Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Stavri Trako: Fuqitë e shërimit të vajit të ullirit

| E diele, 24.10.2010, 01:37 PM |


Shqipëroi nga NEWSMAX, Stavri Trako

 

Kolesterol dhe presionin e gjakut më të ulët ‘parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit...

            Vaj ulliri ka qenë një pjesë integrale e kulturës Italiane  gjithmonë. Italianët prej lashtësisë kanë njohur përfitimet shëndetësore dhe provat e shërimit nga vaji i ullirit. Italianët tradicionalisht kanë përdorur vajin e ullirit për rastet e djegjeve nga dielli, dhimbjet e vazhdueshme të  veshit, apo për flokët e thatë.Studimi i cilësive  shëruese të vaj të ulliri ekstra të virgjër i ri, jo vetëm konfirmon këto përdorime, por gjithashtu zbulon edhe efekte shumë të dobishme nga përdorimi i tij.Në sëmundjet e  zemrës, diabeti, tretje, apo përkeqësimet të lidhura me moshën, konsumimi i vajit  të ullirit është i dobishëm në parandalimin dhe trajtimin e tyre .

            Në librin “ Fuqitë e shërimit të Vajit të Ullirit” autori Cal Orey  është konsultuar me mjekë të dëgjuar , dietologë, prodhuesit e vajit të ullirit, dhe kuzhinierë, duke  sjell dijet e sotme për fuqitë shëruese të këtij ari të lëngshme dhe ju tregon se si    filloni   të përmirësoni  shëndetin  tuaj menjëherë.

            Përdorimi i përditshëm i vajit të Ullirit: ul  rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe atyre kanceroze, rrit sistemin tuaj imunitar, parandalon kancerin, largon diabetin, lufton yndyrnat, ndihmon për ta kthyer prapa orën në plakje, shton vite jetës suaj, lufton infeksionet, qetëson inflamacione, shmang artritet, frenon humbjen e kujtesës, ndalon dhimbjet, mund të ndihmojë osteoporozën. Një lugë gjelle vaj ulliri ka fuqi të fshijë nga ngrënija e dy vezëve efektet e kolesterolit. Ndryshimi i dietës suaj dhe i stilit të jetës, me  këta dy faktorë jetik, është e mundur të kalohet jashtë kufirit të moshës biologjike.

            Vaji i ulliri konsiderohet  si nga produktet  mjekuesese më të njohura popullore. Orey zbulon më shumë se 30 mënyra të mahnitshme popullore ku vaj ulliri luan një rol kyç, duke përfshirë:Infeksionet e fshikëzës së urinës, ndihmon në shërimin e  lëkurës nga  djegiet e natyrshme, shëron kollën, lehtëson kapsllëkun, shëron zbokthin, etj.

            Vaji i ullirit është vlerësuar nga ekspertët kryesorë shëndetësorë si një nga yndyrnat më të shëndetshëm që Nëna Natyrë na ka dhuruar.

            Njerëz nga të gjitha sferat e jetës, duke përfshirë edhe disa pionierë vajit të ullirit dhe ekspertët bashkëkohore mjekësore, besojnë se vaji i ullirit ndihmon trupin për të luftuar yndyrnat, e mban të ulët presionin e gjakut dhe lufton sëmundjet e zemrës. Është e njohur ndihma e tij në lehtësimin e ftohjeve dhe në ruajtjen të shëndetshme të lëkurës.

Jean Carper, një autoritet kryesor i Shëndetit  dhe i të Ushqyerit, vë në dukje se studimi i fundit  italian i gjen vajit të ullirit përmbajtje antioksidante të ngjashme me ato që gjenden në çaj dhe verën e kuqe me të cilat zemra lufton sëmundjen, duke ndaluar kolesterolit LDL-së  të bllokojë arteriet.