E enjte, 30.11.2023, 05:51 PM (GMT)

Jusuf Buxhovi: Pavarësia e Shqipërisë - Shqiptarët i riktheu në familjen Europiane

Fritz Radovani: Luigj Gurakuqi - Mendime e kujtime

Xhelal Zejneli: Shpallja e Pavarësisë - Akt me rëndësi historike

Lutfi Alia: Irena Kastrioti Skenderbeu, Dukesha II e Shen Pietro në Gallatina dhe Princesha Bisinjano

Qazim Namani: Organizimi i shqiptarëve kundër Perandorisë Osmane gjatë reformave të Tanzimatit 1826-1856

Sabile Basha: Salih Sadiku - Jataku më besnik i Mulla Idrizit në historinë shqiptare

Sabile Basha: Hazir Gjaka - Ideali ynë gjithmonë ka qenë Qëndresa dhe Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Hazir Mehmeti: At Antonio Bellusci, njeriu i madh i kombit

Nexhmije Mehmetaj: Një pasuri e pamohueshme për fëmijët në mërgim

Sabile Basha: Ukshin Kovaçica - Gjithmonë në mbrojtje të lirisë

Ndue Dedaj: Diaspora, shqiptarët përtej shtetit

Diaspora janë shqiptarët e emigruar herët e vonë, në Europë, Amerikë e deri në Australi. Ata që kanë lënë Shqipërinë, Kosovën, trojet e tyre shqiptare në Mal të Zi e Maqedoni dhe janë vendosur me punë e me banim në shtete të tjera. Ata janë ne, kurse ne nuk jemi sa duhet ata, në kuptimin që nuk i ndiejmë ...
Xhelal Zejneli: Letërsia hispanoamerikane Jusuf Buxhovi: Pavarësia e Shqipërisë - Shqiptarët i riktheu në familjen Europiane Gani Mehmetaj: Si u festua para pesë vjetësh 29 nëntori në Shkodër! Frank Shkreli: ''Memorandumi i shqiptarëvet që kanë dalur maleve'' Xhelal Zejneli: Shpallja e Pavarësisë - Akt me rëndësi historike

Qazim Namani: Organizimi i shqiptarëve kundër Perandorisë Osmane gjatë reformave të Tanzimatit 1826-1856 Sabile Basha: Salih Sadiku - Jataku më besnik i Mulla Idrizit në historinë shqiptare Sabile Basha: Hazir Gjaka - Ideali ynë gjithmonë ka qenë Qëndresa dhe Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë Jusuf Buxhovi: 'Zakoniku' i Dushanit – Gurthemel i mashtrimeve të historiografisë serbe! Sabile Basha: Ukshin Kovaçica - Gjithmonë në mbrojtje të lirisë

Skender Jashari: Arabët e territorit izraelit të Palestinës, janë ardhacakë!

Njejtë si çetnikët serb, që glorifikojnë dhe shenjtërojnë “Kosovën si djep i tyre”, ashtu edhe arabët dhe islamikët, glorifikojnë dhe shenjtërojnë edhe territorin e Izraelit, pavarësisht sesi sllavët ashtu edhe arabët, janë ardhacak. Ashtu si sllavët që erdhën në Gadishullin Ilirik, rreth shekullit VII, edhe arabët islamik erdhën në territorin izraelit të Palestinës...
Mihal Gjergji: Shtaza brenda njeriut Fritz Radovani: Luigj Gurakuqi - Mendime e kujtime Lulëzim Shishani: Kur do të bëhet Evropa e Enverit Europa e Fishtës?! Kalosh Çeliku: Përpjekje për një luftë të re në Ballkan Fritz Radovani: Pse vetem Shkodra?! (XXX)

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Lumturie Axhami - Sejdini Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Edison Ypi: Kanga Shkodrane

Përmeti, Korça, Kuksi, Tropoja, Skrapari, Elbasani, Berati, Myzeqeja, bëjnë muzikë të hatashme, kanë vegla muzikore të mrekullueshme, thurin tekste inteligjente me ironira dhe autoironira fantastike, edhe me nënkuptime erotike.Por jo si Kanga Shkodrane...
Prend Buzhala: Strehimorja e poetit Hamza Halabaku: Ky është flamuri ynë Gazmend Freitag: Gjergj Kastrioti – Skënderbeu Eduard M. Dilo & Ilia Dilo Sheperi: Dita e Shenjtë e Flamurit Besim Xhelili: Nëntori i letrave shqipe dhe atdhedashurisë në Vjenë

Pëllumb Gorica: Për te 'Mrizi i Zanave', më shumë se një udhëtim...

Ishte një ditë e ngrohtë tetori plot dritë. Rruga gumëzhinte nga lëvizjet. Nga Lezha deri në Shkodër, në të dy anët e saj, shpalosen pamje të mrekullueshme: fusha, kodrina, toka pjellore të depozituara në mijëra e mijëra shekuj duke bërë të mundur t’u afrojë qënieve të gjalla mundësi ushqimi ku njeriu, si aktor, ka ndërtuar jetesën...
Llesh Ndoj: Festë në fshatin pa banorë Hasan Hasanramaj: Qyteti i Ohrit së shpejti do të jetë një qytet turistik i rangut botëror Pëllumb Gorica: Sërish në Vlorë Ndue Dedaj: Tranga, një nga befasitë natyrore të Mirditës Beqir Cikaqi: Një vizitë për mundësinë e njohjes më afër

Dorian Koçi: Apostulli i shkrimtarisë shqiptare

Një rast i tillë është fenomeni letraro-kulturor e politik Petro Marko që ka shënjuar gjithë skenën kulturore e politike të gjysmë shekullit të kaluar duke na lënë dëshmi të plota me veprat e tij të karakterit të çuditshëm e jo lehtësisht të përshkueshëm të shqiptarit modern. I ndërgjegjshëm se në galerinë e...
Albert Vataj: Lamtumirë Zef Deda! Albert Vataj: Thoma Turtulli, bamirësi i shquar që mbeti pa varr Gëzim Loka: 80 vjetori i rënies së Heroit të Popullit Gjok Doçi të mos mbetet në kalendat e harrimit Ramazan Bekteshi: Lista e hebrejve amerikanë që e ndihmuan Kosovën Albert Vataj: Fikja e një ylli që shpërthen në shkëlqimime malli

Kastriot Dervishi: Shpronësime e burgosje pas 29 nëntorit 1944

"Shpronësimet kanë qenë një histori më vete në atë kohë. Pra, ishte një gjë e zakonshme të bie të flije i pasur dhe të gdhiheshe i varfër. Shtyllat e telefonave ishin bërë vendi ku shpalleshin emrat e atyre që ishin shpronësuar nga shteti. Kam qenë në Qukaj të Shkodrës kur kam parë në një nga shtyllat e asaj lagjeje një si fletë të ngritur në shtyllë me...
Kastriot Dervishi: “T’i shqyenin me duart e tyre” Kastriot Dervishi: 'Zani i Atdheut' - Komunistët luftonin me flamurin e Rusisë Kastriot Dervishi: Shënimet e tollonaxhiut për delet dhe pulat e kooperativistit Kastriot Dervishi: 80 vjet nga formimi i qeverisë së Rexhep Mitrovicës Kastriot Dervishi: Arjan Kullakshi

Zeqir Lushaj: Jetë të gjatë Flamur e Shqipe

Në ball të Arbrit ndritë përjetë,Data e kuqe njëzetetetë (28),E Nëntorit të historisë,Dita e madhe, e Pamvarësisë,Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,Jetë të gjatë Flamur e Shqipe. Ooo…Flamuri i Atdheut,Prush i zemrës së Skënderbeut.Kur t’valvite Ty flladi i malit,Shohim dorën e Ismail Qemalit...
Tahir Bezhani: Kujtim apo përmendore përjetësie, ti o miku im i shpirtit Zeqir Lushaj: Një pasqyrë për të parë vetveten Fazli Maloku: Ndërroi jetë, Gruaja Qëndresë, z. Shukrije Bunjaku - Osmani Aurel Dasareti: Nuk do ta harroj kurrë mikun tim të mirë, Zeqir Lushaj Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë!

Florim Zeqa: Në Rovato themelohet K.F. “Noli Ponteggi”

Ditë më parë, saktësisht më 15.09.2023 nën ombrellën e Federatës së Futbollit të Kosovës në Rovato u themelua Klubi i Futbollit “NOLI PONTEGGI”. Ky klub i futbollit u themelua nga ish dy futbollist të dalluar në Kosovë dhe dy shokë të pandashëm edhe në emigrim, Arbër Llugaxhiu dhe Faton Berisha...
Enri Zholi: Forald Hoxha - Partizani më formoi si portier, futbolli është jeta ime Sylejman Morina: Arbnesha Lara Nikpali, ylli që shkëlqeu dy dekada në basketbollin e femrave të Zarës Florim Zeqa: ACG fitues i 28 Nëntorit Artemisa Kastrioti: Gentian Ameti debuton me performancë të jashtëzakonshme në ligën belge Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së”

Jusuf Buxhovi: Miqësia me SHBA-të filloi në prill 1990 në Uashington

Në të vërtetë, vizita e senatorit amerikan Robert Dol në Kosovë paraqet një ngjarje të rëndësisme, që ka ndikuar me të madhe proceset e mëtejshme të angazhimit të SHBA-ve në mbrojtje të të drejtave dhe lirive të Kosovës në rrethanat e shpërbërjes së ish Jugosllavisë deri te ndërhyrja ushtarke e NATO-s në mars-qershor 1999 dhe shpallja e pavarësisë ...
Albert Vataj: Masakra e Minervës, kokat e 800 burrave të Otrantos u prenë sepse nuk pranuan të konvertoheshin në islam Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup NAREA dhe National Association of Realtors (NAR) nënshkruan marrëveshjen bilaterale të Bashkëpunimit dhe të Anëtarësimit në Washington D.C. Vildan Sharra: Historia e Sheshit të Flamurit 53% e punonjësve në kërkim të punës jashtë, 25% planifikojnë të ikin brenda vitit


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora