E shtune, 12.06.2021, 10:19 PM (GMT+1)

Kulturë

Albert Shala: Bisedё me piktorin Rasim Hulaj

E diele, 28.08.2011, 07:57 PM


Bisedё me piktorin Rasim Hulaj

 

''ME MUNGON GJITHCKA NATYRA E VENDLINDJES DHE GURRET E RRUGEVE''

 

Nga Albert Shala, Gjakovё

 

Kur keni filluar te pikturoni?

 

Me pikture kam filluar te merrem para dhjete vitesh.

 

Cfare temash trajtoni ne pikturen tuaj?

 

Temat dhe motivet cfare i trajtoje une ne artin e piktures jane te shumellojshme, portret, pejsazh dhe abstrakt. Me pelqen pejsazhi natyror ketu ne Suedi dhe ne Kosove. Mendoje se Kosova ka bukuri mahnitese qe pak kush e heton. Ne pikturen e abstraktsionit piktori ka liri dhe mundesi ma te madhe te shprehi ate qe e ndjene ne shpirt ashtu si poeti kur perdor simbole dhe figura tjera ne poezine e  tij.

 

Si eshte organizimi i sallonit te SKARABORGUT ne galerine e arteve ne SKÖVDE?

 

Cdo kush qe merret me artin e piktures ka te drejt qe te len max dy punime te qofte pikture skulpture ose tjera teknika atehere eshte juria , njefare bordi qe vendose se cilat punime i plotesojne te gjitha kriteret per te marre pjese ne  ekspoziten e madhe , mund te ndodhe qe refuzohesh. Une kam pasur nderin te jem i pranuar me pikturat e mia kur nga juria kan qen du artist nga STOKHOLMI

anetare te akademise mbreterore te arteve.

 

A keni pasur te hapur ndonje ekspozite ku dhe me cka jeni prezentuar?

 

Po, kam pasur disa ekspozita ketu ne qytetin ku jetoje dhe krijoj. jam paraqitur me punime te llojellojshme si portret pejsazh dhe piktura me motive abstrakte.

 

Cèshte ajo qe e ndieni si mungese pasi qe krijoni ne mergim?

 

Me mungon gjithecka njerezit natura e vendlindjes edhe guret e rrugeve.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora