E marte, 22.06.2021, 09:28 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: 100 vjet Deçiç

E enjte, 07.04.2011, 07:52 PM


KOLË DEDË GJO’ LULI – DEDË GJO’ LULI – GERGJ DEDË GJO’ LULI

(1879 – 1918)         (1840 – 1915)    (1890 – 1912)

 

“Ai kje tri herë Fatos, se i fali Atdheut dy djelmët dhe veten, tue u ba Sheji i salvimit të xhonturqëve, të sllavëve e esadistëve ...” At A.Harapi(1924).

 

Shqipes së Gjergj Kastriotit...

 

I prenë kokat...I verbuen sytë...I shituen gjuhët...I shporuen zemren...

I cunguen krahët... I këputën kambët...I coptuen trupin... dhe

e... gozhduen si Krishtin!..

 

(Fotomontim nga F.Radovani. 2011)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora