E merkure, 08.02.2023, 12:46 AM (GMT)

Video

Tyranny, Slavery and Columbia U | Yeonmi Park | The Jordan B. Peterson Podcast - S4: E26

E merkure, 02.06.2021, 07:15 PMhttps://www.youtube.com/channel/UCL_f53ZEJxp8TtlOkHwMV9Q

On this episode of the Jordan Peterson Podcast, Jordan was joined by Yeonmi Park. Yeonmi Park is a North Korean defector and human rights activist trying to shine a light on the atrocities still being committed in North Korea by the current Kim regime. She wrote her experiences into a bestseller, ‘In Order to Survive.’ She tells stories of her childhood and escaping to remind the world of how terrible things are for North Koreans...

Jordan and Yeonmi discussed various topics, including her incredible story of escaping North Korea, being a slave in China, and her current opinions on issues in modern Eastern and Western society.

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora