Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Fran Buzhala: Të mos ndalen përpjekjet - Dashurinë për Shqipërinë

| E enjte, 07.01.2010, 10:54 PM |


Hobbes: Njerezit ne kohen time e njihnin dhiaten e vjeter . Atje, ne kapitujt Hiob dhe Jesaja, por edhe ne psalme, permendet nje perbindesh me emrin Leviathan, nje lloj gjarperi apo dragoni, i cili njerezve ua shtie friken dhe tmerrin. Kete perbindesh une e kam perdorur si simbol te pushtetit. Shteti, si pushteti me i larte tokesor perhape friken dhe tmerrin dhe i nenshtron ne kete menyre te gjitha pushtetet e tjera.

TE MOS NDALEN PERPJEKJET - DASHURINE PER SHQIPERINE

Nga Fran Buzhala

Per te kujtuar te kaluaren historike te popullit ton ne periudhash te caktuara kohore ,por qe vazhdojn me shekuj e vite ku me keto qendresa ,ballafaqime ,balleperball qe jan ndeshur me armiqt,ne ate IDEOLOGJIK,RELEGJIOZ, SISTEME TE LLOJLLOJSHME e me gjer.
Ndersa ne anen tjeter shum nga kundershtaret e liris e ,laramanet ,e Puthadoret e pushtetit,qe kan pas ekan raporte te mira me doren e pushtetit nderrojn vetem maskat nga kundershtaret behen engjuj,nga engjujt ,behen ujqer,nga ujqerit behen per pushtet O ZOT te embel te dashur zerin e tyre si i gjarperit ,shenderrohet ne nji ze te bilbilit?
Deshmit tregojn kohrat sjellin fakte nga ekaluara e hidhur ,deshmit e guximit qytetar ,per vujtjet njerzore,kunder administratave te pushteteve ideologjike shtypese ndaj atdheut ton ,dhe kurr nuk duhet ti barazojm politikanet me atdheun ,sepse deshmit ekan deshmua se edhe mund te bijn viktim e krimit e biznisit e klaneve politike e grupacineve ,familjariste,relegjioze,Hajdutet e plehrave!
As nji her heronjet ne te kaluaren se kan ndalur dashurin per Shqiperin per atdheun per bashkimin e Shqiperis etnike,dhe keto sakrifica te heronjeve ia kemi borgj gjakun e tyre mirnjohjet per liri e dashurin e paepur per Shqiperi,sepse vuajtjet e tyre jan dhe kan qen gurthemel per bashkim.
Prandaj edhe shum luftera qe u ben ,qe undeshem me shum dimenzione ideologjik ,relegjioz ,qe shum nga keto ideologji qe pat shum viktima vellavrasese edhe ne luften e dyt botrore ndermjet rrymave ideologjike jo ballist jo komunist qe shum shkuan per te luftuar ne emer kunder fashizmit deri ne viset e kroacis sllovenis eme gjer ku populli yn vuajti me se shumti ne rajon e ne evrope qe perfituan te tjeret nga gjaku i shum deshmoreve .
ATEDHEU ESHTE AMANET I LASHTE QE DATON ME SHEKUJ QE IKA RRENJET NE ILIRI,dhe nji nder ata eshte edhe GJERGJE KASTRIOTI ?SKENDERBEU qe i bashkoi popullin qe priti me LULE .
Dihet se figurat me te medha te pushkes ete pendes pesuan nga keto rryma ideologjike duke i zhvarrosur edhe eshtrat duke u hudhur siq ndodhi nga pernadoria Osmane ndaj GJERGJE KASTRIOTIT ?SKENDERBEU PO ASHTU EDHE NDAJ PJETER BOGDANIT EME VON TE NEJTIN FAT PESOI EDHE GJERGJ FISHTA!
Apo edhe shum tjer ne ket koh qe po jetojm qe populli yn pat fatin te perjetoi shum gjera ,por edhe lufta e lavdishme e ADEM JASHARIT qe sakrifikoi ter familjen dhe ju dha shembull edhe gjeneratave te ardheshme se si mbrohet atdheu e viset shqiptare ,po ashtu JUSUF GERVALLA si testament e gurthemel i REPUBLIKES SE KOSOVES .
Te gjithe keta ekishin dashurin e PAR per atdheun e vet bashkimin e popullit ton .Keta na mesuan qe nga GJERGJE KASTRIOTI ?SKENDERBEU qe nga QERQIZ TOPULLI ,MIHAIL GRAMENO ,ABDYL FRASHERI periudha e RILINDJES KOMBETARE se si duhet bashkimi ,dashuria per atdhe gjeografin e hartes se shqiperis si simbol bashkimi aty ku jeton populli yn.
Ndersa sot ku pretendojm te jemi popull i bashkuar ,keto forca politike na mesojn keta politikan qe jan ne skenen politike shqiptare te kunderten ,ketu bien ndesh ato qe ipermenda me lart ne ket artikull na mesojn GJEOGRAFIN E NDARJES IDEOLOGJIT NE EMER TE DEMOKRACIS SE SKAN ASNJI EDEAL KOMBETAR NJERZOR,na mesojn KRAHINARIZMIN ndamjes qe u deshmua dhe ne zgjedhjet efundit qe nji taktik e till mbizotron ne ter territoret shqiptare apo qeverit shqiptare te korruptuara .Vizitoj qeverisjen etyre ,njerzit duke pritur neper korridore gjyqe ,qe vijn me mijra nga diaspora per nji dokument ku presin me radhe ,me or me dit me jav nga keto pushtete qe sundojn injorantet ,qe nga keto para ne vend te investojn per paqen e femijev ne vend qe te investojn per varferin eshum femijeve varfanjak ateher eshef qfar qeveritarsh e qeverish kemi te mbrapsht ,keta investojn per te bler votat e turpit
elektorale,qe edhe femiu shqiptar ska sigurim shendetsor ,te papun mbi 60% pa sigurime shendetsore ,invalidore qe mrenda vitit me mijra te semur vdesin nga shum semundje KARDIOVASKULARE rreth tremdhjetmije veta ne vit vdesin llogaria del sa nji qytet te shuhet ne vit apo rreth dhjetmijlindje ne vit me pak nga kushtet e mjerimit apo ato te TOMOROVE qe jan te pasherusheme ne kosove si ne AFRIK,eketa investojn ne pallatet e tyre ,tenderet e tyre bizniset e fameshme te tyre qe shum keto skena te varferis i shohim neper media tv ,skena TRONDITESE!
Po ashtu edhe ne Shqiperi ket model shperngulja ne shtetet fqinje ,varferia e madhe ,shum familje me mijra femij vazhdojn te jen te nbyllur nga kanuni i Lek Dugagjinit edhe ne fillim te ketij shekulli MODERN,ku teknolgjia ekomunikimit e liris se mendimit ka arrit kulmin.
Edhe pse keto qeveri pushtete me keso lloj modelesh qeverisjesh qe shum kujt dhe ja ka merzit dashurin per atdheun ne sduhet te ndalemi se rreshturi dashurin per atdhe,ne sduhet ta kethejm kryet mbrapa ,por pa frig te jetojm te lir shpirterisht e adhetarisht,te mos kemi frig as nga politika as nga rrymat Ideologjike as nga Vlora as nga Durresi as nga Shkodra as nga Drenica as nga Dugagjini as nga Tetova apo Bujanovci e Ulqini eta ofrojm edhe QAMERIN se te gjitha jan Shqiperi as nga kjo shoqeri qe eshte instaluar ne kokat e politikaneve ne pushtetin etyre jo me nji vizion te qart politik-kombetar-integrues per njeriun shqiptar te vuajtur me shekuj, ashtu si nuk kan frig popujt e evropes qe jetojn te lir, ate qe seben politika duhet ta bej populli i i thjesht me bujarin etij te lasht arberore.
Sepse disfaten e kesaj shoqerie qe jan terbuar per pushtet qe nuk e kan dhen ende provimin per vendin evet qe vazhdojm te jemi populli me i dikriminuar ne rajon pa liberalizimin e vizave lirin e shprehjes papunesin me te madhe ne rajon krimin me biznis dhe te gjitha nese ben kundershtime do te mbetesh njeri i klases se tret ashtu si ne sistemin titist ku Shqiptaret i shpallke si qytetar te rendit te dyt ete tret edhe pse shum intelktual ikan mendimet largpamese shum nuk guzojn te shprehin mendimin evet sepse pason ligji diferencimi idepolitik e humbin vendin e punes ,sepse si dikur nga nena parti e LKJ dhe tani nga shum parti qe jan te varur shum nga partit ne pushtet ne te kunderten keto forca politike ,DO TA KET MALLEKIMIN E POPULLIT.