E hene, 28.11.2022, 01:37 AM (GMT)

Video

Dokumentari "Revolta e Qafë Barit"

E diele, 26.04.2020, 12:42 PMNjë dokumentar mbi revoltën e Qafë Barit, gjatë periudhës së komunizmit në Shqipëri/ Sokol Sokoli dhe Tom Ndoja u dënuan me vdekje - pushkatim, ndërsa të tjerët me ridënim, nga 11 deri në 25 vjet burgim. Kuvendi Popullor nuk bëri asnjë falje dhe një ditë më vonë, mesnatën e datës 9 Qershor 1984, Sokol Sokoli dhe Tom Ndoja u pushkatuan.

“Në një prej gropave ka mbetur e ngulur një tabelë hekuri e ndryshkur, ku është salduar numri 8... Atje u varrosën dikur trupat e Fejzulla Çepi, Agim Agaraj, Sandër Sokoli, Ilmi Çoçka, Dilaver Hysi, Hariz Braho, Pandi Sterjo,  Sefedin Pula, Ndue Deda. Eshtrat e tyre mbetën të dënuar aty edhe pas vdekjes, larg familjeve dhe vendlindjes, të fshehur mes maleve, në pyllin e errët... e emri i tyre duhej harruar, që të mos ktheheshin në martirë të lirisë.”

kujto.al

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora