E shtune, 22.06.2024, 06:46 AM (GMT+1)

Editorial

Indrit Vokshi: Konferenca Islamike dhe Republika e Shqipnise

E premte, 08.07.2011, 09:04 PM


Konferenca Islamike dhe Republika e Shqipnise

 

Nga Indrit Vokshi

 

Mbas ramjes se sistemit komunist, e me vendosjen e pluralizmit politik dhe rikthimin e besimeve fetare, nji nder hapat qe nderrmori Republika jone,ishte anetaresimi n'Organizaten e Konferences Islamike.  Kjo marreveshje u ratifikue prej Presidentit te Republikes, duke iu permbajte parashikimeve te "Dispozitave Kryesore Kushtetuese" qe ishin n'fuqi aso kohe.  Ndersa Kushtetuta e re,e miratueme n'vitin 1998,ne nenin 10 te saj percaktoi qarte laicitetin e Shtetit.  Sot jemi n'kushtet ku neni 10 i Kushtetutes parashikon se n'Republiken e Shqipnise nuk ka fe zyretare; Shteti asht' asnjanes n'cashtjet e besimit, e qe njeh barazine e bashkesive fetare.  Ketyne parashikimeve t'nenit 10 te Kushtetutes, u rrin perballe preambula e Kartes se Konferences Islamike, e ratifikueme prej Shtetit shqiptar, e cila parashikon se kjo Konference asht' simbol i vllaznise islamike,e se asht' organizata ma e madhe e ma aktive e shteteve islamike. Pra sic mund t'shihet,Shteti shqiptar n'Kushtetute percaktohet si laik por njikohesisht ban pjese ne nji organizate qe e percakton ate si Shtet musliman.  Por duhet thane se juridikisht Shteti jone nuk ndodhet ne nji gjendje anti-kushtetuese,sepse vete Kushtetuta ne nenin 180 te saj parashikon se marreveshjet e ratifikueme perpara hymjes s'saj n'fuqi konsiderohen si t'ratifikueme ne baze t'saj. Kurse ne piken e dyte te ketij neni i jep t'drejten Keshillit t'Ministrave me i paraqite Gjykates Kushtetuese marreveshjet qe permbajne dispozita qe jane n'kundershtim me kete Kushtetute, por nuk i vendose afat per bamjen e ketyne paraqitjeve.  Duke qene se Kushtetuta nuk vendose afat, mbetet n'gjykimin e Keshillit t'Ministrave casti i paraqitjes per shqyrtim te ketyne marreveshjeve.  Shteti shqiptar nuk asht' ne nji gjendje anti-kushtetuese jo sepse permbajtja e Kartes se Konferences Islamike perputhet me Kushtetuten tone,pasi ajo nuk perputhet, por sepse Keshilli i Ministrave, nuk e ka paraqite per shqyrtim para Gjykates Kushtetuese kete marreveshje.  Po t'bajme nji paralele me t'Drejten Penale, duhet thane se Shteti jone, asht' ne kushtet te njillojta me nji person t'pandehun, per te cilin dihet botenisht se ka krye nji veper penale, por qe prezumohet i pafajshem, sepse nuk asht' gjykue e nuk asht' denue me nji vendim t'formes s'preme.  Edhe prania e Shtetit tone n'Konferencen Islamike, dihet botenisht qe nuk perputhet me Kushtetuten, por prezumohet si n'perputhje me te, sepse nuk asht' shqyrtue e nuk asht' dhane vendim prej Gjykates Kushtetuese.  Para ratifikimit t'marreveshjes duhet t'ishte zhvillue nji referendum apo rregjistrim me qellim pasqyrimin e realitetit fetar dhe rivleresimin e tij, por duke qene se ky lloje hapi nuk u nderrmor, Keshilli i Ministrave ka detyrimin para Sovranit te vet, me e paraqite per shqyrtim n'Gjykaten Kushtetuese pranine e Republikes s'Shqipnise ne Konferencen Islamike,sepse Kushtetuta qe kemi sot n'fuqi asht' e miratueme me Referendum.  Prej kesaj kuptohet qe populli, me votimin e Kushtetutes n'Referendum ka hedhe poshte permbajtjen e Kartes se Konferences Islamike, e cila asht' e ratifikueme prej Presidentit te Republikes se kohes. Nji dokument i votuem nga populli ne Referendum vlen ma shume se nji dokument i ratifikuem nga Presidenti, ne kete rast edhe pa miratimin e Kuvendit. Prandaj,duke qene se ajo marreveshje e ratifikueme prej Presidentit asht' rrezue prej popullit n'vitin 1998 me votimin e Kushtetutes,e duke qene se realiteti shoqnor shqiptar nuk rrezaton ngjyrat e nji shoqnie islamike,nuk ka arsye qe Keshilli i Ministrave te mos e paraqese per shqyrtim n'Gjykaten Kushtetuese kete marreveshje.

 


Republic of AZERBAIJAN
Member Since 1992
National Day 28/5
Ministry of Foreign Affairs

Hashemite Kingdom of JORDAN
Member Since 1969
National Day 25/5
Ministry of Foreign Affairs

Islamic Republic of AFGHANISTAN
Member Since 1969
National Day 19/8
Ministry of Foreign Affairs

Republic of ALBANIA
Member Since 1992
National Day 28/11
Ministry of Foreign Affairs

State of The UNITED ARAB EMIRATES
Member Since 1972
National Day 2/12
Ministry of Foreign Affairs

Republic of INDONESIA
Member Since 1969
National Day 17/8
Ministry of Foreign Affairs

Republic of UZBEKISTAN
Member Since 1996
National Day 1/9
Ministry of Foreign Affairs

Republic of UGANDA
Member Since 1974
National Day 9/10
Ministry of Foreign Affairs

Islamic Republic of IRAN
Member Since 1969
National Day 11/2
Ministry of Foreign Affairs

Islamic Republic of PAKISTAN
Member Since 1969
National Day 23/3
Ministry of Foreign Affairs

Kingdom of BAHRAIN
Member Since 1972
National Day 16/12
Ministry of Foreign Affairs

BRUNEI-DARUSSALAM
Member Since 1984
National Day 23/2
Ministry of Foreign Affairs

People’s Republic of BANGLADESH
Member Since 1974
National Day 26/3
Ministry of Foreign Affairs

Republic of BENIN
Member Since 1983
National Day 1/8
Ministry of Foreign Affairs

BURKINA-FASO (then Upper Volta)
Member Since 1974
National Day 11/12
Ministry of Foreign Affairs

Republic of TAJIKISTAN
Member Since 1992
National Day 9/9
Ministry of Foreign Affairs

Republic of TURKEY
Member Since 1969
National Day 29/10
Ministry of Foreign Affairs

Turkmenistan
Member Since 1992
National Day 27/10

Republic of CHAD
Member Since 1969
National Day 11/8

Republic of TOGO
Member Since 1997
National Day 27/4

Republic of TUNISIA
Member Since 1969
National Day 20/3
Ministry of Foreign Affairs

People’s Democratic Republic of ALGERIA
Member Since 1969
National Day 1/11
Ministry of Foreign Affairs

Republic of DJIBOUTI
Member Since 1978
National Day 27/6

Kingdom of SAUDI ARABIA
Member Since 1969
National Day 23/9
Ministry of Foreign Affairs

Republic of SENEGAL
Member Since 1969
National Day 4/4
Ministry of Foreign Affairs

Republic of The SUDAN
Member Since 1969
National Day 1/1
Ministry of Foreign Affairs

SYRIAN Arab Republic
Member Since 1972
National Day 17/4

Republic of SURINAME
Member Since 1996
National Day 25/11

Republic of SIERRA LEONE
Member Since 1972
National Day 27/4
Ministry of Foreign Affairs

Republic of SOMALIA
Member Since 1969
National Day 1/7

Republic of IRAQ
Member Since 1975
National Day --/--
Ministry of Foreign Affairs

Sultanate of OMAN
Member Since 1972
National Day 18/11
Ministry of Foreign Affairs

Republic of GABON
Member Since 1974
National Day 17/8

Republic of The GAMBIA
Member Since 1974
National Day 18/2

Republic of GUYANA
Member Since 1998
National Day 23/2
Ministry of Foreign Affairs

Republic of GUINEA
Member Since 1969
National Day 2/10

Republic of GUINEA-BISSAU
Member Since 1974
National Day 24/9

State of PALESTINE
Member Since 1969
National Day 1/1
Ministry of Foreign Affairs

Union of The COMOROS
Member Since 1976
National Day 6/7

KYRGYZ Republic
Member Since 1992
National Day 31/8
Ministry of Foreign Affairs

State of QATAR
Member Since 1972
National Day 3/9
Ministry of Foreign Affairs

Republic of KAZAKHSTAN
Member Since 1995
National Day 16/12
Ministry of Foreign Affairs

Republic of CAMEROON
Member Since 1974
National Day 20/5

Republic of COTE D'IVOIRE
Member Since 2001
National Day 7/8

State of KUWAIT
Member Since 1969
National Day 25/2
Ministry of Foreign Affairs

Republic of LEBANON
Member Since 1969
National Day 22/11
Ministry of Foreign Affairs

Great Socialist People’s LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA
Member Since 1969
National Day 1/9
Ministry of Foreign Affairs

Republic of MALDIVES
Member Since 1976
National Day 26/7
Ministry of Foreign Affairs

Republic of MALI
Member Since 1969
National Day 22/9
Ministry of Foreign Affairs

MALAYSIA
Member Since 1969
National Day 31/8
Ministry of Foreign Affairs

Arab Republic of EGYPT
Member Since 1969
National Day 23/7
Ministry of Foreign Affairs

Kingdom of MOROCCO
Member Since 1969
National Day 30/7
Ministry of Foreign Affairs

Islamic Republic of MAURITANIA
Member Since 1969
National Day 28/11

Republic of MOZAMBIQUE
Member Since 1994
National Day 25/6

Republic of NIGER
Member Since 1969
National Day 18/12

Federal Republic of NIGERIA
Member Since 1986
National Day 1/10
Ministry of Foreign Affairs

Republic of YEMEN
Member Since 1969
National Day 22/5
Ministry of Foreign Affairs(Vota: 8 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora