E hene, 29.05.2023, 11:11 AM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Prej fytyrës së bukur të Tomorrit

Entela Binjaku: Pranverë kulturore mes miqve nga Timishoara

Qazim Namani: Objektet kishtare brenda citadelës në Kështjellën e Artanës

Gani Qarri: Musa Shehzade, heroi i vrarë dhe i zhdukur, pa shenj as varr

Vlash Prendi: Kur këndonte Qamili i Vogël

Lutfi Alia: Duka Gjoni II Kastrioti (3)

Hazir Mehmeti: U mbajt ora poetike 'Pranvera Vjeneze 2023'

Lutfi Alia: Mirënjohje për dy miqtë e mi, Dr. Karmina Bitri Haxhiu dhe Artan Haxhiu

Qazim Namani: Qytetet Urbane gjatë sundimit osman në Kosovë

Entela Binjaku: Parking Art Gallery - një oaz i vogël kulturor në Tiranë

Albert Vataj: Bijë plangprishës, etërish hekakeq!

Rriti rrogën vetes, e mos e vri mendjen, se sa thellë mjerimi ngul dhëmbët dhe pleks thonjtë në kurrizin ulok të kësaj kashoreje dertmadhe, këtij identiteti që çorollepset të korrë lavditë ilirike në aliazhet e folklorizmit të masmedias, dhe lë në rrugë të madhe ç’ka frymon shqyp e jeton gjaknxehur në kacafytje shqiptarizme...
Ndue Dedaj: Koalicionet 'deus ex machina', dështim politik Ndue Ukaj: Marrina e budallaqe të rrezikshme Ramiz Selimi: Ne ikëm që të mos bëhemi serbë, po ju, pse ikni sot? Entela Binjaku: Pranverë kulturore mes miqve nga Timishoara Frank Shkreli: 50-Vjetori i Revoltës Anti-Komuniste në Spaç

Qazim Namani: Objektet kishtare brenda citadelës në Kështjellën e Artanës Dorian Koçi: Edward Lear në territoret e Shqipërisë së sotme Lutfi Alia: Duka Gjoni II Kastrioti (3) Qazim Namani: Tradita të moçme dasme dhe nga jeta te popullata shqiptare në fshatrat e Medvegjës Lutfi Alia: Mirënjohje për dy miqtë e mi, Dr. Karmina Bitri Haxhiu dhe Artan Haxhiu

Fritz Radovani: Brilanti i jetes sotme Artan Lleshi Gjomarkaj: Mirdita asht rrezja e lirisë dhe qytetërimit! Skender Jashari: Kërkesë drejtuar deputetëve të Kuvendit, Presidentes, Kryeministrit të Republikës së Kosovës Kimete Berisha: Ëndrra arabe e Albin Kurtit! Kalosh Çeliku: 'Armiku i padukshëm'

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Lumturie Axhami - Sejdini Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Visar Zhiti: Fustanella si agimet dhe zhguni si mbrëmjet

…kur ka datëlindjen një poet, - që jemi shumë që e duam shumë, - më duket se janë bashkë dhe datëlindjet e poetëve të tjerë, e vetë poezisë…Vërtet te Naimi ynë, me atë fytyrë atërore, shohim prijëtarin frymëzues. Dhe fjala jonë ka dritën brenda të qiririt metaforik që Ai ndezi...
Meti Rexhepi: Dëshmi publicistike dhe historike Shefqet Xh. Hysa: Dashuria e Tanës Xhemaledin Salihu: Të adaptohet apo restaurohet objekti i Universitetit të Punëtorëve Vilhelme Vrana Haxhiraj: Perëndim apo ...?! (2) Ismet Kallaba: Gjekë Gjonaj botoi librin e ri 'Ana e Malit sipas një trieshjani'

Pëllumb Gorica: Prej fytyrës së bukur të Tomorrit

Sot është një ditë e veçantë; një ditë nga ato që priten me kënaqësi. Është një nga ato ditë, kur njeriu e ndjen veten të lirë nga detyrimet e përditshme, nga ato ditë kur njeriu e ndjen veten tjetërsoj: të udhëtojë larg, në malet mahnit?se, plot aromë virgjërie: në liqenet, ujëvarat, kanionet, shpellat, kështjellat...
Vlash Prendi: Në Catania mes mrekullive antike Vlash Prendi: Milano, qyteti i mrekullive hyjnore Pëllumb Gorica: Kruja - ky vend i të gjithave Nexhmije Mehmetaj: Dita e Pavarësisë së Shqipërisë në Gjenevë Pëllumb Gorica: Udhëtim si një ëndërr

Gani Qarri: Musa Shehzade, heroi i vrarë dhe i zhdukur, pa shenj as varr

Në kujtim të kryetarit të parë të qytetit të Prizrenit dhe të Lidhjes së Dytë të Prizrenit, Musa Shehzades prijësit të luftës për çlirim kombëtar nga otomanët, e heroit të popullit i cili një jetë të tërë, u vu në shërbim të atdheut, shqiptarizmit dhe çështjes tonë të shenjtë kombëtare...
Vlash Prendi: Kur këndonte Qamili i Vogël Hasan Hasanramaj: Përvjetori i vrasjes së nënkryetarit të LDK Fehmi Aganit nga forcat serbe Vilhelme Vrana Haxhiraj: U nda nga jeta në moshën 58 vjeçare, botuesi i gazetës “Minerva”, gazetari Nebil Çika Albert Vataj: Albert Ajnshtajn, urtësia dhe largëpamësia që pasuroi botën me dije Idriz Zeqiraj: Një vit pa luftëtarin dhe kryetarin Isuf Qetaj

Kastriot Dervishi: "Mos t'i pushkatojmë para kampit"

Të njëjtën ditë që katër martirët e revoltës së Spaçit u dënuan me vdekje, Presidiumi i Kuvendit Popullor diskutoi dhe refuzoi faljen e jetës së tyre. Merrte pjesë në diskutim edhe kryetari i Gjykatës së Lartë, Aranit Çela. Drejtonte mbledhjen kryetar Haxhi Lleshi...
Kastriot Dervishi: Miladin Popoviçin, themeluesin e PKSH-së, e vrau Organizata Shqiptare Irredentiste Kastriot Dervishi: "Të dëbohen kosovarët" Kastriot Dervishi: "Peshoj 49 kilogramë" Kastriot Dervishi: Udhëtimi i Ismail Qemal Vlorës nga Stambolli në Vlorë dhe disa çështje të mëvetësisë Kastriot Dervishi: “Nuk ishte konsumuar gota e parë”

Aurel Dasareti: Nuk do ta harroj kurrë mikun tim të mirë, Zeqir Lushaj

Humbja është një pjesë e natyrshme e jetës, dhe diçka që të gjithë e përjetojnë herë pas here. Ne jemi krijuar në mënyrë të tillë që të lidhemi me njerëzit, vendet dhe përvojat.Njerëzit që takojmë në jetë, nuk zhduken edhe nëse nuk i shohim apo nuk jemi me ta çdo ditë...
Zeqir Lushaj: Me këtë njeri edhe mund të isha vrarë! Aleks Kapllaj: Zeqir Lushaj, ti jeton në kujtimet tona dhe në veprën tane Lutfi Alia: Rekuiem për Mikun e Paharruar Zeqir Lushaj Adil Fetahu: Ai kurrë nuk do të harrohet Zeqir Lushaj: Fjala mbi tel…

Florim Zeqa: ACG fitues i 28 Nëntorit

Sikurse në të gjitha shtetet evro-perëndimore, edhe në Itali mërgimtarët organizuan aktivitete të larmishme për nder të Ditës së Flamurit Kombëtar dhe 110 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Përderisa shoqata dhe organizata të ndryshme organizuan koncerte dhe mbrëmje festive, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca e Trevisos...
Artemisa Kastrioti: Gentian Ameti debuton me performancë të jashtëzakonshme në ligën belge Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së” Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork

Vildan Sharra: Historia e Sheshit të Flamurit

Do na behet Shqiperia? Do na behet ne e do! Nuk jane vargje poetike,  as kenge patriotike.Trojet arberore ishin ne prag te rrezikut dhe shfarosjes prej fqinjevete perhershem grabitqare. Per afro pese shekuj nen roberine e eger otomane,  me gjithe perpjekjet e here pas hershme nuk kishin mundur te krijonin nje shtet...
53% e punonjësve në kërkim të punës jashtë, 25% planifikojnë të ikin brenda vitit Mërgata Shqiptare në Botë: Apel për pjesëmarrje në regjistrimin e popullsisë nga mërgimtarët nga Serbia, në veçanti nga Presheva, Medvegja e Bujanoci Jahja Drançolli: 110 vjet më parë, Mali i Zi i shpalli luftë Perandorisë Osmane Refik Hasani: Apel për regjistrim sa më masovik E largojnë nga FSK sepse kishte tatuazh me vargjet e Heroit Agim Ramadani!


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora