nuk me plas per asnje fe tjeter! Nese Krishterimi ishte kercenim serioz dhe turp historik per shqiptaret, sic eshte islami sot, sigurisht qe nuk do te hezitoja aspak dhe do e thoja fjalen time.
Bashkejtesen mes feve e quaj fallso! Cfare prisnin shqiptaret, kryesisht ata qe moren fene e turkut dhe e mbrojten me fanatizmin arab, te luftonin me njeri tjetrin?! D.m.th. eshte arritje se duke qene te shumte ne numer, myslimanet shqiptare nuk cfarosen te krishteret shqiptare?!
Thua ‘’asnje religjion nuk nxit urrejtje’’ dhe kjo nuk eshte aspak e vertete! Cila eshte arsyeja qe nje pjese e besimtareve myslimane konsiderojne vellezer dhe jane gati te vdesin per lloj-lloj paraziti te lindjes se djallit?! Ne emer te kujt 4 shqiptare, konkretisht shqipfoles, deshen te benin akt terrorist ne Amerike, te vrisnin amerikane?!!! Ne emer te kujt, shqiptaret e Shkupit u hodhen ne protesta duke djegur flamurin amerikan dhe duke urryer dhe mallkuar perendimin?!!! Ne emer te kujt sot shqipfolesit i thurin poema perandorise osmane?!!! Ne emer te kujt Shqiperine e ndane nga Evropa?!!! Ne emer te kujt na quajne se jemi nje komb oriental dhe peshtyma e Evropes?!!! Ne emer te kujt zoti eshte djall dhe djalli zot?!!! Ne emer te kujt, aty ne qytetin tend refuzuan Nene Terezen dhe kryqi 2000 vjecar i verbon dhe shohin vetem erresire arabe?!!! Ne emer te kujt urrejne heroin kombetar te shqiptareve, Gjergj Kastriotin?!!!
A NUK JANE KETO DHE PLOT TE ZEZA SHKRUMBUESE TE TJERA NGA ISLAMI?!!! PO - DO TE THUASH, POR JO TE GJITHE ISLAMIKET! DHE UNE E KAM ME ATA QE ZENE TE PAKTEN 20% TE POPULLSISE SHQIPTARE DHE JO ME TE GJITHE.

Pershendetje!