E shtune, 20.07.2024, 11:40 PM (GMT+1)

Shtesë » Shoqëria

Sokol Demaku: Nihilizmi

E hene, 31.05.2010, 07:57 PM


NIHILIZMI

 

Nga Sokol Demaku

 

Nihilizmi është një drejtim mendor e politik që u përhap në Rusi në vitet gjashtëdhjeta të shek XIX dhe që mbante një qendrim mohues ndaj traditave e vlerave shoqërore e kulturore dhe ndaj rendit shoqëror në tërsi.

Ky është mohimi i plotë i parimeve, i normave morale, i vlerave kulturore e i cdo tradite të një shoqërie; qendrim mohues ndaj cdo gjëje.

Nihilisti- ai i cili mohon cdo gjë, ithtar i nihilizmit.

Nihilist që ka të bëjë me nihilizmin; mohues, pikëpamje nihiliste.

Nihilism är en filosofisk uppfattning, som framför att ingenting i vår värld besitter ett inre moraliskt värde.Nihilizmi është një ide filozofike e prapsht, si u permend më sipër, e asgjë tjeter në botën tonë. Denna reducering leder oss till insikten om att absoluta tillstånd som materialism - tron på att det fysiska mediet är det enda av värde - och moralism - tron på moraliska lagar, som utgör konstanta värden - omvandlar metoder inom livsprocessen till slutgiltiga värden i s

  

Kur flasim për dinjitet të njeriut ose kod moral, ne i referohemi dukurive të një realiteti të caktuar, për të ndërtuar sistem shoqëror, baza e të cilit është bazuar në ato përmasa njerëzore në mënyrë absolute. Nihilizmi argumenton të kundërtën: për jetën i mungon një ide, nje ndjenjë e brendshme morale dhe konfirmon dallimin mes vlerave individuale dhe zbatimin e tyre në realitetin e jashtëm, duke theksuar që individët vetë kanë aftësinë për të krijuar një jetë kuptimplotë bazuar në studimet e strukturës cosmopolitane. Vi överskrider därmed den moderna dualismen för att finna en kontinuitet mellan abstrakta och fysiska sammanband, vilket gör nihilismen till den enda sanna grunden för "objektivitet", uppfattad som den logiska kartläggningen av kausala sammanbaNe kështu tejkalojmë në dualizëm modern për të gjetur një vazhdimësi ndërmjet abstraktes dhe asaj fizike apo reales, gjë që e bën nihilizëm që si bazë të vetme e  të vërtetë për "objektivitetin"e konceptuar si hartë logjike të lidhjeve shkarkore.

Nihilism är oskattbar skönhet. Nihilizëm është dukuri e pavlefshme.

 

Nihilism är simpel i metod, men bär samtidigt på en inre komplexitet, som exponentiellt varierar med varje individs förmåga att följa universums eviga process: skapelse, förintelse och däri evigt liv. Nihilizëm është thjeshtë një metodë, por edhe mban një kompleksitet të brendshëm, i cili ndryshon ne mënyrë eksponenciale me aftësinë e çdo individi në përputhje me procesin e universit të përjetshëm, krijimin, shkatërrim, dhe në këtë mënyrë të jetëse së përjetshme.

Vi lever i en tid då individen ständigt pendlar mellan en moralistisk och materialistisk världsåskådning.Ne jetojmë në një kohë kur individi vazhdimisht luhatet midis një botëkuptimi moralist dhe materialist. Dessa trosläror påstår sig ha funnit "sanningen" i livsprocessen, genom att antingen stirra sig blinda på individens subjektiva tolkning av verkligheten, eller genom att fästa sig vid det som vi med våra sinnen kan påstå vara materiellt påtagligt. Som resultat uppstår extrema motpoler som relativism och absolutism, där den förra hävdar att varje enskild individs tolkning av verkligheten är jämlik och därmed absolut, och där den senare tillskriver det fysiska ett intrinsikalt och slutgiltigt värde, som genom moral aldrig får kränkas eller kritiseras.Këto besime pretendojnë se kanë gjetur "të vërtetën" në procesin e jetës, ose duke u përqëndruar shumë në interpretimin subjektiv të individit e realitetit, ose duke u bashkangjitur vetë në atë që ne në shqisat tona mund të pretendojnë të jenë materialisht të rëndësishme. Si rezultat lindë e kundërta ekstreme që kalon në relativizëm dhe absolutizëm, ku argumenton se interpretimi i çdo individi të një realitet është i barabartë dhe këtë në mënyrë absolute, dhe në të cilën kjo e fundit i jep një vlerë fizike brendshme dhe të fundit, që nga morali nuk duhet të jenë shkelur apo kritikuar. Vi väljer att kalla denna inre slitning för modern dualism, dvs kollisionen mellan det inre subjektet och det yttre objektet.

