Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Ekskluzive: Ilir Dardani - Rugova i madh dhe ufot e vegjel!

| E diele, 27.01.2008, 11:50 PM |


Mjerimi shpirteror eshte kohe e vrare ne idjotesine e trasheguar nga turko-arabet. Vlera intelektuale e njeriut nuk ekziston nese vershimi drejt drites te zhyt ne erresiren anti-komb!

Nga Ilir Dardani

Legjenda Rugova
Me rastin e 2 vjetorit te largimit nga kjo bote (kur ne fakt ai eshte nje nder ata qe vdekjen sdo e njohin kurre, sepse i perket jetes perjetesisht) te liderit legjendar Ibrahim Rugova, ne faqe te ndryshme interneti u publikuan disa shkrime qe shprehnin mirenjohje per kete figure madhore. Por, nuk munguan edhe shkrime anti-rugoviane!

Verbimi i trurit tek disa shqipfoles eshte aktual dhe s’do c’verbohen asnjehere, perderisa rruga e Kosoves eshte e thjeshte dhe e qarte, drejt Evropes, per te cilen deri ne frymemarrjen e fundit luftoi legjenda Ibrahim Rugova, dhe jo drejt botes se cmendur qe te con tek nostalgjia e disa osmaneve! Pse hyra tek armiqte tane shekullore? - Sepse vetem putanat e mbetjeve osmane jane kundra simbolit, kunder flamurit, kunder lirise se Kosoves. Sigurisht edhe mbetjet e serbeve, apo zemer-serbeve nuk mund ta duan Rugoven shqiptar-dashes.

Rugova, simbol i lirise, i ndergjegjes, simbol i njeriut qe nuk vdes kurre, eshte shnderruar ne tabele qitjeje. Plehrat, me ardhjen e turqve ne token e shenjte arberore nuk kane munguar. Gjithnje pervec te medhenjeve, kemi patur edhe te vegjel, te cilet nuk mund t’i quaj ndryshe, pervec mbetje osmane, ose kopila turqish!

Eshte pikerisht bindja pro-evropiane e Rugoves qe turqit shqipfoles irritohen.

Nje pjese shqipfolesish, kryesisht injorante dhe antishqiptar pushtimin turk e quajne shpetim, nderkohe Gjergj Kastriotin, Nene Terezen, Ibrahim Rugoven dhe Ismail Kadarene i urrejne.

Kush jane turqit, Turqia? - Edhe sot ne kohe moderne, injoranca eshte ne shkalle te larte. Turq jane edhe ata qe mbushin Evropen me Heroine e trotuaret evropiane me domate te prishura. Turq jane edhe ata qe nuk e quajne mekat te flene me kusheriren, por edhe motren e nenen. Turqit kane shpikur edhe dembelizmin qe ju shkon edhe shqiptareve pershtat dhe, edhe nese sdo kishte fakte per nje pushtim turk, eshte mese i besueshem! Turqit kane shpikur edhe kafen e ndyre, qe shqiptaret e pine aq me endje. Turqit kane shembur kombin shqiptar. Nga turqit kemi dhjetra mijera jete te humbura. Turk ishte edhe ai qe qelloi mbi te krishterin e botes, Papen, i cili ishte dhe mbetet nje nder njerzit me te medhenje te te gjitha kohrave. Nga turqit na jane perdhunuar motrat, ndersa ato me guximtaret jane hedhur shkembinjeve per te mos rene ne duart e  ndyresise, gjallesen me te ndyre ne rruzull. Nga turqit, sot shqiptaret jane katandisur, copetuar. Gjithcka e keqe nga Turqia i ka ardhur Shqiperise dhe shqiptareve, pastaj kane perfituar monstrat e tjera, serbo-greke. Gjithcka jo-turke eshte me vlere ne ate cope Shqiperi qe na ka mbetuar. Gjithcka qe eshte e perziere me turqi vjen arome e ndyre anti-shqiptare. Turqia,  c’burreroi Shqiperine, turqit pine gjak shqiptari! Turqit...!!!

Me kaq sa kam thene deri tani, ju turkofilet shqipfoles jeni mbushur me urrejtje dhe s’me doni te gjalle, por ‘’hypni ‘ketu’ qe te shihni Stambollin’’! Do kem per te thene shume me shume se kaq, mos u merzisni!!!

Pse e urrejne Rugoven? - Llogjika e shendoshe, e pa-kafshuar nga brishtesia kanceroze, thote qe nuk ka arsye, gje e cila nuk ndodh me llogjiken e semure. Eshte interesant fakti qe Rugova, Bojaxhiu, Kastrioti dhe Kadare ndajne pothuaj te njejtit armiq! Por le te qendrojme me Rugoven.

Ne nje shkrim per nder te zotit Rugova, qe e lexova ketu te Zemra Shqiptare, z. Astrit Haraqija, ish-Minister i Kultures, Rinise dhe Sporteve te Kosoves, thote: ‘’Te mjere jane ata qe edhe kur rriten e harrojne mesuesin e tyre’’, por nuk duhet te cuditet zoteria i nderuar sepse ata mjeresine e kane ne gjak, kane lindur te tille dhe sigurisht te tille do te ngordhin nje dite. E rendesishme eshte qe kalbesira nuk ka shume dhe trungu i njome e i paster shqiptar do te triumfoje.

Ibrahim Rugoven shqiptaret e vertete do e duan dhe nderojne brez pas brezi. Ndersa turkofilet antishqiptare do enden si pula me mungese koke derisa te trokase shuarja e madhe, pastrimi total i rraces shqiptare.

© www.zemrashqiptare.net