Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Kadri Mani: Kush mundet me kanë ky farë horri!?

| E diele, 17.01.2010, 11:20 PM |


Kush mundet me kanë ky farë horri!?

Nga Kadri Mani

Ja një bisedë që bëra në mesengjer me një fqinjin tim, për këto shkresë-shkarravina:

 

Po kush mundet me kanë ky farë horri!?

Kadri says:

Po thotë se është nga Hogoshti, vetëm që e dërgon nga Gjermania.

Po ti ma së lehti mundesh me e zbulue se kush eshte pas tyre. Veq analizoj polemikat  apo fjalosjet qe ke mujt me i pasur me ndonje  njeri  (e keti soji te lig) edhe e zbulon se kush eshte mbrapa tyre

Kadri says:

O s'kam kohë as bukë të ha rehat...

 

Me beson se  edhe mue me kane indinjue. Edhe cdo njeri qe ka pak rradake e din se  jane te sojit te lig. Por ti mos u merakose per kesofar budallaqesh. Qe t'u kane versule keshtu ne menyre te paskurbullt edhe ata e dine qe nuk eshte  ashtu por  kete krejt e bejne  per inati  qe e perkrah LDK-ne. Pra 100% ti je viktimë e LDK-se

Tash e kane friken se LDK-ja  eshte duke u rirreshtuar dhe duke u reformuar, e kjo per ta eshte e tmerrshme.

Krejt mileti me u cue ne kame e me shkruajtur per ty s'munden me te gjunjezuar sepse ne kohen kur ju keni bere emer ne ceshtjen kombetare ata i kanë shijuar fotelet, ose jane mshefe birucave, ose kane qene renegatë. Pra  me m'ngue mue fare nuk mirresh me ta.

 

Rexhep Mala e Nuhi Berisha?

Von:

Isa Kastrati (hogoshti1981@hotmail.com)

 

Mittleres RisikoMöglicherweise kennen Sie den Absender nicht.Als sicher markieren|Als Junk-E-Mail einstufen

Gesendet:

Donnerstag, 7. Januar 2010 14:09:10

An:

kadrimani@hotmail.com

 

O qeni plak,

E kam dergu te Zemra shqiptare, ma mire me thane te Kurvat shqiptare nje reagim ne artikullin  e R. Dermakut per heronjte e kombit, Rexhepin dhe Nuhiun.

Pse nuk e botove, pse nuk pate guxim. A kujton se njerezit nuk e dijne fajin tand  per vrasjen e ketyre trimave?

Mos u fsheh. E ke kot. Do te vije dita kur do te japesh pergjegjesi per kete para drejtesise se Republikes se Kosoves. Vetem sa te funksionojne ligjet se ti do te ulesh ne bange te zeze.

Lexo edhe njeher ekomentin qe nuk guxove ta botosh, o vllavrases.

Te shkruajsh per Rexhep Malajn dhe Nuhi Berishen nuk mjaftojne as librat. Por ka ardhur koha qe edhe per vrasjen e tyre te flitet pa dorashka.

Dihet se naten e vrasjes, Kadri Osmani tash me mbiemer te ndryshuar Kadri Mani, dhe dy deshmoret e kombit ishin ne nje takim te Sejdi Veseli. Per kete takim e ka ditur edhe shoku i Kadri Osmanit, Behxhet Mehmeti nga fshati Turi, komuna e Bujanofcit. Problemi eshte se Behxheti, me pseudnimin Besniku ishte spiun i UDB-se, e cila duke e ditur se Kadri Osmani eshte teper naiv ia kane servuar kete udbash te ri e « simpatik ».

Kadriu e ka perpire grepin e  UDBse dhe si perfundim jane vrare dy njerezit kryesor te Levizjes ilegale ne Kosove. Kadriu nuk eshte vrare, sepse UDB per hesapet e saja kishte me llogari ta linte te gjalle, sepse si i tille ai do te punonte per interesat e saj, siç edhe po vazhdon te beje.

Rexhepi e Nuhiu kurre nuk do te benin nje marrezi te tille. Jo vetem kaq, por Kadri Osmani i cytur prej Besnikut te tij udbash ka radikalizuar kerkesat duke formuar Partine e Luftes, nje parti majtiste, maoiste dhe duke emeruar marshall Adem Demaçin qe ishte ne burg…

Per kete poshtersi te pashembullt Kadri Osmani kurre nuk ka dhene sqarime.

Do te deshiroja ta di pse Kadri Osmani ne vend qe te merret me lufte kunder 99% te shqiptareve nuk denoncon publikisht udbashin kriminel, Behxhet Mehmeti, i cili tash se fundit qendron edhe prapa arrestimit te 9 djemve te Lugines se Presheves te akuzuar per « krime lufte ». Ai eshte deshmitari kryesor i mbrojtur ne ate proces politik monstruoz.

Pse ky tradhtar i kombit nuk eshte denoncuar deri me tash eshte faji i Kadri Manit.

Do te vije dita kur populli i Kosoves do te kerkoje llogari per keto poshtersi

Por nuk eshte çudi, sepse renegati Akdri Osmani deri tash I ka nderruar lavirisht te gjitha fete, te gjitha partite, te gjithe shoket dhe te gjithe miqte.

----------

O pseudonjeri, një Isa Kstrati është dëshmor i vrarë nëluftën e UÇK-së, e ti si derr e përdor emrin dhe andesën elektronike “Isa Kastrati (hogoshti1981@hotmail.com)” të

dëshmorit!?!

Or llapaqen, kujt ia paske dërguar atë artikull!?! Po ne lypim me qiri e me pishë artikuj të tillë, e të mos i kaskemi botuar!?!
Paçka se unë vetëm i dërgoj, tjetërkush i boton apo nuk i boton. Revistën në 4/2009 ekemi botuar pa asnjë biografi dëshmorësh, që kemi botuar rregullisht, ama ja tash nuk patëm.

Ama për mosbotimin e një artikulli, reagimi bëhet ndryhse, jo me sharje pre rrugaçi, o pis e pizeveng.

Nëse është kjo adresë e ndonjë Soqate, Shoqata di ta zbulojë shpifarakun e ndytë: e çfarë logjike ke përdor, o mjeran: më qenke drejtuar mua që ta botoja artikullin tënd, dhe po të ishte botuar artikulli, unë do tëshpëtoja pa më shpallë ti spiun, por pasi artikulli nuk qenka botuar, “logjka” jote prej qeni, paska ardhur në përfundim se unë nuk e paskësha botuar nga frika!?!

Dil bre sheshit, o kurvë femroreapo kurvë mashkullore që fshihesh si një lavire e ndytë.

Kurse Behxhet Memetin që njoh unë, ka qenë veprimtari më i devotshëm, dhe unë nuk e di për “spiun”: po ti përse nuk e nis procedurën!?!

“Pse ky tradhtar i kombit nuk eshte denoncuar deri me tash eshte faji i Kadri Manit.”- po si e paskam penguar unë denoncimin, or lavir!?- denoncimet bëhen nga kushdo: po kush hamamin je ti o mjeran që më ngakoke “me faj”-pa faj!?!

Or ti mi i fushës e këlysh i arushës, o gjysmanalfabet, shkelës i alfabetit tonë të shenjtë, të larë në gjak përgjatë shekujve!!

Reagmt-komentet te zemrashqiptare i boton Gëzim Marku: do ta pyesim me çfarë poste e ke dërguar?

Dhe nëse nuk t'uka btuar, ti llpaqen paske guxim të shprehësh: „E kam dergu te Zemra shqiptare, ma mire me thane te Kurvat shqiptare”!?!

“ardhur koha qe edhe per vrasjen e tyre te flitet pa dorashka.”- o ti o pis e flliqan e qyqan: si po fliske pa dorashka, eme maskë mbi fëtyën e pafëtyrë-mënyrë!?! Po ti çfarë rofesioni ke: Kadriu si naiv paskësh rënë në grackë të një spiuni, dhe UDB-a nuk e mbylli si bashkëpunëtor!?-në cilin rast ke gënjyer: që unë isha „naiv“ apo „spin“ u UDB-së!?

Ke me ra në hudnlesh, vetëm nëse arrijmë të të zbulojmë.

Turp e ndot sot e mot.

 -------------------------

 

''Lut Luta 

hogoshti1981@yahoo.de

Leter e hapur Kadri Os(man)it


U bene 26 vjet nga vrasja e Rexhep Malajt dhe Nuhi Berishes.

Ju keni qene aty ne momentin e rrethimit dhe vrasjes se tyre. Ju keni qene ne kontakt me te dy heronjte e kombit, edhe ne muajt para vrasjes se tyre.

Pse kurre nuk keni dhene sqarime se si jane zbuluar ata? Pse keni heshtur si peshku?

Sepse jeni fajtor i drejperdrejte i zbulimit dhe i vrasjes se tyre.

Nuhi Berisha ka jetuar 4 vjet ne ilegalitet te plote, eshte sjellur prane hundeve te Udbes dhe kurre nuk kane mundur ta zbulojne.

Vetem disa jave pasi eshte takuar me Ju, ai eshte zbuluar dhe eshte vene ne percjellje..

Sipas deshmive kjo ka ndodhur keshtu :

UDB, duke ditur se Ju jeni nje person me emer, por mjerisht per familjen tuaj dhe per Kosoven, krejtesisht abnormal e imoral, ua ka servuar Behxhet Mehmetin nga Turia e Bujanofces, te cilit Ju i keni vene pseudonimin Besniku!

Ju ate e keni futur ne berthamen e Organizates dhe permes tij Udba ka udhehequr me ju dhe me ata qe kishin fatin e zi te besojne ne ju.

Ju, me udhezimet e Besnikut te Udbes keni formuar Partine e Luftes. Nje organizate komuniste-maoiste. Ne kundershtim me çdo norme te ilegalitetit dhe te organizimit politik ju keni emeruar veten si Stalini shef te « Partise se Luftes » dhe u keni dhene grada te tjereve deri edhe mareshal !

Nuk ka turp me te madh per nje levizje ilegale se sa te merret me keso marrezish.

Qellimi i ketij organizimi te Udbes ka qene :

- komprometimi i Levizjes Ilegale te Kosoves, e cila tashme ishte profilizuar qartazi si Levizje e paster Kombetare e propërendimore dhe ju donit ta benit Levizje me ideologji Komuniste maoiste-enverhoxhiste;

- zbulimi, vrasja dhe arrestimi i kuadrove te saj me te mire. Me një fjalë shkatërrimi i Levizjes ilegale, si truri dhe kurrizi i qëndresës në Kosovë

Keshtu dhe ka ndodhur : Jane vrare Rexhep Malaj e Nuhi Berisha, nje muaj me vone Bajram Bahtiri, jane arrestuar me qindra atdhetare te flaket si Enver Topalli i ndjere, Sejdi Veseli e shume djem e vajza te zgjedhur qe me vite kane vepruar ne ilegalitet dhe Udba nuk ka mundur t?i arrestoje derisa keni dalur ju, Kadri Os(mani) dhe i keni mbledhur prej te parit e deri te i fundit. Natyrisht se i keni kursye shoket tuaj marksist leninist Gjabir Morinen dhe Hylmi Reqicen qe pas nje viti t?i mbledhin edhe te tjeret dhe t?i tretin neper burgje.

Ju jeni fajtori kryesor per arrestimin dhe torturimin çnjerezor te mbi 1000 djemeve e vajzave me te mira te Kosoves brenda dy vitesh (1984-1986)!

Kam kaluar vete neper ato tmerre : çdo gje qe kishim bere me Nuhi Berishen, Udba nuk dinte asgje ; kjo edhe me ka shpetuar. Nderkaq çdo gje qe dinit ju dhe Gjabir Morina Udba e dinte sikur te kishte qene me ne! I kam degjuar me veshet e mi njerezit duke mallkuar momentin qe i ka takuar me Kadriun dhe me Gjabirin?

Pyetja ime eshte konkrete :

Pse ju, Kadri Os(mani), qe, duke u fshehur prapa Figures Madhore te Ibrahim Rugoves, nuk keni lene shqiptar e shqiptare pa e share me nene e me babe, pa peshty mbi te burgosurit politike me eminente te Kosoves, mbi personalitetet me autoritive politike e kulturore shqiptare (Ismail Kadaren !!!), mbi nacionalistet me te vendosur, por kurre pena juaj e ndyre nuk ka denoncuar Behxhet Mehmetin, spiunin e rrezikshem, i cili tash tre dekada rresht, fale tipave imoral si ju, i djeg si gace dhe i shkaterron nga brenda shqiptaret?

Ju e dini shume mire se Behxhet Mehmeti ka dore te drejtperdrejte ne arrestimin e dhjetra djemeve te Lugines se Presheves vitin e kaluar gjoja për « krime lufte »?

Po ju pyes : pse nuk e keni denoncuar ? Nderkohe qe nuk keni lene mik dhe familjar tuajin, perfshi ketu dhe vajzen tuaj, pa peshty mbi ta. Pse nuk e keni denoncuar kurre Hylmi Reqicen e Gjabir Morinen, pashallaret aktual te Ferizajit, njerezit kryesor te Shikut famekeq qe para, gjate dhe pas luftes kane vrare me qindra shqiptare vetem pse nuk kane menduar dhe nuk mendojne si ata, i kane vrare vetem pse ishin atdhetare e demokrate!? Nderkaq ne Lugine, me logjiken e tyre staliniste e kane sabotuar luften me te gjitha mjetet dhe jane perpjekur dhe perpiqen vazhdimisht te na perçajne.

Kadri Os(mani), ju paralajmeroj se ne momentin e pare, kur drejtesia e Kosoves te jete drejtesi e nje vendi te lire e demokratik, kur ajo nuk do te jete e perbere dhe e ndikuar nga shoket tuaj e te Besnikut te Udbes si Hylmi Reqica, Nazim Bllaca etj, do ngreme padi penale kunder jush per te gjitha keto qe permendem.

Nuk do te ngreme padi penale vetem si njerez e familje te demtuara drejtperdrejt, por parasegjithash si shqiptare, sepse keni demtuar me vetedije Luften tone per Liri.

Nderkaq kur te perfundoj ky proces i tmershem, permes te cilit jane demtuar rendshem dhe shkaterruar permbi 50 familje, te jini te sigurte se do te vime te shtepia juaj ne Prishtine dhe do t?ua gjuajme deren me gure, siç kane bere moti jevrejte me gjakprishesit dhe bukeshkelesit e tyre. Jo vetem me gure por edhe me copat e djepave qe na i thyen biashet me foshnje ne to.Kur jemi betuar 5 te rinj e te reja, ne pranvere te vitit te lavdishem 1983, para Kolosit te Kombit, Nuhi Berisha, ai na ka nxjerr perpara Flamurin dhe fotografite e Skenderbeut dhe Hasan Prishtines? Ndersa ne kemi recituar se bashku keto fjali :

Per komb e per Atdhe ; do t?vdes si me le !

Po e shkela betimin; e marrsha denimin!

Mos harroni, se kete betim Ju personalisht me Gjabir Morinen e keni shkerdhyer duke e zevendesuar fotografite e Skenderbeut dhe Hasan Prishtines me ato te Stalinit dhe Enver Hoxhes. Madje keni shkuar edhe shume me larg, kur nga ballina e Zerit i Kosoves iu hoç citati i famshem i Jusuf Gervalles : « Ne balle te ketij populli dhe te kembet e ketij populli, flijimi dhe vdekja do te na vijne si dhurata me e mire ne gjithe jeten » dhe ne vend te tij keni vene parullen komuniste : Proletare te te gjitha vendeve bashkohuni!

Kur e kemi pare Zerin e Kosoves te shkerdhyer keshtu, na eshte dukur se e keni rremih me kazme Vorrin e te pavdekshmit Jusuf Gervalla!

Ndersa tash, per te fshehur gjurmet jeni konvertuar ne « antikomunist » !!!

Ju qe i shkruani letra te hapura publike edhe gruas tuaj, me te cilin fleni dhe zgjoheni ne nje shtrat, duhet me qene njeri teper i lig, por jo i çmendur siç perpiqen t?ju arsyetojne ata qe dikur i keni pasur shoke dhe perkunder kafshimeve prej qeni qe ua beni, sa here ju ipet rasti  e mundesia, akoma ndiejne dhembje per ju. Ne dy-tri ndeja, ku isha vete prezent, jam bindur se ju nuk jeni i çmendur, sepse me nje sistem udbashi, nuk late aty njeri qe ka dy vlera, e sidomos ata qe kane dhene çdo gje per Kosoven, perfshi jeten dhe familjet e tyre, pa i perqeshur e pa i share.

Aty jam bindur se ju nuk jeni i çmendur, por po kryeni nje mision, nje mision te lig : komprometimin e burrave dhe grave me te mire te Kosoves ; tehu juaj drejtohej sidomos drejt atyre, pa sakrificat e te cileve Serbia kurre nuk do te ndiqej nga Kosova!

Duke shfletuar pshtymnajen tuaj hasa edhe ne nje fjali, qe ua drejtoni shpesh ne letrat pa pergjigje djemve e vajzave me te mire te Kosoves :

Turp e ndot!

Jete e mot!

Persianet e lashte e kane thene me te drejte se çdonjeri ne rrasen e vorrit te tij e shkruan epitafin e vet.

Do te shihemi, ky eshte vetem fillimi.

Isa Hogoshti

PS.

Ju do te thuani pse s?po e ve emrin? ; Nuk po e ve per arsyen e thjeshte : sepse nuk jam laperdhar si Ju me besniket e Udbes, qe nuk keni lene betim, buke, fe, ideal e shok pa shkele mbi te. Une vazhdoj te jetoj ne trojet e te pareve ne Luginen e Lavdishme te Presheves, duke e mbajtur me shume te tjere ne shpirt e ne mendje, te pa shkelur e te paperlyer Betimin qe e kam dhene para Nuhi Berishes!

Dhe  veç vdekja mund te me ndale mua dhe ata me te cilet perpiqemi nate e dite. Dijeni ju dhe Besniket e tuaj! Nuk do te mund ta varrosni as ju dhe as besthyesit tjere idealizmin qe kane mbjelle me gjak ne keto trojeHasan Prishtina, Idriz Seferi, Rexhep Mala e Nuhi Berisha me shume te tjere!

Per ta ushqyer kurreshtjen tuaj policore, ju njoftoi se nuk e kam vjedhur as emrin, as mbemrin:

Nuhi Berisha, per shkaqe konkrete qe i dinte ai dhe çdokush qe ka diçka ne koke, kur ende nuk i kisha mbushur 17 vjet, ma ka dhene emrin e luftës, ISA, ne diten qe e kam dhene betimin ne vendlindjen e Rexhep Males, ne Hogosht!

Gjithe jeten e kam mbajtur dhe do ta mbaj me nder!''
 --------------------------------------------------------------------

Or mjeran ''Lut Luta“- lubia! 

„Sipas deshmive kjo ka ndodhur keshtu :“- në këso rastesh vëllezërit e Adem Demaçit thonë: takomi moga brata lažova! (për vëllain tim rrenacak!), nga i more ti ato „dëshmi”, dhe a je ti një bir fisit apo një bir pisit!?!

Ti që del herë Lut Luta e herë me emër embiemër të dëshmorit Isa Kastratit, që ti me paturpësi e paske bërë- nofkë!- qenke një llapaqen: “O qeni plak”- si po e fillon bisedën me mua, ti or pis!?- dhe  mos i përmend emrat e shokëve të mi dëshmorë Rexhep Mala e Nuhi Berisha, dhe as emrin e bashkëveprimtarit tim të mirënjohur, zotni Behxhet (Bajram) Mehmeti, me pseudonimin- Bujari, e jo me ato që ia vargon ti, or pis.

“Ju qe i shkruani letra te hapura publike edhe gruas tuaj,”- ku dhe kur i paskam shkruar letra “të hapura publike” gruas time!?!

Ja se çfarë kam shkruar:

 

 

  Bashkëshortes time sa reale po aq legjendare - zonjës

   Shukrije Bunjaku- Mani, për: trimëri të pashoqe,        

madhështore, e jashtëzakonshme, qëndresë e forcë

                  titanike e pastërti zenitore.

 

                                                                  Autori

 

 U bene 26 vjet nga vrasja e Rexhep Malajt dhe Nuhi Berishes.

Pse kurre nuk keni dhene sqarime se si jane zbuluar ata? Pse keni heshtur si peshku?”-o analfabet-kaçubet!! Or rrenacak-burracak-mburracak-frikacak, 4 herë- cka!!!! dhe me maus po t’i klikoj sytë e ballit, or i biri i haramit, e kurrë i hallillit, ty të plasshin të dy dritat e të dy syve të ballit!!

-enda pa dalë nga burgu, ilegalisht e kam nxjerrë artikullin dhe është botuar te “Bota e re” kunër një serbi “përfaëquaes” i Serbisë për Kosovë!

-Sapo jam dalë nga burgu më 1991, kam dhënë Intervistë; „Zëri“ 14. IX. 1991:

 

SI U VRANË REXHEPI E NUHIU?

 

ZËRI: Për të mbetur ky projekt i parealizuar, arrestoheni në momentin kur vriten Rexhep Mala e Nuhi Berisha. A mund të na e përshkruani këtë akt tronditës pak më hollësisht kur dihet se u burgosët ende pa e bërë një vit jashtë burgut?

 

OSMANI: Aktin tronditës të 11/12 janarit 1984 do ta ndaja në katër pjesë përbërëse: 1. Ilegalët bënin jetë gjysmëilegale, 2. Shokët e punës i kishim në burg dhe punonim me të rinj fillestarë, ku bënin gabime elementare në një rreth të papërvojë, 3. konspiracioni mes nesh ishte i tepruar... Rrethi i papërgatitur bënte që ta humbnim besimin dhe të dilnim e t‘i kryenim punët vetë. Ca të rinj që kishin shkuar te babai i Rexhepit, xha Mehmeti dhe, kishin kërkuar që përmes familjes t‘i mbajnë lidhjet  me të në burg, më pas, kur u lirua Rexhepi, as që vinin ta kontaktonin. Tjetri shkon te xha Mehmeti dhe i thotë se për çdo rast Rexhepi mund të strehohej te ai, por i ra pishman dhe nuk e mbajti fjalën (fjala është për Dr. Fehmi Rexhepin, historian!). Rexhepi e Nuhiu jashtë Prishtinës mund të gjenin strehim, por ata nuk donin të largoheshin nga qendra dhe nga puna dinamike. Të shtoj këtu se unë nuk isha në ndërkohë në ilegalitet. Një banesë patën siguruar dhe mund të shkonin më 13 mars 1984, pasi të kryheshin vizitat e gastarbajterëve. Fatale ka qenë që Rexhepi nuk më ka treguar se ka pasur lidhje me Zija Shemsiun dhe grupin e tij të arrestuar në fillim të tetorit 1983 në Beograd. Prej atëherë ne paskëshim punuar fare në sy të organeve policore. Dhe natën e fundit kam shkuar te Sejdi Veseli dhe i kam thënë: I kemi dy shokë në rrezik, na nevojitet një Banesë?- Sejdiu më ka thënë:„Një javë këtu, një javë aty, një javë atje“. Pasi kam dalë nga shtëpia e Sejdiut, kam hetuar se po më përcjellin agjentët, dhe me të hyrë në banesën që duhej ta lëshonin, Rexhepit e Nuhiut iu kam thënë: „Shokë, më kanë përcjellë dhe banesa është e komprometuar“. Meqë s‘kishim vend tjetër, shkuam te Sejdiu, por ai as na mbante as na mërzente!? Në ndërkohë ka hyrë vëllai i tij dhe ka treguar se një grup policësh po qëndron përpara dyerve. Sejdiut nuk i luajti çehrja. Na këshilloi me gjakftohtësi se mund ta kalojmë gardhin e romëve dhe u bë. Rexhepi më tha të rri aty, se nuk mund të ikja me ta, po unë, pa hamendje, u nisa pas tyre, nga që në atë situatë nuk do të rrija më as për çmim të jetës. Në gardhin me thera e me llamarina, e pata prerë cazë pëlqyerin dhe më rridhte gjaku. Nga kjo është përhapur fjala se kam qenë i plagosur. Nuhiu ka kapërcyer i pari e pastaj Rexhepi më priste majë murit të lartë. Më Kapi për gëzofi, po unë rrëshqita dhe rashë lëmuq. Pas një pushimi të shkurtër, u ngrita  dhe edhe një herë provova ta kapërceja murin, duke futur këmbën thellë në mur, nga ku ishte e nxjerrë një tullë. Tentova u gjenda majë murit, po shokët nuk i gjeta dot. Disa qenë e minukë më ndiqnin dhe u bë potere e madhe. Kam shkuar te gardhi në jug dhe kam vërejtur se ka policë. Desha të shkoj kah lindja e të dal më hekurudhë. Atje dyert e llamarinta të mbyllura, dhe në ndërkohë kanë dalë e më kanë rrethuar romët me thika e sëpata. Në atë moment e lutja zotin që të vijë policia e të shpëtoja nga romët! Romët mendonin se jam hajn. Më Futën në korridor të një shtëpie dhe pas pak erdhën policët. Me vete kisha një bombë „Kragujevkë“. Do ta aktivizoja po të vinin udbashët. Po ata erdhën pasi më çarmatosën milicët dhe më futën në veturë. Kështu u kuptua se shokët kapërcyen murin e vdekjes, ndërsa unë ngela në kthetrat gjakatare të kriminelëve. Në ndërkohë e kishin arrestuar edhe Sejdi Veselin. Të shtoj se kur ia kemi filluar punës, Rexhepi ka qenë luftëtari më revolucionar. Kushdo që ta legjitimonte, atypëraty do ta hante plumbin në ballë. Ata të dy i kanë pasur revolet „Zig“ me nga 100 fishekë.

-Pastaj ju kam dhënë intervista: “Dritës”, “Republikës”, “Kombit”, “Abanian Herald”, “Radio-Suedisë”, “Radi-Shafhauzenit”... por ti or bektesh, a ke sy dhe a ke vesh!?! Dhe po të zbulova, ke ra në hundlesh!

--------------------

 

Qe çka u ba sot!?

Von:

agim gashi (sharkia_323@hotmail.com)

Gesendet:

Freitag, 15. Januar 2010 03:17:18

An:

kadrimani@hotmail.com

 
 
Gëzim Marku:A e dini se Kadri Mani ka vuajtur 17 vjet nëpër burgjet serbe?

A e dini se pse është dënuar?

Vetëm imagjinoni se çdo të thotë.

Kadri Mani është dhe do të mbetet një ndër prijësit e asaj që gëzoni 

sot, Lirisë.I dashur Selim, ke dhënë një kontribut të çmuar në Zemra Shqiptare me shkrime 100%  kombëtare dhe të jam shumë mirënjohës, por ky angazhim i yti është dëshpërues.

Duke ju kërkuar ndjesë për shqetësimin, ju përshëndes të gjithëve.Gëzim Marku

ISA MULAJ <isa.mulaj@gmail.com>: Ne shqiptareve na ka ardhur nje kohe anarkie te cilen Fan Noli para shume vitesh e kishte treguar, dhe ajo anarki duket se ka mbetur e njejte edhe sot.

Ne vijim po ua dergoj verejtjet e Fan Nolit per anarkike kryesore shqiptare.

Tekstin e kam gjetur ne internet dhe te njejtin po ua percjelli. Ia vlen te lexohet dhe analizohet mire.

Shume te fala

Isa*Pesë anarkitë shqiptare*Fan S. NOLIE para. Anarkia fetare: Katër fe të ndryshme që nuk kanë zënë rrënjë në zemrën e një populli pagan.E dyta. Anarkia sociale: Këtu s\'ka as klasë (të lartë) bejlerësh, as klasë bujqish, as klasë borgjezie. Këtu bujku është më bej se beu dhe beu më bujk se bujku. Kemi një shembull të bukur për partinë popullore e cila mbahet sot në fuqi prej bejlerëve nga oxhakët më të vjetër, kurse anëtarët e saj lëvdohen se kanë shpëtuar prej bejlerëve.

E treta. Anarkia morale: Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret

dobësohen, qullosen dhe ndërrojnë formë e ngjyrë dita me ditë si në

kaleidoskop. Këtu ambiciet janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të

gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha.

E katërta. Anarkia patriotike: Këtu brenda një dite si me magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhej ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose ata që janë puthur me andartet e i kanë ndihmuar shenjtërojnë anë e mbanë Toskërinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtor e të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurt që të nesërmen do të prokllamohet patriot i madh.

E pesta. Anarkia e idealeve: Këtu idealet e shtrembëra, të errëta e të

mumifikuara të Fanarit e të Buhares përfyten e përleshen në një luftë për jetë a vdekje me idealet më të gjalla më elegante e më të nderitshme të Perëndimit. Na mungojnë vetëm idealet e antropofagëve. Po për të zënë vendin e tyre kemi kolltukofagët, krimba të verdhë me kokë të zezë, që rriten me plagët e infektuara të Shqipërisë në lëngim, këpuseh që mund t\'i copëtosh, por jo ti shqitësh nga trupi që kafshojnë dhe thëthijnë. Herodi tregon se në

betejën navale të Salaminës, një athinas kapi një anije persiane me dorën e djathtë e s\'e lëshonte, gjersa ia prenë; atëhere e kapi me dorën e mëngjër, ja prenë dhe këtë, atehere e kapi me dhëmbë e s\'e lëshoj gjersa i\'a prenë kokën. Sikur të ngjallej Herodi përsëri do të shikonte që kolltukofagët tanë janë më të fortë se ky trim legjendar i vjetërsisë antike. Që t\'i çqitësh këta tanët nga kolltuku duhet të preç jo vetëm duart e kokën po dhe këmbët e trupin.2010/1/14 agim gashi <sharkia_323@hotmail.com>Agim Gashi*Çmenduria nuk ka fund!*Miq të dashur, pa u hap shumë në këtë propogandë të ndytë kundër Kadri Mani, marr guximin të shkruaj mendimin tim rreth Kadriut dhe veprimtarisë së tij letrare dhe patriotike. Ju dikush që sot e sulmoni Kadriun, dikur kur Kadriu hante në pjatat e palara të burgjeve serbe, keni ngrë me një sofer në pjata porceloni me armiqët e popullit. Eshtë çudi pse sulmohet ky njeri dhe pse kërkohet me çdo kusht koka e tij!!! Dihet mirëfilli se Kadriu i ka disa rrebe të tija, një kokë e cila nuk është edhe e butë, një kokë që ka dëshirë të sulmoj ndokend por jo gjithmonë pa arsye, andaj dikujt nuk i pëleqn kjo dhe gjuhet në sulm. Mbrojtja më e mirë është sulmi! Më vjen keq për disa njerz që bien

në grackat e atyre spiujve që edhe në emër dhe email të dëshmorëve mundohen ta diskreditojnë njeriun i cili punon pa ndalë për të mirën e kombit ashtu si di, mirë apo keq ai punon dhe nuk ndalet. Duke marrë parasysh vitet e burgut që ka kaluar Kadri Mani në kazamatet sllave, është dobësi tani të kërkohet linçimi i tij sipak kutit sllav me metoda udbeske të cilat dikush i ka hangër me shpinë e dikush ka hangër nga to!!!!

Ta sulmosh Kadri Manis se ai gjoja ka shumë nofka dhe është kundër Ibrahim Rugovës e Nënës Tereze, jo që është çmenduri por edhe një budallallëk që nuk lahet as me ujin e Drinit! Fundja sa është Kadri Mani "kundër" këtyre dy figurave ai e ka treguar me vepër duke ua shkruar që të dyve nga një libër, duke u shkruar poezi e artikuj. A nuk është absurde tani të sulmohet njeriu i ilegalës së orëve të para duke rënë në grackat e udbashëve dhe spiujve ordiner. Si mund ti besohet një letre të një personi i cili shfrytzon emailin e dëshmorit të kombit dhe emrin e Tij për ta diskredituar njeriun.

Por më absurde më duket se si bien njerzit në grackat e të tillëve?!

Këto përqamje të cilit do prej nesh nuk qojnë në rrugë njerzore,  civilizuese e as patriotike. Njerëzit që në shpirt kanë vetëm kahjen e grindavecit nuk mund të jenë njerëz normalë e as të punojnë dhe veprojnë për të mirën e kombit e atdheut. Toleranca është virtyt të dashur miq. Falja e rritë njeriun dhe e bë atë me plotkuptimin e fjalës njeri. Kujtoni pajtimet e gjaqeve të vitit ´90-të. Cilët ishin heronjët e atij aksioni? A vallë mos ishim ne që vraponim odë me odë e fshat më fashat për të pajtuar? Jo të dashur miq! Heronjët ishin ata që falnin se po mos të falnin ata ne do kishim bredhë së koti.

Andaj aperloj tek të gjithë Ju të dashur miq: Bëhuni tolerant, falni gabime, falne mikun, mos shiqoni të nxirrni dhjam nga pleshtat për ta dikredituar njeriu që dha për atëdheun aq sa nuk pati më. Mos u besoni njerzëve anonimusa, me adresa të rrejshme, me emra të huaj sepse fundja armiku është duke punuar të na përqaj bile më shumë se kurrë. Ata e dinë se përqarja e njerzëve që shkruajnë dhe ngrisin zemrën shqiptare është fitore e tyre, e atyre që na vranë e torturuan, atyre që na hodhën tritole edhe në shtëpija e në shtretërit e fëmijëve tanë.

Me shpresë se njëri tjetrit do i kërkoni falje, do ia shtrini dorën si vllau-vllaut JU përshëndes duke Ju sugjeruar për maturi njezore e civilizuese. Qumshti kur gufon ai derdhet dhe qelbet nga djegja!

Me rrespekt Agim Gashi-Gjermani

------------------------------From: selimhasanaj@hotmail.comTo: halilxani1@hotmail.com; puhiza@hotmail.com; bajrushi2000@yahoo.com; ademgjurgjeviku@hotmail.com; sharkia_323@hotmail.com;  ilirdardani@hotmail.com; bakiymeri@yahoo.com; shpat01@hotmail.com;

isa.mulaj@gmail.com; admin@zemrashqiptare.net; xhb1511@hotmail.com; frrokkristaj@hotmail.com

Subject: FW: Leter e hapur Kadri Os(man)it

Date: Thu, 14 Jan 2010 11:30:58 +0100Mirë dita miq të nderuar

Ja po jua shperndaj këtë leter që së pari më erdhi mue e pastaj pasi u pergjigja mora edhe këtë pergjigje nga derguesi.

Unë jua dergojë juve jo per të ba propagandë dhe kampanje kunder Kadri Osmanit, por thjeshtë per shkakun se permbajtja e letres mue më bind bukur fort në faktin se kush ishte , kush është dhe kush do të mbetet Kadri Osmani.

Mshifet mas emnit të Dr. Ibrahim Rugovës , a në realitet besojë (sado që asht veshtirë të argumentohet) se Kadri Osmani qendron prapa shumë anonimusve maskarenj të faqeve të internetit, bile edhe mbrapa atyne që vjellin vner dhe shpifje kunder figurave të Shejta të dr. Ibrahim Rugovës, Nanës Tereze, Gjergj Kastriotit e sa e sa figurave tjera kombtare.

Asht ekspert per intriga dhe per të krijue telashe ky njeri tani plakush

matuf që me zor po ja mban paret e faljes së gjenazes imamit të rrethit ku ai jeton.

Ky asht mendim i imi per Kadri Osmanin, sepse kamë pas shumë raste ta shof se kush asht ai. Format se si sulmon dikend, format se si lavdon dikend sot e per tu pregatit tmerrshem me e sha neser, sjellja jofalenderuese ndaj gjithkujt, miqet dhe shoket e ti të dikurshem të sotshem dhe të perditshem, mendimet e djemve të ti, per te, mendimi i meses së ti per te e cila vitin e kaluem në qytetin Askim, në shtepin e Dr. Muhamet Rexhaj ku isha unë me zonjen time, nikoqori Dr. Muhameti me bashkshorten, vëllau i ti z. Haki Rexhaj me bashkshorte dhe z. Xhevat Ramosaj drejtor i Hekurudhave të Kosovës dhe vajza e Avdi Osmanit bashkshortja e z. Xhevat Ramosaj më sulmon mue dhe per rrafsh një orë flet per personalitetin e axhes së vetë Kadri Osmanit.

Sulmin ndaj meje e bani pasi unë per tu tregue i afert dhe per ta hap muhabetin thash se e kamë një mik, një njeri që e respektojë shumë dhe ai asht nga Makreshi i Gjilanit , pra pasi zonja u prezentue vet(ë) e asaj ane, mirpo ajo kërceu si zorra në prush dhe më tha; ishalla nuk po thue per maskarenjin Kadri Osmani.

 Nuk asht interesant të shkruej krejt ato që i tha kjo zonjë, por sado që unë atë ditë e pata krijue një urrejtje per at grue, sot po i jap të drejtë.  Po e ceku vetem një fjali të saj që perafersishtë e kamë fiksue në mbamendje.

" Kadriu patriot, veprimtar, po cfar hamami patriot e veprimtari. Ai në realitet ishte dhe asht një kryefort, nji idiot që shtyn inati me krejtë boten dhe me këtë inati shtyhej edhe me organet e pushtetit dhe kështu me kryeneqsinë e vet e ka shkatrrue familjen dhe ja kemi pa sherrin ai ka tradhtue edhe shoket e vetë vetem per t(‚)u pozicionue vet(ë)pozita, ai i shan miqet dhe  perkrah anmiqet, ka shkatrrue familjen e vet dhe edhe neve tjeret vuejm pasojat e pissjelljeve të ti...."

Neve sot jemi deshmitarë  pra të gjithë ata që lexojnë dhe shkruejn në ZEMRA HQIPTARE.NET se si Kadri Osmani paturpsishtë shkruen artikuj per diken, apo kunder dikujt dhe ata i nenshkruen me emnin e grues së ti, z. Shukrie Bunjaku , ndersa ajo e shkret kurr nuk shkruen sepse nuk e ka as aftësin as interesin per shkrime.

Pershendetje miqësore

Selim HasanajPS: Një sygjerim Drejtorit Gëzim Marku dhe redaksisë. Kishit bë mirë ta botoni letren e këti ish bashkveprimtari të Kadriut.

Nese asht shpifje Kadriu le të mbrohet, nese asht e vertetë ja paft hajrin dhe zoti e marroftë.

Pa të keq jua them se jeni gazeta më e mirë në botë që shkruhet në gjuhen shqipe, por pak si teper e keni simpatik Kadri Osmanin dhe pak si teper ai juve ju dirigjon. Mos po pendoheni ma vonë dhe mos po ndodhë që juve vet¨ti shlyeni të gjitha shkrimet e Kadriut edhe nga arkiva e gazetes.Selim Hasanaj

-------------------From: latifia1982@hotmail.comTo: selimhasanaj@hotmail.com

Subject: RE: Leter e hapur Kadri Os(man)it

Date: Wed, 13 Jan 2010 22:47:25 +0000

I nderuar z. Hasanaj, kte leter e ka shkru nje mik i cili na e ka erguar nje rrethi te ngusht(ë).

Ne e kemi pyetur se a mund ta shperndajme ne adresa te ndryshme. Pasi kemi marr(ë) pelqimin e tij ne e kemi shpernda ne shum(ë) adresa por t(‚)u i seleksionu ato se fara nuk qitet nrruge.

ia kemi dergu edhe adminzemrashqiptare po nuk e kan(ë) botu. Menoj se do te ket edhe letra tjera se Kadrija ka ber dame te mdha. un quditna pse zemra shqiptare lejon qe ni tip si kadri mani me i damtu shqiptaret qdo dit ai e ka venin en burg. qe tash a tesh nhunlesh.

ju deshiroj sukses ne pune e aktivitet.Astriti

-------From: selimhasanaj@hotmail.com

To: latifia1982@hotmail.com

Subject: RE: Leter e hapur Kadri Os(man)it

Date: Wed, 13 Jan 2010 00:58:09 +0100Mirë mbrama zotni bashkatdhetarëE lexova me vemendje këtë leter, dhe kuptova edhe arsyen pse ma keni dergue. Sado që unë nuk kamë aq njohuni as lidhje nga koha e organizimit tonë patriotik të ilegales me Kadri Osmanin, megjithate ato pak informata de ato pak kontakte që kamë pas me familjaret e ti  djemet Rabiti dhe Ylberi si dhe mesa bija e Avdiut vëllaut të Kadriut e martueme me z. Xhevat Ramosaj unë plotsishtë ndaj mendimin me këtë leter tuajen. Dhe kur kësaj i shtojë edhe një fakt se si Kadriu edhe sot e kësaj dite levizë sa me njenin sa me tjetrin dhe të gjithë këta njerez me një biografi të papaster dhe herë herë misterioze, nuk do i luej as pikë as presje kësaj letre që e paske shkrue.

Megjithate unë të kisha preferue ta dergosh në këtë veb. adresë dhe ta bash publike dhe vetem kështu do e merr karakterin e letres së hapun sikur e paske mendue TI. Ja adresa: admin@zemrashqiptare.netUnë kamë pas shumë të bajë me Kadriun në këto 10-15 vitet e fundit, por vetem nga distanca se kurr nuk e kamë takue. Në vitin 2002 isha në Zvicerr dhe e thirra ta takojë, e lam takimin në Cyrih në stacionin e trenit, isha larg nga Cyrihu 150 KM, shkova së bashku me axhen e zonjes time Dr. Haxhi Hoxha dhe djalin tim Petritin , por Kadriu nuk erdhi. Kur e thirra në celular ai nuk u lajmrue, por zonja e ti. Ajo më tha se Kadriu asht plak per me udhtue me tren nga Bern në Cyrih vetem per me u takue me mu.

E kisha si lektor( me imponim të tjeterkujt) në librin tim monografik

"NENGURRA E ISTOGUT" dhe sivjet veres e thirrapromovim të këti libri që pata në Istog , por ai nuk erdh as nuk mu lajmrue. I ikte kontaktit. Unë vetem per hirë të moshes se akuzat dhe shpifjet që m(‘)i ban herë pas heresh në shkrime kurr nuk ja kisha falë por do ja theja brinjet në mes të Prishtines .

Vendos vet(ë) , por po të isha në vend tandin unë do e dergoja per botim këtë leter në këtë said që ta shkrova ma naltë.

Sado që nuk të njoh, po të pershendes si vëlla.

Nga mergimi në Norvegji

Selim Hasanaj i lindun në fshatin Lubozhdë të Istogut

---------------------------

A do të thotë kjo se ti më paske përcjellë si agjent i policisë:” Unë kamë pas shumë të bajë me Kadriun në këto 10-15 vitet e fundit, por vetem nga distanca se kurr nuk e kamë takue”!
As lektor “i imponuar” s’kam qenë: po a di ore faqezi se për lektrimin e një libri jua kanë marrë edhe 600.- euro dhe nuk e kanë prekur me dorë!- kurse unë ta kam lektuaruar me javë pa një lekë, dhe as më ke ftuar në përurim e tash gënjen faqe botës! Por tash Gëzimi e di se si po e  “e dirgjokam”!?! E përsimpati reciproke, SS (esesi) nuk mund t’i fusë hunët prej përçarësi. Ata që kërcënohen janë banditë, unë nuk kërcënohem, por vetëm mbrohem... Selimi në internet është bërë si Buqja e Ilazit në serinë FAMILJA MODERNE!!! Ai intrigantin e paska mik!?- ama Selim llapaqeni më leh si qeni për “pseudonime”- që nuk i kam.From: latifia1982@hotmail.com

To: selimhasanaj@hotmail.com

Subject: Leter e hapur Kadri Os(man)it

Date: Tue, 12 Jan 2010 22:14:40 +0000Leter e hapur Kadri Os(manit)U bene 26 vjet nga vrasja e Rexhep Malajt dhe Nuhi Berishes.

Ju keni qene aty ne momentin e rrethimit dhe vrasjes se tyre. Ju keni qene ne kontakt me te dy heronjte e kombit, edhe ne muajt para vrasjes se tyre.

Pse kurre nuk keni dhene sqarime se si jane zbuluar ata? Pse keni heshtur si peshku?

Sepse jeni fajtor i drejperdrejte i zbulimit dhe i vrasjes se tyre.

Nuhi Berisha ka jetuar 4 vjet ne ilegalitet te plote, eshte sjellur prane

hundeve te Udbes dhe kurre nuk kane mundur ta zbulojne.

Vetem disa jave pasi eshte takuar me Ju, ai eshte zbuluar dhe eshte vene ne percjellje.

Sipas deshmive kjo ka ndodhur keshtu : UDB, duke ditur se Ju jeni nje person me emer, por mjerisht per familjen tuaj dhe per Kosoven, krejtesisht abnormal e imoral, ua ka servuar Behxhet Mehmetin nga Turia e Bujanofces, te cilit Ju i keni vene pseudonimin Besniku!

Ju ate e keni futur ne berthamen e Organizates dhe permes tij Udba ka udhehequr me ju dhe me ata qe kishin fatin e zi te besojne ne ju.

Ju, me udhezimet e Besnikut te Udbes keni formuar Partine e Luftes. Nje organizate komuniste-maoiste. Ne kundershtim me çdo norme te ilegalitetit dhe te organizimit politik ju keni emeruar veten si Stalini shef te « Partise se Luftes » dhe u keni dhene grada te tjereve deri edhe mareshal !

Nuk ka turp me te madh per nje levizje ilegale se sa te merret me keso marrezish.

Qellimi i ketij organizimi te Udbes ka qene :
- komprometimi i Levizjes Ilegale te Kosoves, e cila tashme ishte

profilizuar qartazi si Levizje e paster Kombetare e propërendimore dhe ju donit ta benit Levizje me ideologji Komuniste maoiste-enverhoxhiste;
- zbulimi, vrasja dhe arrestimi i kuadrove te saj me te mire. Me një

fjalë shkatërrimi i Levizjes ilegale, si truri dhe kurrizi i qëndresës në

Kosovë

Keshtu dhe ka ndodhur : Jane vrare Rexhep Malaj e Nuhi Berisha, nje muaj me vone Bajram Bahtiri, jane arrestuar me qindra atdhetare te flaket si Enver Topalli i ndjere, Sejdi Veseli e shume djem e vajza te zgjedhur qe me vite kane vepruar ne ilegalitet dhe Udba nuk ka mundur t’i arrestoje derisa keni dalur ju, Kadri Os(mani) dhe i keni mbledhur prej te parit e deri te i fundit. Natyrisht se i keni kursye shoket tuaj marksist leninist Gjabir Morinen dhe Hylmi Reqicen qe pas nje viti t’i mbledhin edhe te tjeret dhe t’i tretin neper burgje.

Ju jeni fajtori kryesor per arrestimin dhe torturimin çnjerezor te mbi 1000 djemeve e vajzave me te mira te Kosoves brenda dy vitesh (1984-1986)!

Kam kaluar vete neper ato tmerre : çdo gje qe kishim bere me Nuhi Berishen, Udba nuk dinte asgje ; kjo edhe me ka shpetuar. Nderkaq çdo gje qe dinit ju dhe Gjabir Morina Udba e dinte sikur te kishte qene me ne! I kam degjuar me veshet e mi njerezit duke mallkuar omentin qe i ka takuar me Kadriun dhe me Gjabirin…Pyetja ime eshte konkrete : Pse ju, Kadri Os(mani), qe, duke u fshehur prapa Figures Madhore te Ibrahim Rugoves, nuk keni lene shqiptar e shqiptare pa e share me nene e me babe, pa peshty mbi te burgosurit politike me eminente te Kosoves, mbi personalitetet me autoritive politike e kulturore shqiptare (Ismail Kadaren !!!), mbi  nacionalistet me te vendosur, por kurre pena juaj e ndyre nuk ka denoncuar Behxhet Mehmetin, spiunin e rrezikshem, i cili tash tre dekada rresht, fale tipave imoral si ju, i djeg si gace dhe i shkaterron nga brenda shqiptaret?

Ju e dini shume mire se Behxhet Mehmeti ka dore te drejtperdrejte ne arrestimin e dhjetra djemeve te Lugines se Presheves vitin e kaluar gjoja për « krime lufte »…Po ju pyes : pse nuk e keni denoncuar ? Nderkohe qe nuk keni lene mik dhe familjar tuajin, perfshi ketu dhe vajzen tuaj, pa peshty mbi ta. Pse nuk e keni denoncuar kurre Hylmi Reqicen e Gjabir Morinen, pashallaret aktual te Ferizajit, njerezit kryesor te Shikut famekeq qe para, gjate dhe pas luftes kane vrare me qindra shqiptare vetem pse nuk kane menduar dhe nuk mendojne si ata, i kane vrare vetem pse ishin atdhetare e demokrate!? Nderkaq ne Lugine, me logjiken e tyre staliniste e kane sabotuar luften me te gjitha mjetet dhe jane erpjekur dhe perpiqen vazhdimisht te na perçajne.Kadri Os(mani), ju paralajmeroj se ne momentin e pare, kur drejtesia e Kosoves te jete drejtesi e nje vendi te lire e demokratik, kur ajo nuk do te jete e perbere dhe e ndikuar nga shoket tuaj e te Besnikut te Udbes si Hylmi Reqica, Nazim Bllaca etj, do ngreme padi penale kunder jush per te gjitha keto qe permendem.

Nuk do te ngreme padi penale vetem si njerez e familje te demtuara

drejtperdrejt, por parasegjithash si shqiptare, sepse keni demtuar me

vetedije Luften tone per Liri.

Nderkaq kur te perfundoj ky proces i tmershem, permes te cilit jane demtuar rendshem dhe shkaterruar permbi 50 familje, te jini te sigurte se do te vime te shtepia juaj ne Prishtine dhe do t’ua gjuajme deren me gure, siç kane bere moti jevrejte me gjakprishesit dhe bukeshkelesit e tyre. Jo vetem me gure por edhe me copat e djepave qe na i thyen biashet me foshnje ne to.

Kur jemi betuar 5 te rinj e te reja, ne pranvere te vitit te lavdishem

1983, para Kolosit te Kombit, Nuhi Berisha, ai na ka nxjerr perpara Flamurin dhe fotografite e Skenderbeut dhe Hasan Prishtines… Ndersa ne kemi recituar se bashku keto fjali : Per komb e per Atdhe ; do t’vdes si me le !

Po e shkela betimin; e marrsha denimin!

Mos harroni, se kete betim Ju personalisht me Gjabir Morinen e keni

shkerdhyer duke e zevendesuar fotografite e Skenderbeut dhe Hasan Prishtines me ato te Stalinit dhe Enver Hoxhes. Madje keni shkuar edhe shume me larg, kur nga ballina e Zerit i Kosoves iu hoç citati i famshem i Jusuf Gervalles : « Ne balle te ketij populli dhe te kembet e ketij populli, flijimi dhe vdekja do te na vijne si dhurata me e mire ne gjithe jeten » dhe ne vend te tij keni vene parullen komuniste : Proletare te te gjitha vendeve bashkohuni!

Kur e kemi pare Zerin e Kosoves te shkerdhyer keshtu, na eshte dukur se e keni rremih me kazme Vorrin e te pavdekshmit Jusuf Gervalla!

Ndersa tash, per te fshehur gjurmet jeni konvertuar ne «antikomunist»!!!

Ju qe i shkruani letra te hapura publike edhe gruas tuaj, me te cilin fleni dhe zgjoheni ne nje shtrat, duhet me qene njeri teper i lig, por jo i çmendur siç perpiqen t’ju arsyetojne ata qe dikur i keni pasur shoke dhe perkunder kafshimeve prej qeni qe ua beni, sa here ju ipet rasti  e mundesia, akoma ndiejne dhembje per ju. Ne dy-tri ndeja, ku isha vete prezent, jam bindur se ju nuk jeni i çmendur, sepse me nje sistem udbashi, nuk late aty njeri qe ka dy vlera, e sidomos ata qe kane dhene çdo gje per Kosoven, perfshi jeten dhe familjet e tyre, pa i perqeshur e pa i share.

Aty jam bindur se ju nuk jeni i çmendur, por po kryeni nje mision, nje mision te lig : komprometimin e burrave dhe grave me te mire te Kosoves ; tehu juaj drejtohej sidomos drejt atyre, pa sakrificat e te cileve Serbia kurre nuk do te ndiqej nga Kosova!

Duke shfletuar pshtymnajen tuaj hasa edhe ne nje fjali, qe ua drejtoni shpesh ne letrat pa pergjigje djemve e vajzave me te mire te Kosoves:
Turp e ndot!

Jete e mot!Persianet e lashte e kane thene me te drejte se çdonjeri ne rrasen e vorrit te tij e shkruan epitafin e vet.

Do te shihemi, ky eshte vetem fillimi.

Isa HogoshtiPS.Ju do te thuani pse s’po e ve emrin… ; Nuk po e ve per arsyen e thjeshte : sepse nuk jam laperdhar si Ju me besniket e Udbes, qe nuk keni lene betim, buke, fe, ideal e shok pa shkele mbi te. Une vazhdoj te jetoj ne trojet e te pareve ne Luginen e Lavdishme te Presheves, duke e mbajtur me shume te tjere ne shpirt e ne mendje, te pa shkelur e te paperlyer Betimin qe e kam dhene para Nuhi Berishes!

Dhe  veç vdekja mund te me ndale mua dhe ata me te cilet perpiqemi nate e dite. Dijeni ju dhe Besniket e tuaj! Nuk do te mund ta varrosni as ju dhe as besthyesit tjere idealizmin qe kane mbjelle me gjak ne keto troje Hasan Prishtina, Idriz Seferi, Rexhep Mala e Nuhi Berisha me shume te tjere!

Per ta ushqyer kurreshtjen tuaj policore, ju njoftoi se nuk e kam vjedhur as emrin, as mbemrin: Nuhi Berisha, per shkaqe konkrete qe i dinte ai dhe çdokush qe ka diçka ne koke, kur ende nuk i kisha mbushur 17 vjet, ma ka dhene emrin e luftës, ISA, ne diten qe e kam dhene betimin ne vendlindjen e Rexhep Males, ne Hogosht!

Gjithe jeten e kam mbajtur dhe do ta mbaj me nder!
-------------------------------------------------------------
 
O i pandershmi maskara, kur e paske emrin e luftës, ISA, përse ia shtove edhe- Kastrati bashkë me e-mail!?! 

Po të tjerat adresa që i nxjerr si magjistari pëllumbat nga mëngët: latifia1982@hotmail.com, Isa Kastrati (hogoshti1981@hotmail.com), ''Lut Luta 

hogoshti1981@yahoo.de  
Po të mungojnë edhe dy adresa analfabetësh!?- se ti vetë the se keni qenë 5!?
Xhabir Morinën e kam shok të ilegales dhe mik shtëpie; edhe Hilmi Reçicën e Behxhet Memetin i kam shokëtë ilegales. Kurse Nazim Bllacën merrne në shtëpi e ruane për damaz!
“Zërin e Kosovës” e pati nxjerrë Grupi ynë (kurse unë jam Nuni që ekam pagëzuar), por na e patën përvetësuar do të ngratë në mërgatë, ia patën shkrtuar 8 vjet biografinë... e se çfarë kanë bërë me citatin e dëshmorit, Jusuf Gërvalla, ata e dinë.
Ju shpjegova lexuesve, e jo ty llapaqen, as udbashëve të Hogoshtit Shavella-Sermaxha!!
 

LETËR

 

Zotni kadri mani,

Jam i mahnitur për së keqi. Kurrë në jetën time nuk më ka rënë shkrime shpifëse të cilat fyejnë e akuzojnë njeriun se sa këto që lexova nga ata që shpifin kundër teje!... Si e ka guximin, kushdoqoftë, të akuzon dikë për vrasje pa ofruar asnjë dokument apo argument?! Unë personalisht jam pjesëmarrës i demonstratave të vitit 1968 e 1981, çka do të thotë se isha në  rrjedha të proceseve politike në këtë periudhë kundërshqiptare nga ana e regjimit kriminal të Beorgradit. I kam njohur pakëz dëshmorët Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha, njoh edhe dikë nga anëtarët e familjeve të tyre, i kam edhe vendas. Kurrë nuk më ka rënë të dëgjoj nga askush se Kadri Osmani është vrasës i tyre!?

Pse nuk shkruanin dhe nuk flisnin më 1984 kështu, kur ata u vranë, por tani në kohën kur Kadri Osmani nuk do të shoqërohet më me ata të cilët ende vazhdojnë rrugën e marksizëm-leninizmit, enveristo-stalinist!? Problem ky i tyre...

Më 1984 në disa numra të revistës “Zëri i Kosovës” patën shkruar me lavdërim për guximin stoik dhe atdhetar të kadri manit, se si ai qëndronte i pathyeshëm para UDB-së dhe gjykatave jugosllave. Asnjë njeri me mendje të shëndoshë në kokë nuk beson se kadri mani shokët e vet të idealit atëherë i kishte mashtruar... Kur ne e dimë të gjithë se z. K. M. u dënua me burg edhe më 1984 dhe nuk u shpërblye nga armiku, i cili gjithësejt e ka dënuar me 25 vjet burg, nga të cilat i ka vuajtur 17 vjet, me tri përsëritje!!! Dhe sikur të mos të shkatërrohej Pakti i Varshavës dhe të binte Muri Berlinit, kush e di edhe sa vjet burg do t’i vuante z. kadri mani?

Andaj e kuptoj shqetësimin dhe ngarkesat psikike dhe shpirtërore, të cilat ia kanë shkaktuar njerëz të papërgjegjshëm z. K. Mani.

Besoj tek drejtësia zvicëtare se njerëzit të cilët kanë shpifë dhe gënjyer pa asnjë fakt, do ta marrin dënimin e merituar.

 

02.04.2005

Xhafer Leci, Kiesweg 8, D-73257, tel. 07024/805270.- xhafer-leci@web.de