Zemra Shqiptare

  https://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: Nji t'humbuni

| E diele, 30.08.2009, 04:42 PM |


Nji t'humbuni

Nga Ilir Dardani

Sa here qi i madhi flet, ti je aty, gati, i mbushun me deshiren e zjarrte: per ta ba t'vogel si veten tande.
Asnjihere nuk e pyt veten tande se kush je?, cka ke ba ti per kombin tand?, cka po i jep tokes qi ke shkelur aq shume vite?
Nji mike, gazetare nga Shqipnia me pat thane njihere: ''Nese kisha shfrytezu nji cast kur i madhi u acarua, une do te isha gazetarja ma e njohun ne Shqipni''!
Cka do tregonte, se edhe i madhi asht njeri dhe ka nervat e tija, sidomos kur ndeshet me njerez te pacipe?! ''Faqja e zeze e vetes tande do te ishe'' - i thashe - dhe mjaftoi qi ta kuptoje se me aventura te ndyra nuk arrihet Everesti intelektual.
Edhe ti i humbuni, qe kapesh pas cdo fjale, si ai qi ngjitet ne kepuce, kerkon me absurditete te jesh dikushi!
Me metoda te tilla askush nuk asht ba dikushi, por ka humbur ekzistencen, sic e humbi komunizmi dhe sic e ka humb osmanizmi (ende per t'u ba).
T'i sulmosh njeriun me te shquar nji kombi (edhe kur asht kombi te cilit nuk i perket) asht njilloj sikur i dhunon varrin humanistes Bojaxhiu.
Te interpretosh gjithcka thote i Madhi sipas deshirave te tua perverse asht poshtersi kafsherore, e cila te zvogelon dhe te hedh ne kandar per t'u peshu me pleshtin, por kur shikon se edhe pleshti peshon me shume se ti atehere te mbulojne dhimbje te tmerrshme truni. Pesha e pleshtit (ose ne kete rast e nenpleshtit) injorohet, por mbetet teper i bezdishem me gjithe vogelsine e tij, prandaj edhe i tregohet se sa vlene.
Per inat te te madhit je ba dashnorja e mjekermorracakut dhe nuk te ban pershtypje qi asht kunder zhvillimit kombtar, qi quen shqiptaret aziatike, qi asht biri dhe baba i dreqit.
Ai shpirti yt eshte i mbushun me mllef per vlerat shqiptare sepse ti je nji antishqiptar i te njajtes shkalle me mjekercjapet e tlinaxhite dhe bani c'asht e mundun te agjesoni cdo vlere qi i ka mbet ketij populli.
Bin Laden i ka sjelle shume gjak botes, por jo asaj shqiptare. Ti je shume ma poshte se kryeterroristi islamik sepse me aq sa ke mundsi e vret te ardhmen dhe predikuesin e se ardhmes se shqiptareve.
Fatmiresisht mundesite e tua per te asgjesuar te Madhin jane zero.
Edhe mundesite per te qene njeri po i humb cdo dite dhe njeriun tend do e shnderrosh ne Majmun dhe do endesh mes parajses se bananeve xhunglore duke klithur homoseksualishem.
Je kritikues i prapambetjes ne teori por ti gjithnji tregon nji primitiv qi asht rritun me kulture antiperendimore, sepse perendimi di se ca asht falja, eshte bote moderne e cila i mbyll disa kapituj. Ti je krejt e kunderta, me primitiv se breshka e para 4000-5000 viteve.
Mbahesh edhe si ''njeri i Krishtit''! Po c'm** Krishti ke ti kur ai falte dhe lutej per torturuesit dhe vrasesit e tij, kurse ti gomar ne katror sulmon engjellin tone shpresedhenes e fytyrzbardhes.
Ti je vete djalli qe mallkon rrezet e diellit dhe mbron shiun e acarte qi e vuajne shqiptaret me shekuj.

Por nuk je i vetem ti. Ka disa si ti qi tregojne shpirtkazmen e tyre: Dikush nga qe na drejton nga perendimi, qyteterimi qe i perkasim, dhe tregon haptas tragjedine islamike te vendit tone, dikush nga qi ishte i Madh edhe ne kohen e komunizmit, dikush tjeter nga qi na asht nga Gjinokastra, dikush nga qi nuk vdiq nga kumunizmi, dikush se eshte pena me e shquar shqiptare e te gjitha kohnave dhe nji nder me te shquarat e botes.

Djalli eshte djall dhe nuk ka nevoje t'i thuash ''shkofsh ne djall''!

***

Shqiptaret kane nevoje te pasurohen shpirterisht e menderisht dhe kete pasuri ta ofrojne per femijet e tyre dhe te gjithe se bashku ta sherojme kete komb plot plage.
Ne nuk mund te humbim, sic e kemi tradite, por duhet te fitojme.
Fitoret kane komandantet legjendare qe prijne. Keta jane Xhaferi per shqiptaret e Maqedonise, Rugova (nuk vdes kurre jo sepse njerezit e medhenj perfaqesohen nga veprat e tyre, brez pas brezi) per Dardanine e Kadare per Shqiperine.  Ecja ne rrugen e tyre garanton drejtesi e jete si te gjithe te tjeret edhe per shqiptaret. Po devijimi? Coroditje, mungese drejtesie, mjerim ekonomik, turp kombetar, Gjarper (jo Dele!) i zi i Europes.
Vete zoti i ka ndare ne tre shtete shqiptaresh dhe ata qe e meritojne te quhen njerez duhet te ecin sipas udhezimeve qiellore te kolosove tane.

P.S. Shkrimi i mesiperm eshte shkruar ne gegerisht (me aq sa di) sepse ai palonjeriu shkruan gegnisht dhe nga qe redaksia nuk me lejoi t'ia permend emrin, zgjodha kete menyre per te treguar se cilin replikoj.