E premte, 19.07.2024, 07:36 AM (GMT+1)

Kulturë

Sipas kurorës, kokën - Lajmi

E diele, 16.09.2007, 09:16 PM


Nga Luan Laze
 
Sipas kurorës, kokën

Zëdhënësi i kryeministrit Berisha, këto ditë vuri kurorë në Kishën Ortodokse në Tiranë. Kryepeshkopi, Janullatos, e bekoi këtë martesë. Si autor, i uroj nga zemra të trashëgohet. Ndërkohë po sjell opinionet e dy qytetarëve.
P.S. anëtar i PD-së, thotë:
“Kur Nano ishte kryeministër dhe u nda nga ish bashkëshortja, vuri kurorë në Kishën Ortodokse ku u bekua nga Janullatosi. Rregulli e do që, edhe kryeministri i ri të marrë bekimin tek Janullatosi. Por meqë Berisha nuk është qefli si Nano, të ndahet dhe të rimartohet me ndonjë tjetër, u vendos që të dërgojë në Kishë zëdhënësin e tij. Dhëndëri u bekua, Qeveria u bekua, por edhe Janullatosi bekoi kredencialet për katër vjet të tjera. Djali të trashëgohet, por bashkë me të, edhe puna e Qeverisë shqiptare. Duke vënë kurorën e një zëdhënësi, janë kurorëzuar për disa vjet bizneset e bashkëkombasve të Hirësisë së tij Janullatos”.
P.D. anëtar i PS-së thotë:
“Pas ish kryeministrit Nano, atje u bekua edhe ish ministri i Rendit Igli Toska. Tani, në vend të Berishës u bekua zëdhënësi i tij, në vend të Igli Toskës mund të bekohet Lufter Xhuveli. Edhe nëse nuk do të ndahet apo rimartohet, është i detyruar të verë kurorë në Kishë. Nëse dëshiron të qëndrojë gjatë në koalicionin qeverisës, të ndajë mendjen dhe ditën e dasmës. Të caktojë krushqit, fëmijët, dhe të bekohet. Krushqit, nuk e ka të vështirë t’i gjejë, sepse me ta njihet prej dyzet vjetësh. Janë po njerëzit e tij. Për të mirën e qeverisjes së vendit, politikani duhet të pranojë të bëhet jo vetëm ministër, por edhe dhëndër për herë të dytë. Po me të njëjtën grua. Xhuveli që pranon të bëhet dhëndër me dy qeveri, pse mos të bëhet dhëndër për herë të dytë me të njëjtën grua? Emri i Xhuvelit qarkullon në zyrat e Kryeministrisë dhe në agjensitë e martesave. Kjo do të thotë se nuk ka kohë. Ministri Xhuveli duhet të përgatisë ftesat, të pronotojë lokalin dhe të marrë masën e kokës për kurorën. Por jo masën e kurorës për kokën. Në këtë rast nuk ka sipas kokës festen, por sipas festes, kokën”.
Dy nga PS-ja u bekuan, duhen edhe dy nga PD-ja.
 
Lajmi: kur njeriu kafshon qenin!

Në Egjipt u vranë gjashtë australianë nga një aksident automobilistik.
Ekranet tona plasën duke e dhënë këtë lajm në të gjitha edicionet. Përse na duhet çdo lloj lajmi me aksidente në botë? I ndjek herë pas herë stacionet arabe, dhe nuk kam parë asnjë kronikë nga aksidentet që ndodhin përditë tek ne, si në Katër Rrugët e Shijakut, në Bubq, Tapizë, Bubullimë, apo në Gosë të Kavajës.
Fatkeqësitë e tyre përbëjnë lajm për ne, ndërsa për tonat, as do t’ia dijë njeri! Aksidentet e huaja jepen për të ngushulluar familjet e të aksidentuarve tanë. Mos e çani kokën për ato që ju ndodhin, sepse edhe njerëzit e jashtëm vriten dhe coptohen në aksidente! Kur vriten ato, ju çfarë jeni? Duhet të jesh njeri që të përbësh lëjm. Ju nuk jeni të tillë. Anglezi i mençur ka thënë: “Nuk përbën lajm kur qeni kafshon njeriun, por kur njeriu kafshon qenin”. Deri tani, vetëm ju ka shtypur makina, dhe ende nuk e keni shtypur atë. Kështu që nuk përbëni lajm.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora