E shtune, 20.04.2019, 11:48 AM (GMT+1)

Search by date: 12/4/2018

Lutfi Alia: Flamuri apo flamujt e Gjergj Kastriotit?

Në shekujt e mesjetës, Albania përjetonte qytetërimin perëndimor në tërë rrafshet e zhvillimeve politike, ekonomike dhe shoqërore; respironte kulturë europiane dhe ishte pjesë integrale e Europës.Aleks Buda vërente: “Gjatë Mesjetës, Albania ishte e zhvilluar në ...

Ilir Çumani: Kambanat e protestës në Francë po bien edhe për Ramën!

Kryeministër, i dëgjon kambanat e protestës në Francë....!? Prit edhe pak, sa ti dalë “mpirja” qytetarëve të këtij vendi, ajo “narkozë” e shpëlarjes së trurit që ua ke hedhë me shumicë nga mëngjesi deri në darkë, përmes propagandës tënde të shfrenuar, me anë të 95 % të ...

Fatmire Duraku: Tatuazh i shpirtit

Retushoj frymën e shpirtit E pabesueshme si ngel tatuazhiNë lëkurën e paprekur të vetesNjë hartë shtatë udhë e kroi bri pyllitNjë portret atdheu dhe një zog në qiellIa përcaktoj gjakut rrjedhatMbi gur i përcaktoj kufijtë Bëj tatuazh në lëkurën e shpirtitJa gjeografia e dhembjes me flamur...

Pëllumb Gorica: Kur zogut i thyen krahët

Shpesh më mbulon një tis heshtjePa ditur për menunë e buzëqeshjesTë tret sytë në hone të një endjePas paqes i dashuruari si ters! Mjegullës, pritja i lagu mungesënQë i jep kumte qiellit të sfiliturKur zogut i thyen krahëtRrezuar nga një rreze papritur...

Neki Lulaj: Në Wiesbaden u festua Dita e Flamurit

Në fundjavën qe e lam pas ne qytetin Wiesbaden të Gjermanisë Shoqata Humanitare „Dardania“ organizoi një Manifestim  kulturorn për nderë të ditës se Flamurit dhe 550 vjetorin e shkuarjës në amshim të heroit legjendar Gjergj Kastrioti...

Fritz Radovani: Besim e socializëm

Don Kolec PRENNUSHI u le në Shkoder me 2 Janar 1902 nga prindët Pjeter e Nine Prennushi. Ishte nipi i At Mati Prennushit, Provinçial i Fretenve të Shqipnisë nga viti 1943, që u pushkatue nga sllavokomunistët në vitin 1948 pa pranue asnjë akuzë...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese