E shtune, 15.06.2024, 04:22 AM (GMT+1)

Shtesë » Shoqëria

Resmije Berisha Balaj: Fëmijët janë ardhmëria e jonë

E merkure, 06.04.2011, 07:58 PM


Fëmijët janë ardhmëria e jonë

 

Nga Resmije Berisha Balaj

Pedagoge

 

Që nga vegjëlia tek fëmijët duhet të kihen parasysh këto të dhëna pedagogjike:

Këshilla:

- Fëmijëve duhet dhuruar shum dashuri që nga lindja fëmijët e ndiejn afërsin e prindërve apo edhe grindjet e tyre,

- Të mundohemi mos ti traumatizojm ata me reagimet tona,

- Shprehit të mundohemi të ja u japim vetëm duke biseduar me ta, duke i bindur se kjo është më së miri por jo duke i detyruar,

- Dhuna ndaj fëmijëve e cenon shum personalitetin e tyre,

- Fëmijëve duhet thënë limitet (rregullat) tona shum bindëshëm (duhet të ju spjegojm se nuk bën thyer e tejkaluar ato sepse në të njëjtën koh formojm edhe karakterin e fëmiut,

- Në rast të thyerjes së limiteve fëmijët duhet ndëshkuar ( jo duke i rrahur por duke mos i plotësuar ndonjë dëshirë të tyre të madhe),

- Fëmijët duhet shpërblyer në rast të ndonjë note të mir apo veprimi e sjellje të mir duke ua përkushtuar një koh të veqant atyre me ndonjë plotsim dëshire,

- Gjithsesi duhet potencuar gojarisht se ndëshkohesh apo shpërblehesh për këtë veprim që e bere.

- Në pubertet me fëmijët duhet të tregojmë një afërsi edhe më të madhe (të flitet edhe më hollësisht me ta),

- Në rast të ndonje gabimi eventual nuk duhet krijuar panik, sepse herën tjetër mshefin gabimet para prindërve por duhet munduar dhe dal nga ajo situat bashkarisht.

- Aktivitetet e lira ndikojnë shum pozitivisht në suksesin e fëmijëve si luajtja e ndonje instrumenti muzikor, apo edhe sportet e ndryshme, këto kan shum rol të rëndësishëm sepse truni i fëmijëve pas aktiviteteve është më i relaksuar dhe koncentruar për mësime, në këtë mënyrë fëmiu do të jet më i motivuar në punët e shkollës.

 

Të nderuar prinder nëse ne arrim që të ju përmbahemi këtyre të dhënave pedagogjike në vegjëli si edhe nga klasa e I-rë deri në të VIII-tën të ja u organizojmë kohën ata do të bëhen shembull pozitiv, ndërsa ne kemi menagjuar mir me fëmijët tan, ua kemi dhën shprehit të mirëfillta ku më von edhe po të duam ne nuk mund ti largojmë nga ajo rrugë sepse ata tani më bëjnë planet e tyre të së ardhmes.

 

Janë shumë të hareshëm mos të ja u humbim...

 

Janë të lumtur të ja u përforcojmë...(Vota: 4 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora