E enjte, 29.02.2024, 11:35 AM (GMT)

Shtesë » Shkenca

Fotoja 121 mln megapixel, me e qarta e marrë ndonjëherë

E shtune, 12.05.2012, 10:43 AM


Varur në hapësirë??, toka nuk është parë asnjëherë më parë me qartë se sa kaq.

Ky është planeti Tokë, një pamje marrë nga 36.000 km mbi sipërfaqe, ku bluja e thellë e detit është në kontrast me ngjyrat e mprehta të tokës dhe ku retë e bardha qëndrojnë mbi qiell.

Imazhi është marrë nga sateliti rus Elektro- L , dhe ndryshe nga imazhet e tjera të planetit tonë, fotografia është realizuar me një shkrepje të vetme, me një rezolucion të lartë prej 121 milionë megapiksel.

Shumicë e imazheve të marrë nga NASA apo edhe agjenci të tjera më parë kanë qenë bashkim pjesësh të fotografuara veç e veç, duke krijuar më pas një pamje të plotë të planetit.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora