Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: Armiku i shqiptareve dhe i Derrit – Elegji per Perandorine Osmane

| E shtune, 22.03.2008, 04:20 AM |


Armiku i shqiptareve dhe i Derrit – Elegji per Perandorine Osmane

Nga Ilir Dardani

Nese nuk je neperke tipike islamike, atehere je prift, kaurr, i pa-fe dhe jo-shqiptar! Sot shqiptarizmi perfaqesohet nga kopilat e turqve ne bashkepunim me mbare arabet. Pra, nuk ka mbetur islamik pa ‘’punuar dhe dhomen e gjumit’’ per t’i dhene botes shqip-folesa, sic eshte njefare Arbnor Thaci.

Eshte kohe moderne. Shqiptaret pas shume vuajtjesh, kryesisht duke vuajtur pasojat e perandorise se djallit, perandorise islamike, sot po i afrohen perendimit, jetes se deshiruar nga shumica e popullit shqiptar. Por nuk mungojne nostalgjiket qe mallkojne gjithcka pervec rrebeshit te zi islamik.
Mengjeseve kur dielli zgjohet nga gjumi, nostalgjikeve u ftohet zemra dhe truri…deri ne darke, kur dielli iken, hene nuk ka, akulli shqelmon njeriun normal.

Derri eshte nje kafshe e pafajshme dhe me dhimbset se ka mish te mire dhe njerzit jane te detyruar ta vrasin, sic bejne me Vicat, Pulat etj. Berxolla e Derrit me shijon kur e shoqeroj me Birre ose Vere. Aq shume me shijon saqe deri te veshet lyhem me yndyre. Nuk perdor piru as thike. Jam i shendetshem dhe e falenderoj derrin. Te shendetshem ishin te gjithe shqiptaret, kur e hanin mishin e thiut, por qe kur e lane, si pikepyetje duken dhe me vjen keq.

Armiqte e shqiptarit, evropianit, krishterimit dhe derrit tregojne me se miri ambjentin ku jane rritur dhe ate qe i rrethon. Te thuresh vargje per ata qe na vrane fizikisht dhe shpirterisht, me urren mua dhe te gjithe shqiptaret qe nuk kane qene turq as arabe ndonjehere.

Eshte fakt, shqiptaret e medhenje i jane larguar kultures arabe. Nese jane myslimane, jane shqiptare myslimane qe besojne dhe e duan zotin shqip. Nuk urrejne te krishteret shqiptare, as Evropen e qyteteruar dhe as jeten e mire.

Njeriu pak gjak shqiptari, Arbnor Thaci eshte ne lot. Osmanllinjte nuk jane me. Kane mbetur vetem disa qenje te brishta te veshura me shemtim fizik dhe shpirteror, njeri nder keta, njeri me shume baballare, eshte dhe ‘’Thaci i poemes’’.

Te paret e mi per plot 5 shekuj kane vuajtur nga zgjedha brutale osmane dhe une gjithmone do e ndjej vuajtjen e tyre, njekohesisht do hakmerrem ne menyren time, shpeshhere jo dhe aq moderne! Jo vetem te paret e mi, por  te gjithe shqiptaret qe, sot nuk ruajne dashuri per pushtuesin me te ndyre, me antinjerezor qe njeh historia shqiptare.
Jo, asnjehere sdo e harroj mjerimin e te pareve dhe do u jem mirenjohes sa te jem gjalle per ruajtjen e shqiptarizmit. Ndersa per ata qe duan ‘’Baben’’ do kem shume per te thene dhe per te bere!

Feja nuk eshte zgjedhje personale
kur kemi te bejme me turp dhe tradheti kombetare.
I.D.


Perandori Osmane ku je?
 
Arbnor Thaci
 
Perandori Osmane ku je?
Ne shqiptaret jetime ku na le?
Ne mes te te ftohtit aty larg ne Ballkan
Mes acarit Serb qe vret si kallkan
 
O Devlet i Padishahur ku na ke lene
Ne mes te kaureve te Evropes qe na shkelin me kembe
Ne pashallaret dhe bejleret e tu famelarte
Sot na ke lene ne kete germadhe
 
Sulltani yne Mehmeti i Dyte
A nuk sheh qe kauret na jane hedhur ne fyt
Po dua te na zhdukin dhe bejne kaure
Ku je o padishah qe historia si ti ska pare kurre
 
Ku je o sulltan qe i more Stambollin kaurerise
Qe me xhamine blu ja rrite namin islamise
Qe me forcen tende, tunde themelet e kalbura te paganise
O sulltan qe na ndertove Elbasanin e Shqiperise
Ku i ke lene sot shqiptaret ne kete dynja?
O sulltan i madh o padishah
 
Po ti o sulltani yne Bajazit
Qe me hijen tende Korcen e bere drite
A te ka rene rruga te shohesh kryqin e grekut sot ne Korce
Oh si dridhet ne varr Iljaz Bej Mirahori nga ai o nenocke
Nga thundra e grekut qe i rri shqiptarit ne koke
Qe na ka pushtuar te shejnten tone, Korce
Korcen qe ndertove ti me ferman
Bijte e saj sot jane bere skllever ne Junan
Shkojne punojne argat ne Greqi
Bijte e pashallareve qe e sunduan ate per ty
 
Po Tiranen kujt ja ke lene o Sulejman Pasha sot
Ta ka marre pisi Edi Rama qe Janullatosin ka zot
Ky pis ne mes te Tiranes tende po nderton nje bunker
Nje Kishe sherri ku Janullatosi me qente e tij kane per te bere mendere
 
Po shqiptaret ku i ke lene sot o osmanlli
I ke lene si skllever neper kaur krajli
I ke lene refugjate neper Evrope
Qe lajne halete e kaurve dhe qajne me lote
I ke lene te vuajne ne Maqedhoni
Vuajne sa nga Maqedhenet aq edhe qeni Arben Xhaferri
Apo edhe nga hajduti tjeter Menduh Thaci
 
A i ke pare o osmanlliu yne me fame
Sesi kopilet e tu Menduh dhe Arben lehin per kauristan
Njeri kosovar e tjetri turk
Jane bere kaure, pse kauri i mban me buke
Arben Xhaferri nenen per para e shiti
Ndersa per kryqin leh si qen Menduh evgjiti
 
O Osmanlli, shqiptaret qe ti i kishe pashallare
Sot i ke neper Evrope qe vuajne si qyqare
Shqiptaret qe per ty rrethuan Austrine
Sot i ke lene ne Evrope si jetime
Lajne halete e kaureve mbare
Shesin nderin e grave neper semafore radhe
Bijte e hanemeve te tua me fame
Sot kane shkuar si qente per dhjame
Per dhjame, dhjame derri
Ne emer te Perendimit
Tamam si jetimet e Gerdec bombardimit
 
Perandori, Perandori,
ngjallu edhe njehere
na e bej kete ndere
na nxirr nga kjo sketerre
ne shqiptaret e tu qe ta dine per ndere
 
Perandori, perandori
Eja ne Shqiperi
Dhe shpetona nga kauri
Ashtu sic vetem ti di