E premte, 03.04.2020, 01:23 AM (GMT+1)

Video

Sardegna: ARVARESHU una lingua sorella dell'ALBANESE (sub ALB)

E diele, 28.04.2019, 07:45 PMArber Agalliu:

In Sardegna, precisamente nella zona della Barbagia, esiste una lingua parlata di nome Arvareshu.

Si tratta di una lingua antichissima, sorella dell'albanese, entrambe sono figlie dell'illirico.

Ma come è possibile questa comunanza in due aree dell'Europa così distanti tra loro?

Ce lo spiega Salvatore Bovore Mele in questa intervista.

Në Sardenjë, në zonën e Barbaxhës, ekziston një gjuhë e folur e quajtur Arvareshu.

Është një gjuhë e lashtë, mund të themi motra e gjuhës shqipe sepse të dyja janë bijtë e gjuhës ilire.

Por si është e mundur kjo bashkësi në dy zona të Evropës kaq të largëta mes tyre?

Na e shpjegon Salvatore Bovore Mele në këtë intervistë.

https://www.youtube.com/watch?v=Z6I7al5R3Ag

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT