Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Euro 1972

| E shtune, 05.05.2007, 06:44 PM |


Euro 1972

Gjermania pushton Evropen

Gerd Muller shenon ne finale
Per here te pare ne nje Kampionat te Evropes ne futboll,kampioni dihej qe me pare,Kombetarja e Republikes Federative te Gjermanise konsiderohej favorite absulte qysh para fillimit te Kampionatit Evropian ne Belgjike ne vitin 1972 dhe ne fund parashikimet u permbushen plotesisht.Gjermanet e kishin nje perberje te forte te priire nga,Gerd Muller ne sulm,Frenz Beckembaur ne zemer te mbrojtes dhe nga dy 20 vjeqare ne mes te fushes:Paul Beitner dhe Uli Hoeness.Beckenbaueri po bente histori:ishte i pari qendermbrojtes qe po hidhej ne sulm here pas here,ndersa Gerd Muller po ia shkunde rrjetat e portave kundershtare.Qendersulmuesi gjerman ka shenuar plot 11 gola gjate kampionatin dhe kualifikimeve per Kampionat.Pasi i rrahen anglezet ne qerekfinale 3:1,gjermanet ne gjysmefinale u Antvepen Gjermania fitoi 2:1kunder belgeve,qe ishte e doesuar pa mesfushorin e tyre Van Moer.finalja ishte pune formaliteti.Gjermanet po ndesheshin kunder BRSS-se Gerd Mulleri e shenoi golin e pare per (1:0)Qendersulmuesi i tmerrshem kishte qejf vetem ta linin ne sulm(mendoj vete te rrin ne sulm.Ne pjesen e dyte edhe njehere shenoi Mulleri per rezultat (2:0),ndersa Natzer e shenoi golin e fundit dhe ndeshjen e kryer per rezultatin (3:0)Ne fund te vitit,ne shpalljen e futbollisteve me te mire te Evropes ishin Franc Beckembaueri, Mulleri dhe Natzer i fituan tri vendet e para.Kurre njhere tjeter nje kombetare nuk e ka fituar me bindshem nje Kampion Evropian.

Shqiperia 4 pike ne kualifikime

Ne kualifikimet per Kampionatin e vitet 1972 ne grupin e dyte ku benin pjese Gjermania, Turqia, Polonia. Shqiperia fiton kunder Tuqise (3:0) dhe kunder Polonise arriti 1 pike.Ky ishte suksesi i Shqiperise ne kete kampionat.


Rezultatet

1 / 4
England 1-3 Germany 1-3 0-0
Italy 1-2 Belgium 0-0 1-2
Hungary (ag) 3-3 Romania 1-1 2-2
Yugoslavia 0-3 USSR 0-0 0-3

1 / 2
Hungary 0-1 USSR
Belgium 1-2 Germany

Vendi i trete
Hungary 1-2 Belgium

FINALJA
Germany 3-0 USSR