E marte, 25.06.2024, 08:56 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: ''Në njërën dorë Kuranin e në tjetrën Pushkën''

E shtune, 11.06.2011, 08:05 PM


 

''Në njërën dorë Kuranin e në tjetrën Pushkën''

 

Nga Ilir Dardani

 

Ne shqiptaret nuk duhej te ishim ketu. Ne jemi ne krahun e gabuar te historise se shekujve te fundit. Ne skulptoret e ferrit po krijojme Statujen e Djallit, sepse nuk qenka e thene qe edhe shqiptari te ece me kohen dhe te korigjoje gabimet e se kaluares, si menyre e vetme per ta shkurtuar distancen e madhe qe kemi me Europen Tone.

 

Orientimi i Mbrapshte i Shqiptareve udhehiqet nga ata qe ne gabimisht i shikojme si te medhenj. Kryefjala e mbrapshtise ishte Sali Berisha, me afrimin e Shqiperise drejt humneres se maleve te huaja, drejt vendeve ku mbizoteron Diktatura e Dyfshite: Nga Njeriu dhe Zoti. Dopio-Komunizem! Sali Berishes pergjate karrieres politike do i shndrisnin syte sapo te takonte nje turk apo arab dhe nuk do nguronte te theksonte gjithmone Vellazerine.

Rexhep Qosja kishte emer dikur, emer ka edhe sot por sigurisht emer te keq. Debati me Kadarene nuk ja vlen te permendet, sepse Kadare eshte nje nder Kokat e Europes, por vlen te theksohet roli i tij i padiskutueshem ne Orientimin e Mbrapshte te Shqiptareve perverse, naive dhe injorante. Qosja u be mburoje e ushtrise se mbetur osmane.

Hashim Thaci na u shfaq si ‘’njeriu i pushkes dhe i penes’’. Ne fillim mesuam se ‘’asnje pushke nuk kishte krise prej tij’’, perjashto ndonje rast dasmash primitive, pastaj me kalimin e viteve mesojme se eshte Ati i Injorances dhe nuk qenka e thene qe te ndaloje keqardhja per Dardanine. Kohet e fundit , sic veprojne provincialet dhe shpirtshiturit, Hashimi deklaroi se ‘’Turku eshte Vellai im’’ dhe me gjithe seriozitetin e nje ‘’burri shteti’’ arriti edhe te lutet per Sulltan Muratin apo Mehmetin, xhamia e te cilit inaugurohej. Pra, pushtuesi kthehet ne shenjt, njeriu qe ka vrare aq sa ka mundur shqiptare dhe njerez mbare.

Edvin Rama i bashkohet tufes se antishqiptareve duke arabizuar qendren e Tiranes, qytet i cili padrejtesisht eshte Kryeqyteti i Shqiperise. Nuk shkohet ne Europe me objekte qe ulerasin Azi, njekohesisht objekte qe perfaqesojne 100% pushtimin osman, naten e zeze 500 vjecare shqiptare. Cdo Kryeqytet i Botes qendren e ruan per Vlerat e Pasterta Autoktone.

Hoxhallaret Shefqet Krasniqi dhe Naim Ternava jane perfaqesues te denje te paraardhesve te tyre, te cilet historikisht kane punuar non-stop per tjetersimin e shqiptarit. Hoxhallaret (shumica e tyre) gjate pushtimit osman dhe pas tij kane shkelqyer ne punen e tyre djallezore, saqe shqiptari eshte shnderruar ne ‘’njeriu me i urryer i Ballkanit’’. Popujt kane luftuar kunder njeri-tjetrit, por urrejtja ndaj shqiptareve ka qene e pazakonte, te vrasesh nje shqiptar ka qene nje Akt Special. Hoxhallaret e Kosoves dhe Maqedonise jane perfaqesuesit kryesore te Perandorise Osmane dhe misioni i tyre sapo ka filluar. Ardhja e Lirise ne Kosove dhe ardhja e demokracise ne Maqedoni na ka treguar se jemi prane ri-pushtimit osman. Te gjithe popujt me-pak-mend-ne-koke pas pushtimit jane rikthyer tek vetevetja dhe kane refuzuar te rikthehen tek tjetersimi. Sic duket kombi yne eshte ndryshe.

Sinjalet e shembjes se Diktatures se Dyfishte ne vendet myslimane nuk mirepriten nga shume njohes te ceshtjeve nderkombetare. Duke pare abuzimin e tmerrshem me lirine ne Kosove e Maqedoni, Bota trembet nga ekstra-radikalizimi i myslimaneve, te cilet sic duket Lirine do e Perdorin per te Vrare e Shkaterruar, per te Hapur Luftra te reja, sepse, sipas tyre, ne parajse shkohet vetem duke Urryer e Vrare.

 

Duke u bazuar ne Histori, ne Gjeografi, ne Aktualitet dhe ne te Ardhmen e Kombit tim e ndjej se eshte detyre Morale, Njerezore dhe Kombetare denoncimi i herepashershem i Antishqiptareve, te cilet nuk jane turq, serbe, ruse apo greke, por jane Myslimane Shqiptare. Jane perfaqesuesit e Sali Berishes, Hashim Thacit, Edvin Rames, Shefqet Krasniqit, Naim Ternaves dhe Rexhep Qosjes. Sigurisht ka edhe mijera hoxhallare te tjere, politikane, akademike, shkrimtare, lopaxhinj qe i jane bashkuar ketij misioni islamo-monstruoz.

Kryeqendra e islamo-harbuterise eshte Forumi Islamik, ne te cilin jane grumbulluar te gjithe hoxhallaret e Maqedonise dhe Kosoves, por ka edhe qindra faqe te tjera ku kendohen kenge per Osama bin Laden, thuren poezi per Xhihadin, behet thirrje per lufte, analizohet ne menyre islamo-otomane e ardhja e shqiptareve.

Pavaresisht numerit te myslimaneve ne trojet tona, ekstremistet islamike per momentin fatmiresisht jane pakice. Nese do arrijne shumicen, atehere Shqiptaret me te drejte do Lahen ne Gjak nga ata qe na sollen Lirine dhe nuk perjashtohet mundesia qe kombi shqiptar te shuhet perfundimisht dhe tokat tona t’i gezojne ata fqinjet tane qe nuk abuzojne me lirine.

 

Abuzimi me Lirine degjohet (por edhe shikohet!) ne kengen (qe do hedh me poshte) per Bin Laden, kenduar nga Myslimanet Shqiptare te Kosoves apo Maqedonise. Kjo eshte kenga e dyte per ate qe ishte Njeriu me i Kerkuar ne Bote, njekohesisht kunder Shpetimtareve te Kombit Shqiptar, por mbi te gjitha eshte kenga Kunder Kombit Shqiptar.

Videon po e le ta komentoni ju te nderuar lexues, sidomos ju qe ende i perkisni te njejtit besim me keta bastardet islamike.

 

Do citoj fragmente ‘’poetike’’ per Xhihadin, shkruar ne forumin islamik:

 

‘’Në emër të All-llahut / Pushkë do të qesim / Në rrugë të All-llahut / Të gjithë do të vdesim

Jetën e duam / Por vdekjen më shumë / Vall-llahin për islam / Gjaku do rrjedhë lumë

Se gjaku ynë nuk është ujë - Mjaft më o pabesimtarë / Do t`iu luftojme anëkënd / Kokat kemi për t`ua marrë

Se ne nuk jemi horra / E as figura të shahut / Kemi të drejta mbi ju / Se jemi robër të All-llahut

E dua xhihadin dhe nxis për të / Edhe nëse më urrejnë dhe askush nuk më do / Të më dojë Krijuesi ky është qëllimi im / E dashuria njerëzve është vetëm një mashtrim

Xhihadi vëlla është koka e Islamit / Pa të hiq nuk bënë kështu thonë edhe ulemaja / Omeri r.a ka thënë: çdo popull që lënë xhihadin anash / Ata do të mposhten, pra kjo të tregon se pse sot ne jemi këtu

Përse e urrejnë xhihadin o vëlla më thuaj.. / Përse deri këtu kanë mbërri këta mysliman të moderuar / Pse vallë Xhihadin e mohojnë!! / Kur çdo besimtar duhet të jetë i përgatitur për të.

O Zot më mundëso të takoj Muhamedin alejhi selam / Prijësin e Muxhahidave në gjithë këtë dynja / Më mundëso të takoj të gjithë luftëtaret që luftuan në rrugën tënde / E mos më largo prej këtij shpërblimi që është shpresa ime.

(All-llahu Veq Mundet Meta Shperbly Mundin Hilme met Vertet Shume Vargje te Prekshme..!!)

Allahu na urdhëroi, xhihadin na e obligoi / Pejgamberin e dërgoi shembull për ne si të luftojmë / Pasurin dhe fëmijën që shumë i dëshirojmë / Për Allahun e madhëruar duhet t`i sakrifikojmë

Frikacaket që Allahut nuk i frikësohen / Thonë që s`ka mejdan ku të luftohet / O ju te mjerë, Palestina na thërret / Iraku e Afganistani për ne po pret / As Qeqnin nuk do t`a harrojmë / Edhe në Nigeri inshAllah do të triumfojmë

(Allahu te shperbleft per keto vargje kaq prekese dhe nxitese!!!!)

(All-llahume Amin..! Edhe juve All-llahu(subhane we teala)ju shpërbleft për leximin....)

Une dua te rritem, / Te behem i madh, / Ne kodra te ngjitem, / Te marshoj pa frike, / Te shkoj ushtar, / Vullnetar te dale, / Pjesetar i Muxhahideve, / Une qe te jam, / Te jem me burrat, / Burrat e Islamit, / Qe ne safet e para , / Ti ndal hovin Kufarit.

të vdesin në xhihad / si shehid të Allahu t`shkojnë / vriten e plagosën / me gjakë e lajnë fushën / në njerën dorë mbajnë Kur’anin / e në tjetren pushkën

(Allahu te shperbleft oj moter e nderune me qdo te mir te Tij ne dunja dhe ne Ahiret)

veten me fliju, / n'xhennet mu taku, / po rrugës të juve po ecim shum, / po ju perkujtojm dhe dua po bajm qe edhe ne shehida te shkojm, / pjeset e trupit për Allahun ti dhurojme.

(Mashall-llah.. Edhe juve motër All-llahu(subhane we teala) ju shperbleft... Selamu Alejkum..!) (Allahume Amiiiin) (Xhezek Allahu harren ja uhti filah)

Perse vella I dashur ne Xhihah nuk del / per hir te Allahut ta mbrojm ket fe / Te gjith te bashkuar me arme ne dore / me emrin e Allahu deri ne fitore

Dhe nese bim ne luft si muxhahid / lusim Allahu te na pranoj shehid / Se vertet shehidet nuk jan te vdekur / po ata furnizohen te zoti vertete

Oj nënë mos më prit / E kam shitur shpirtin për ngritjen e fesë / e sakrifikoj atë me gjakun dhe sytë e mi / deri sa të pajtohet me mua Zoti

Por ku jeni ju o te turperuar….. / Du ate shkoj ne XHihad te luftoj, / Te luftoj per hi rte Allahut xh.sh / Per hi rte Allahut xh.sh dhe jeten te flijoje

(Selamu Alejkum po organizojeni nje ushtri luftar te allahut qe ti mposhtim qafirat jam i pari qe dot vi me pelqyn shume poezit allahu ju shperbleft selamu alejkum)

(ALLAHU JU shperbleft me xhennetin firdeus dhe ju begatoft ne kete dunja dhe ne ahiret se shumm te bukra jan ALLAHU ju jept dituri te hajrit selam alejkum)

Të ngrihen vëllezërit nga janë nëpër botë / Ta mbrojmë tokën tonë (Palestine), mos ta humbim sotë...

Jerusalemi po më thërret mua / O Luan i Çeçenisë / Xhihadi është ku është dashtë të jesh / Eja dhe lirojë të robëruarit

Jam ushtar musliman  / Mbroj islamin dhe vatan / Lufta jone eshte jete a vdekje / Per ALL-LLAHUN .xh.sh.do te tretem / Jam shehid per se gjalli / Armikut kurre hakun s,ia fali / Kush e don ALL-LLAHUN .xh.sh. me te vertete / Le te shkoje si shehid ne xhenet

(Ummu-Hejja Allahu ju shperblefte per Cdo Shkronjë qe keni vendos ketu ne Poezit e Xhihadit. Ne jemi te kenaqur me Shkrimin tuaj, qe na rikujton Obligimin tonë, prej te cilit nuk mund te ikim edhe nese dojmë, por nuk don te thot edhe te bejm diq shkel e shko. Allahu qoftë i kenaqur dhe ju shperbleftë per Shkrimin tënd ne cdo Pikë, inshaAllah. Ose kemi Fitore Liri, ose kemi Xhennet. Jo i lirë dhe i ngrirë -kështu ka thënë Jakup Hasipi rahimehullah. Ne jemi te Allahut dhe tek Ai kthehemi dhe i respektojmë Poezit tuaja ne cdo Rast... esselamu alejkum)

Lamtumir familja ime / Se po shkoj ne shtepin / e perjetshme me shum gezime / e ju merzi mos keni inshalla / ne Xhenet me gjeni’’

 

Nuk ka fund injoranca dhe dhuna islamike, por nga mungesa e kohes u perqendrova vetem tek nje teme ‘’Poezi Xhihadi’’. Bie ne sy se jane femra disa nga ‘’poetet’’ e xhihadit, te cilat nuk do te cudisin boten nese sakrifikohen per allahun ne vende publike ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Europe apo Amerike.

Sigurisht qe femra te tilla jane per te ardhur keq sepse e shnderrojne veten ne funderrima te shumefishta.

Megjithate luftetaret e vertete te allahut padyshim qe jane meshkujt, te cilet kane arritur te ndermarrin disa sulme terroriste, por kulmin, sic e dime, e arriti Shqiptari nga Kosova Arid Uka me vrasjen e dy amerikaneve dhe plagosjen e dy te tjereve.

 

Shqiptare te dashur,

A ju ka marre malli per veteveten? Po per Arberine? A ju mungon Gjergj Kastrioti? A nuk mjafton Nene Tereza? Po Ibrahim Rugova? Po Bill Clinton?

Ejani me ne, ne Ilirine tone te perbashket, aty ku Zoti eshte Dashuri.

 

 Dy rruge do te mbeten,

njera eshte NE dhe tjetra kjo:

 (Vota: 89 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora