Zemra Shqiptare

  http://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: Ndeshen gjigandet e Perandorise Osmane - Bosnja rrahe Shqiperine

| E marte, 07.06.2011, 08:00 PM |


Ndeshen gjigandet e Perandorise Osmane

Bosnja rrahe Shqiperine

 

Sapo mendojme (me shume deshirojme) se futbolli yne ka ndryshuar per mire, prape mbetet te rikthemi aty ku ishim: Humbes.

Duhej fitorja per te mbajtur gjalle shpresat per tu pozicionuar ne vendin e dyte ne grup, por morem ate me te lehten: Humbjen.

Tashme e dime se Shqiperia nuk do te jete nje nder vendet pjesemarrese ne Euro 2012. Histori qe perseritet e futboll shqiptar qe te shpifet!

 

Pjesa e pare nuk ishte keq. Krijuam disa mundesi apo gjysem-mundesi. Momenti final, goditja qe e con topin ne rrjete, tregoi se ne e duam futbollin por fatkeqesisht nuk dime ta luajme. Te ishte per tifoza futbolli, ne do ishim nje nder pretendetet kryesore per fitimin e titullit Kampion te Europes, por per lojtare ne jemi vetem kampion te Shqiperise!

 

Megjithate per shume islamo-anadollake fituan vellezerit. Dy kopila la Turqia ne Europe, ne vendin e fituesit dhe humbesit te kesaj nate, ne te cilen triumfoi futbolli aziatik. Keto dy shtete nuk jane kandidate per BE, por jane pjese ‘’elite’’ e Perandorise se Re Osmane qe pritet te linde ne vitet e ardhshme. Shpresojme qe nje dite te shpallemi Kampione te Perandorise Osmane. Apo e  kemi fituar me kohe?!

 

Rikthehemi tek ndeshja. E c’te them?

Asgje me shume se: Me dhimbsen 90 minuta jete qe me iken kot!

 

Ilir Dardani