Nihilizmi pra është një kuptim filozofik i cili parasegjithash në botën tonë nuk zotron asgjë pozitive të moralit njerëzor.

Pra kjo masë e vogël na udheheqë nga instikti, se gjendja absolute sikur materializmi na bind se mjetet fizike janë ato që kanë vlerë dhe se morali mbeshtet në besimet morale dhe ligjet morale shoqërore të cilat përbejnë vlerën konstante të cilën e transeferojnë në metodë të procesit jetësor në vlerën e fundit.

Kur flasim për vlerën njerëzore apo sjelljen morale i referohemi dukurive reale të cilat janë ndertuar nga sistemet sociale e të cilatë na mundësojne që ne permes nje mediumi të kontrollojme mediumin tjeter.

Ne jetojmë sot në një kohë kur njeriu levizë mes një botkuptimi moral dhe material. Dhe se ky besim si te themi shkencor ka gjetur nje të vertetë në provcesin jetësor nëpër të cilin zhbiron si i verbër në subjektivititetin e individit si ai e spjegon në realitet apo të solidarizohet me ata të cilët me ndjenjat e tyre mendojnë të jenë me të dukshëm.

Këtu na dalin në shesh dy pole ekstreme relativizmi dhe absolutizmi të cilat secili individ i pershtat per vete dhe u jep ngjyrë dhe karakter si ai e përcepton vet dhe si ai e ndien në realitet.

Nihilizmin mund ta ndajme ne dysh ne nihilizem aktiv dhe pasiv. Ate pasiv mund ta quajm edhe fatalizëm ata mohojne se bota egziston se kjo jetë është kalimtare dhe se nuk ka kurfar kuptimi.

Nihilizmi aktiv është dicka e kunderta e atij pasiv. Ky është një proces mendor ku njeriu filtron ide të ndryshme morale, etike të cilat pohon se egzistojnë e të cilat nuk pajtohen ate se si në realitet vepron, per ta prezentuar se si ne të vetetë bota është.

Ky lloj nihilizmio është kreativ dhe ka fuqi krijuese, ndersa ai pasiv praktikohet nga njerëz të cilët dorëzohen dhe nuk kanë aftësi as guxim të prpvojnë të krijojnë një ideal të ri për botën apo një ide për vet jetëne tyre.

 

Nihilistët  përziejn ate se si krijohet realitetit dhe ata deshirojne te shofin vetëm ate cka ata shofin e kjo është jo reale. Pra nëse ke marrë një pëgjigje pozitive për ta është kjo gjëja kryesore e nëse kanë marrë një pergjegje negative thua se e terë bota u ”djegë” pse ka marrë ate.

Por jo nuk është ashtu.

Nihilizmi është qëndrimi që e zhveshë përceptimin apo interpretimin e realitetit nga vlerat që njeriu (kryesisht shoqëria) iu imponon objekteve dhe dukurive.
Nihilizmi pohon se objektet dhe dukuritë nuk kanë asnjë vlerë prej vetvete, përveç atyre që ne vetë iu imponojmë, ndaj dhe për njohjen dhe parashikimin e realitetit është e domosdoshme që këto vlera të mos merren parasysh, duke qenë se në të shumtën e rasteve burojnë si shkak i emocioneve, ideologjive, utilitarianizmit, apo marrëveshjeve shoqërore, sesa nga perceptimi objektiv, duke e shtrembëruar kësisoj perceptimin, apo parashikimin e realitetit
.

Sot ne shekullin XXI kjo metodë është sa aktuale edhe në përdorim sikur të jetë vet koha e krijimit të saj në shtetin bolshevik të kohës. Pra është aktuale, eshtë në sherbim të njerëzve të caktuar, është një qeshtje që do shqyrtim dhe analizë të thukt në keto ditë nëpër të cilat po kalojmë. Pra njerezit janë ata që janë por në realitet nuk e pranojnë ate se janë.

Pra ti lem më një anë keto metoda, ide apstrakte dhe apsolutikisht të papershtatshme për ne dhe vendin tonë. Se jemi zhveshur nga morali, kemi veshur at petkun negativ të jetës ku kemi humbur moralin, njerëzinë, respektin që ishin fryte shumë pozitive për ne dhe shoqërinë tonë.

Kemi humbur ndjenjat nreëzore dhe morale të shoqërise më të pastër të shoqërisë shqiptare që kishim me shekuj, e athua a kujdeste kush per këtë të keqe që per ditë po treket sa më shume në jetën tonë sa prekse dhe montone.

Jo, jo nuk kanë kohë ata që duhet të kujdesen, të merren me këto probleme shoqërore!!!(Vota: 4 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora