E enjte, 07.12.2023, 01:07 PM (GMT)

Kulturë

Xhavit Gasa: Shqiponja

E shtune, 06.08.2011, 06:58 PM


Xhavit Gasa

 

SHQIPONJA

 

Shahin Tocit qe nuk pranoi te betohej para flamurit fashist,

                                               

 

Te kishte

             lindur nena

                             ne ato bjeshke,

 

Ku vetem

              shqiponjat

                              folete kane,

 

Prandaj e hodhe

                 tutje me neveri

                                    kemishen e zeze,

 

Qe vetem

               korbave te zinj

                                      ju shkonte per shtat.

 

 

Si shqiponje

                    e rritur

                           ne bjeshket e Dejes,

 

U ngrite,

             ate dite

                           perballe fashisteve,

 

Nuk e shes,

                 jo kurre

                             nderin e atdheut,

 

Edhe sikure

               nje qind   here

                                  te vritem.

 

 

KOSTUMET POPULLORE
 
I mblodhi lulet e bjeshkëve,
Edhe gurët e strallit në male,
Vodhi shkëlqimin e rrezeve të diellit,
Dhe bukurinë e dritës së hanës.
 
Me të gjitha këto, dalë e nga dalë,
Populli me dorën e tij mjeshtrore,
Qëndisi mbi pëlhurën e bardhë,
Kostumet e bukura popullore.
 
Eh, këto kostumet popullore,
Plot me lule ngjyra ngjyra,
Mbi to fluturat e bukura vallëzojnë,
Gjithë bukuritë e sajë hedh natyra

 (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora